Roar Guru
The third round of Super Rugby is here and the Super Rugby teams have been announced. As always, the first fixture is going to be an entertaining game, with the Blues facing the Hurricanes in Auckland, while the last fixture will see two unbeaten teams come face to face for a mouth watering forwards battle.
Good luck with all your tipping, and enjoy the weekend of rugby.
BYES: BULLS, CRUSADERS, JAGUARES, WARATAHS
in Auckland, Friday 5.35pm AEDT
BLUES (15-1): Lolagi Visinia, Rene Ranger, Male Sa’u, George Moala, Tevita Li, Ihaia West, Bryn Hall, Akira Ioane, Blake Gibson, Jerome Kaino (c), Josh Bekhuis, Steven Luatua, Charlie Faumuina, James Parsons, Ofa Tu’ungafasi
Reserves: Quentin MacDonald, Nic Mayhew, Sione Mafileo, Patrick Tuipulotu, Kara Pryor, Billy Guyton, Matt McGahan, Melani Nanai
HURRICANES (15-1): James Marshall, Nehe Milner-Skudder, Vince Aso, Ngani Laumape, Julian Savea, Beauden Barrett, TJ Perenara (c), Victor Vito, Ardie Savea, Brad Shields, Mark Abbott, Blade Thomson, Jeff To’omaga-Allen, Leni Apisai, Reggie Goodes
Reserves: Ricky Riccitelli, Chris Eves, Loni Uhila, Vaea Fifita, Callum Gibbins, Jamison Gibson-Park, Willis Halaholo, Cory Jane
Referee: Nick Briant (NZ)
in Perth, Friday 10.05pm AEDT
FORCE (15-1): Dane Haylett-Petty, Luke Morahan, Ben Tapuai, Junior Rasolea, Semisi Masirewa, Jono Lance, Ian Prior, Ben McCalman, Matt Hodgson (c), Brynard Stander, Adam Coleman, Ross Haylett-Petty, Jermaine Ainsley, Heath Tessman, Pek Cowan
Reserves: Nathan Charles, Chris Heiberg, Guy Millar, Steve Mafi, Angus Cottrell, Alby Mathewson, Peter Grant, Marcel Brache
BRUMBIES (15-1): Aidan Toua, Henry Speight, Tevita Kuridrani, Matt Toomua, Joe Tomane,
Christian Lealiifano (co-captain), Tomas Cubelli, Jarrad Butler, David Pocock, Scott Fardy, Sam Carter, Rory Arnold, Ben Alexander, Stephen Moore (co-captain), Scott Sio
Reserves: Josh Mann-Rea, Allan Alaalatoa, Leslie Leulua’iali’i-Makin, Tom Staniforth, Jordan Smiler, Michael Dowsett, Andrew Smith, Nigel Ah Wong
Referee: Andrew Lees (AUS)
in Dunedin, Saturday 5.35pm AEDT
HIGHLANDERS (15-1): Ben Smith (c), Matt Faddes, Malakai Fekitoa, Rob Thompson, Patrick Osborne, Lima Sopoaga, Aaron Smith, Liam Squire, Dan Pryor, Luke Whitelock, Joe Wheeler, Alex Ainley, Siosiua Halanukonuka, Liam Coltman, Brendon Edmonds
Reserves: Ash Dixon, Daniel Lienert-Brown, Ross Geldenhuys, Elliot Dixon, Shane Christie, Josh Renton, Hayden Parker, Jason Emery
LIONS (15-1): Jaco Van Der Walt, Ruan Combrinck, Rohan Janse Van Rensburg, Howard Mnisi, Courtnal Skosan, Elton Jantjies, Faf De Klerk, Warren Whiteley, Warwick Tecklenberg, Jaco Kriel, Franco Mostert, Andries Ferreira, Ruan Dreyer, Robbie Coetzee, Jacques Van Rooyen
Reserves: Armand Van Der Merwe, Corne Fourie, Julian Redelinghuys, Robert Kruger, Ruan Ackermann, Dillon Smit, Jacques Nel, Andries Coetze
Referee: Chris Pollock (NZ)
in Melbourne, Saturday 7.45pm AEDT
REBELS (15-1): Jonah Placid, Dom Shipperley, Tamati Ellison, Mitch Inman, Tom English, Jack Debreczeni, Ben Meehan, Adam Thomson, Sean McMahon (c), Jordy Reid, Lopeti Timani, Luke Jones, Laurie Weeks, James Hanson, Toby Smith
Reserves: Pat Leafa, Cruze Ah Nau, Jamie Hagan, Sam Jeffries, Steve Cummins, Mick Snowden, Dan Hawkins, Kotaro Matsushima
REDS (15-1): Karmichael Hunt, Chris Feauai-Sautia, Samu Kerevi, Anthony Fainga’a, Eto Nabuli, Jake McIntyre, Nick Frisby, Jake Schatz, Waita Setu, Hendrik Tui, Rob Simmons (c), Caderyn Neville, Greg Holmes, Andrew Ready, Sef Fa’agase
Reserves: Matt Mafi, Ben Daley, Sam Talakai, Ben Matwijow, Curtis Browning, Scott Gale, Sam Greene, Ayumu Goromaru
Referee: Paul Williams (NZ)
in Singapore, Saturday 9.55pm AEDT
SUNWOLVES (15-1):Riaan Viljoen, Akihito Yamada, Harumichi Tatekawa, Yu Tamura, Yusataka Sasakura, Tusi Pisi, Atsushi Hiwasa, Ed Quirk, Andrew Durutalo, Liaki Moli, Timothy Bond, Hitoshi Ono, Shinnosuke Kakinaga, Shota Horie, Kieta Inagaki
Reserves: Takeshi Kizu, Masataka Mikami, Takuma Asahara, Shinya Makabe, Yoshiya Hosoda, Kalto Shigeno, Derek Carpenter, Mifiposeti Paea
CHEETAHS (15-1): Sias Ebersohn, Sergeal Petersen, Francois Venter (c), William Small-Smith, Raymond Rhule, Neil Marais, Shaun Venter, Henco Venter, Uzair Cassiem, Paul Schoeman, Francois Uys (vc), Carl Wegner, Johan Coetzee, Jacques du Toit, Ox Nche
Reserves: Torsten van Jaarsveld, Charles Marais, Maks van Dyk, Reniel Hugo, Hilton Lobberts, Boom Prinsloo, Tian Meyer, Fred Zeilinga
Referee: Quinton Immelman (RSA)
in Port Elizabeth, Sunday 12.05am AEDT
KINGS (15-1):Jurgen Visser, Luzuko Vulindlu, Stefan Watermeyer, Shane Gates, Malcolm Jaer, Louis Fouche, Ntando Kebe, Jacques Engelbrecht, Themlani Bholi, Chris Cloete, JC Astle, Steven Sykes (captain), Jacobie Arendse, Edgar Marutlule, Schalk Ferreira.
Reserves: Sti Sithole, Martin Bezuidenhout, Tom Botha, Schalk Oelofse, CJ Velleman, Kevin Luiters, Elgar Watts, Jaco van Tonder.
CHIEFS (15-1): Damian McKenzie, Glen Fisiiahi, Seta Tamanivalu, Charlie Ngatai, James Lowe, Aaron Cruden (co-captain), Brad Weber, Michael Leitch, Sam Cane (co-captain), Taleni Seu, Johan Bardoul, Michael Allardice, Siate Tokolahi, Nathan Harris, Mitchell Graham
Reserves: Rhys Marshall, Pauliasi Manu, Atu Moli, James Tucker, Maama Vaipulu, Tawera Kerr-Barlow, Anton Lienert-Brown, Sam McNicol
Referee: Jaco van Heerden (RSA)
in Cape Town, Sunday 2.15am AEDT
STORMERS (15-1): Cheslin Kolbe, Dillyn Leyds, Johnny Kotze, Juan de Jong (co-captain), Leolin Zas, Kurt Coleman, Jano Vermaak, Schalk Burger, Siya Kolisi, Nizaam Carr, Pieter-Steph du Toit, Eben Etzebeth, Frans Malherbe (co-captain), Bongi Mbonambi, JC Janse van Rensburg
Reserves: Scarra Ntubeni, Oli Kebble, Vincent Koch, JD Schickerling, Sikhumbuzo Notshe, Nic Groom, Jean-Luc du Plessis, Huw Jone
SHARKS (15-1): Willie Le Roux, Odwa Ndungane, Paul Jordaan, Andre Esterhuizen, JP Pietersen, Joe Pietersen, Cobus Reinach, Daniel du Preez, Jean-Luc du Preez, Marcell Coetzee, Stephan Lewies, Etienne Oosthuizen, Coenie Oosthuizen, Franco Marais, Tendai Mtawarira (captain)
Reserves: Kyle Cooper, Juan Schoeman, Lourens Adriaanse, Hyron Andrews, Philip van der Walt, Michael Claassens, Garth April, S’bura Sithole
Referee: Mike Fraser (NZ)