The London 2012 Olympic Games, known officially as the Games of the XXX Olympiad, will commence on Friday, 27 July (Saturday, 28 July AEST) with the opening ceremony to be held in London’s Olympic Stadium.
The London 2012 Olympic Games will be broadcast in Australia through Channel Nine and GEM on free-to-air television and on Foxtel’s eight dedicated Olympic Games channels (Channels 185-191).
Channel Nine have stated an intention to broadcast Australian medal events live where possible, while Foxtel will broadcast all Australian medal events live.
Here at The Roar we’ve done our best to compile a TV guide based upon Australia’s key medal chances and will continue to update this page with further details as they become available.
Resources:
> A full list of Olympic Games events can be found on the London 2012 Olympic Games page.
> Channel Nine TV Guide
> Foxtel TV guides
Date |
Event |
Australian Medal Chances |
Start Time (AEST) |
NINE |
FOX |
---|---|---|---|---|---|
Sat 28 July
|
Men’s Road Race Final (Cycling)
|
Cadel Evans, Simon Gerrans, Matt Goss, Michael Rogers
|
7.00pm
|
(Updates)
|
LIVE
|
Sat 28 July
|
Men’s 10m Air Pistol Qualifying/Final (Shooting)
|
Daniel Repacholi
|
9.00pm/0.30am
|
N/A
|
LIVE
|
Sat 28 July
|
Team Eventing: Dressage (Equestrian)
|
Andrew Hoy, Chris Burton, Sam Griffiths, Clayton Fredericks, Lucinda Fredericks
|
7.00pm
|
N/A
|
LIVE
|
Sat 28 July
|
Women’s 100m Butterfly Heats/Semifinals (Swimming)
|
Alicia Coutts, Jessicah Schipper
|
7.40pm/4.48am
|
LIVE
|
LIVE
|
Sat 28 July
|
Men’s 100m Breaststroke Heats/Semifinals (Swimming)
|
Christian Sprenger, Brenton Rickard
|
8.53pm/5.30am
|
LIVE
|
LIVE
|
Sat 28 July
|
Women’s 4x100m Freestyle Heats/Final (Swimming)
|
Cate Campbell, Alicia Coutts, Brittany Elmslie, Yolane Kukla
|
9.11pm/5.40am
|
LIVE
|
LIVE
|
Sun 29 July
|
Women’s 4x100m Individual Medley Heats/Final (Swimming)
|
Stephanie Rice, Blair Evans
|
5.09am
|
LIVE
|
LIVE
|
Sun 29 July
|
Women’s Basketball: Australia vs Great Britain
|
Opals
|
7.15am
|
N/A
|
LIVE
|
Sun 29 July
|
Team Eventing: Dressage (Equestrian)
|
Andrew Hoy, Chris Burton, Sam Griffiths, Clayton Fredericks, Lucinda Fredericks
|
7.00pm
|
N/A
|
LIVE
|
Sun 29 July
|
Women’s 100m Backstroke Heats/Semifinals (Swimming)
|
Emily Seebohm, Belinda Hocking
|
7.00pm/5.44am
|
LIVE
|
LIVE
|
Sun 29 July
|
Women’s 100m Breakstroke Heats/Semifinals (Swimming)
|
Leisel Jones, Leiston Picket
|
7.40pm/4.48am
|
LIVE
|
LIVE
|
Sun 29 July
|
Men’s Basketball: Brazil vs Australia (Basketball)
|
Boomers
|
8.15pm
|
N/A
|
LIVE
|
Sun 29 July
|
Men’s 4x100m Freestyle Relay Heats/Final (Swimming)
|
James Magnussen, Eamon Sullivan, James Roberts, Matt Targett
|
8.53pm/5.54am
|
LIVE
|
LIVE
|
Sun 29 July
|
Women’s 400m Freestyle Heats/Final (Swimming)
|
Bronte Barratt, Kylie Palmer
|
8.20pm/5.15am
|
LIVE
|
LIVE
|
Mon 30 July
|
Women’s 3m Sychronised Springboard Final (Diving)
|
Annabelle Smith, Sharleen Stratton
|
0.00am
|
LIVE
|
LIVE
|
Mon 30 July
|
Women’s 100m Butterfly Final (Swimming)
|
Alicia Coutts, Jessicah Schipper
|
4.30am
|
LIVE
|
LIVE
|
Mon 30 July
|
Men’s 100m Breaststroke Final (Swimming)
|
Christian Sprenger, Brenton Rickard
|
5.08am
|
LIVE
|
LIVE
|
Mon 30 July
|
Men’s 200m Butterfly Heats/Semifinals (Swimming)
|
Nick D’Arcy
|
7.21pm/5.30am
|
LIVE
|
LIVE
|
Mon 30 July
|
Women’s 200m Individual Medley Heats/Semifinals (Swimming)
|
Stephanie Rice, Alicia Coutts
|
7.51pm/5.51am
|
LIVE
|
LIVE
|
Mon 30 July
|
Team Eventing: Cross Country (Equestrian)
|
Andrew Hoy, Chris Burton, Sam Griffiths, Clayton Fredericks, Lucinda Fredericks
|
9.30pm
|
N/A
|
LIVE
|
Mon 30 July
|
Women’s Basketball: France vs Australia
|
Opals
|
11.30pm
|
N/A
|
LIVE
|
Tues 31 July
|
Women’s 100m Backstroke Final (Swimming)
|
Emily Seebohm, Belinda Hocking
|
4.49am
|
LIVE
|
LIVE
|
Tues 31 July
|
Women’s 100m Breakstroke Final (Swimming)
|
Leisel Jones, Leiston Picket
|
5.13am
|
LIVE
|
LIVE
|
Tues 31 July
|
Men’s 100m Freestyle Heats/Semifinals (Swimming)
|
James Magnussen, James Roberts
|
7.00pm/4.30am
|
LIVE
|
LIVE
|
Tues 31 July
|
Team Eventing: Cross Country (Equestrian)
|
Andrew Hoy, Chris Burton, Sam Griffiths, Clayton Fredericks, Lucinda Fredericks
|
7.30pm
|
N/A
|
LIVE
|
Tues 31 July
|
Men’s 4x200m Freestyle Relay Heats/Final (Swimming)
|
Thomas Fraser-Holmes, Ned McKendry, David McKeon, Kenrick Monk
|
8.02pm/5.47am
|
LIVE
|
LIVE
|
Tues 31 July
|
Men’s Basketball: Australia vs Spain (Baskeball)
|
Boomers
|
8.15pm
|
N/A
|
LIVE
|
Wed 1 August
|
Women’s Synchronised 10m Platform Final (Diving)
|
Loudy Wiggins, Rachel Bugg
|
0.00am
|
LIVE
|
LIVE
|
Wed 1 August
|
Men’s 200m Butterfly Final (Swimming)
|
Nick D’Arcy
|
4.47am
|
LIVE
|
LIVE
|
Wed 1 August
|
Women’s 200m Individual Medley Heats/Semifinals (Swimming)
|
Stephanie Rice, Alicia Coutts
|
5.39am
|
LIVE
|
LIVE
|
Wed 1 August
|
Women’s 4x200m Freestyle Relay Heats/Final (Swimming)
|
(Possibles) Angie Bainbridge, Bronte Barratt, Kylie Palmer, Alicia Coutts, Stephanie Rice
|
8.26pm/5.57am
|
LIVE
|
LIVE
|
Wed 1 August
|
Women’s Basketball: Australia vs Brazil (Basketball)
|
Opals
|
11.30pm
|
N/A
|
LIVE
|
Wed 1 August
|
Men’s Time Trial Final (Cycling)
|
Michael Rogers
|
11.45pm
|
LIVE
|
LIVE
|
Thu 2 August
|
Men’s 100m Freestyle Final (Swimming)
|
James Magnussen, James Roberts
|
5.17am
|
LIVE
|
LIVE
|
Thu 2 August
|
Men’s Double Trap Qualifying/Final (Shooting)
|
Russell Mark
|
6.00pm/0.00am
|
N/A
|
LIVE
|
Thu 2 August
|
Men’s 50m Freestyle Heats/Semifinals (Swimming)
|
James Magnussen
|
7.00pm/4.30am
|
LIVE
|
LIVE
|
Thu 2 August
|
Men’s Basketball: Australia vs China (Baskeball)
|
Boomers
|
8.15pm
|
N/A
|
LIVE
|
Thu 2 August
|
Women’s 200m Backstroke Freestyle Heats/Semifinals (Swimming)
|
Belinda Hocking, Meagan Nay
|
8.31pm/4.54am
|
LIVE
|
LIVE
|
Fri 3 August
|
Women’s Basketball: Russia vs Australia
|
Opals
|
8.15pm
|
N/A
|
LIVE
|
Fri 3 August
|
Women’s 4x100m Individual Medley Final (Swimming)
|
Cate Campbell, Alicia Coutts, Leiston Picket, Emily Seebohm
|
8.35pm
|
LIVE
|
LIVE
|
Fri 3 August
|
Men’s 4x100m Individual Medley Heats (Swimming)
|
Jayden Hadler, James Magnussen, James Roberts, Brenton Rickard
|
8.49pm
|
LIVE
|
LIVE
|
Fri 3 August
|
Women’s 3m Springboard Preliminary Round (Diving)
|
Jaele Patrick, Sharleen Stratton
|
11.30pm
|
LIVE
|
LIVE
|
Sat 4 August
|
Women’s 200m Backstroke Freestyle Heats/Semifinals (Swimming)
|
Belinda Hocking, Meagan Nay
|
4.30am
|
LIVE
|
LIVE
|
Sat 4 August
|
Men’s 50m Freestyle Final (Swimming)
|
James Magnussen
|
5.09am
|
LIVE
|
LIVE
|
Sat 4 August
|
Women’s 3m Springboard Semifinals (Diving)
|
Jaele Patrick, Sharleen Stratton
|
11.30pm
|
LIVE
|
LIVE
|
Sun 5 August
|
Men’s Basketball: Great Britain vs Australia (Baskeball)
|
Boomers
|
5.00am
|
N/A
|
LIVE
|
Sun 5 August
|
Women’s 4x100m Individual Medley Final (Swimming)
|
Cate Campbell, Alicia Coutts, Leiston Picket, Jessicah Schipper
|
5.07am
|
LIVE
|
LIVE
|
Sun 5 August
|
Men’s 4x100m Individual Medley Final (Swimming)
|
Jayden Hadler, James Magnussen, James Roberts, Brenton Rickard
|
5.47am
|
LIVE
|
LIVE
|
Sun 5 August
|
Women’s Basketball: Canada vs Australia
|
Opals
|
11.30pm
|
N/A
|
LIVE
|
Mon 6 August
|
Women’s 3m Springboard Final (Diving)
|
Jaele Patrick, Sharleen Stratton
|
4.00am
|
LIVE
|
LIVE
|
Mon 6 August
|
Men’s Basketball: Australia vs Russia (Baskeball)
|
Boomers
|
6.00pm
|
N/A
|
LIVE
|
Mon 6 August
|
Men’s 50m Air Rifle 3 Postions Qualifying/Final (Shooting)
|
Thomas Farnik
|
6.00pm/10.45pm
|
N/A
|
LIVE
|
Mon 6 August
|
Men’s Trap Qualifying/Final (Shooting
|
Michael Diamond
|
6.00pm/1.00am
|
N/A
|
LIVE
|
Tue 7 August
|
Men’s 3m Springboard Preliminary/Semifinals (Diving)
|
Ethan Warren
|
4.00am/7.00pm
|
LIVE
|
LIVE
|
Wed 8 August
|
Men’s 3m Springboard Final (Diving)
|
Ethan Warren
|
4.00am
|
LIVE
|
LIVE
|
Wed 8 August
|
Men’s K1 1000m Semifinals/Final (Kayaking)
|
Murray Stewart, Ken Wallace
|
10.30pm/0.15am
|
LIVE
|
LIVE
|
Thu 9 August
|
Women’s 10m Platform Preliminary/Semifinals (Diving)
|
Melissa Wu, Brittany Broben
|
4.00pm/7.00pm
|
LIVE
|
LIVE
|
Thu 9 August
|
Men’s K4 1000m Finals (Kayaking)
|
Murray Stewart, Tate Smith, David Smith, Jacob Clear
|
10.30pm/0.15am
|
LIVE
|
LIVE
|
Fri 10 August
|
Women’s 10m Platform Final (Diving)
|
Melissa Wu, Brittany Broben
|
4.00am
|
LIVE
|
LIVE
|
Sat 11 August
|
Men’s 10m Platform Preliminary/Semfinals (Diving)
|
Matthew Mitcham
|
4.00am/7.00pm
|
LIVE
|
LIVE
|
Sun 12 August
|
Men’s 10m Platform Final (Diving)
|
Matthew Mitcham
|
5.30am
|
LIVE
|
LIVE
|
* Note: All times are estimated times only
** All dates and times are specified in AEST. Where a heat and a semifinal/final occur on the same calender day, the semifinal/final will occur on the following morning AEST