The Roar
The Roar

Advertisement
Advertisement
Advertisement

NRL team list Tuesday live blog: Round 3 - all 16 teams named

20th March, 2018
Team lists for Round 3 announced at 4pm (AEDT) on Tuesday, March 20.

Round 3 fixtures
Melbourne Storm vs North Queensland Cowboys
Canterbury Bullogs vs Penrith Panthers
Wests Tigers vs Brisbane Broncos
Canberra Raiders vs New Zealand Warriors
South Sydney Rabbitohs vs Manly Sea Eagles
Parramatta Eels vs Cronulla Sharks
Gold Coast Titans vs St George Illawarra Dragons
Sydney Roosters vs Newcastle Knights
Lachlan Coote during his time with the Cowboys. (AAP Image/Paul Miller)
Editor
20th March, 2018
53

Another week is in the books as the season picks up pace and just like that, team list Tuesday is here as we find out who has made the cut for your club for Round 3. Join The Roar for all the news and updates, then the team lists themselves from 3:30pm (AEDT).

It’s a huge weekend of action ahead, and it all kicks off with the grand final rematch in the Victorian capital on Thursday. The Storm and Cowboys have played some excellent matches over the last few years and with Johnathan Thurston and Matt Scott back on the park, this promises to be no different.

However, that’s not where the key issues regarding team selection lie this week.

Some big injuries left themselves in Round 2, with Brisbane Broncos centre Jordan Kahu breaking his jaw and Canberra Raiders centre Joey Leilua picking up a syndesmosis of the ankle – effectively, a high ankle sprain.

Both players are going to need time to recover from those injuries and their replacements leave plenty of question marks for respective coaches Wayne Bennett and Ricky Stuart.

The Broncos may be able to call on Jack Bird to fill the void, with the new recruit racing the clock to recover from a shoulder injury.

Roosters winger Daniel Tupou has also been ruled out for between ten and twelve weeks with a pectoral injury. He is set to be replaced by Reece Robertson in the backline, while World Cup Australian backrower Felise Kaufusi is again set to miss out for the Storm.

In more positive news, Lachlan Coote and Michael Morgan could be back for the Cowboys, while Tuimoala Lolohea and Josh Reynolds are chances to return for the Tigers when they face the Broncos. The other Reynolds – South Sydney half Adam – is still a week or so away from returning from his knee injury.

The Titans will also be a key club to watch, with Jarrod Wallace returning from suspension. However, halfback Ashley Taylor unlikely to be back.

Advertisement
Advertisement

Round 3 team lists

Thursday, 8:05pm: Melbourne Storm vs North Queensland Cowboys at AAMI Park

Melbourne Storm
1. Billy Slater, 2. Suliasi Vunivalu, 3. Will Chambers, 4. Curtis Scott, 5. Josh Addo-Carr, 6. Cameron Munster, 7. Brodie Croft, 8. Jesse Bromwich, 9. Cameron Smith, 10. Nelson Asofa-Solomona, 11. Joe Stimson, 12. Ryan Hoffman, 13. Dale Finucane
Interchange: 14. Tim Glasby, 15. Kenneath Bromwich, 16. Christian Welch, 17. Sam Kasiano, 18. Young Tonumaipea, 19. Tui Kamikamica, 20. Billy Walters, 21. Brandon Smith

North Queensland Cowboys
1. Ben Hampton, 2. Kyle Feldt, 3. Justin O’Neill, 4. Javid Bowen, 5. Antonio Winterstein, 6. Michael Morgan, 7. Johnathan Thurston, 8. Matthew Scott, 9. Jake Granville, 10. Jordan McLean, 11. Gavin Cooper, 12. Coen Hess, 13. Jason Taumalolo
Interchange: 14. Te Maire Martin, 15. John Asiata, 16. Scott Bolton, 17. Ethan Lowe, 18. Corey Jensen, 19. Kyle Laybutt, 20. Francis Molo, 21. Enari Tuala

Friday, 6pm: Canterbury Bulldogs vs Penrith Panthers at ANZ Stadium

Canterbury Bulldogs
1. Moses Mbye, 2. Brett Morris, 3. Josh Morris, 4. William Hopoate, 5. Marcelo Montoya, 6. Jeremy Marshall-King, 7. Kieran Foran, 8. Aaron Woods, 9. Michael Lichaa, 10. David Klemmer, 11. Josh Jackson, 12. Raymond Faitala-Mariner, 13. Aiden Tolman
Interchange: 14. Adam Elliot, 15. Apiseli Fine, 16. Danny Fualalo, 17. Fa’amanu Brown, 19. Francis Tualau, 20. Kerrod Holland, 21. Renouf To’omaga 23. John Olive

Penrith Panthers
1. Dylan Edwards, 2. Josh Mansour, 3. Waqa Blake, 4. Dean Whare, 5. Dallin Watene Zelezniak, 6. James Maloney, 7. Nathan Cleary, 8. James Tamou, 9. Peter Wallace, 10. Regan Campbell-Gillard, 11. Viliame Kikau, 12. Isaah Yeo, 13. Trent Merrin
Interchange: 14. Tyrone Peachey, 15. Corey Haraweara-Naera, 16. Moses Leota, 17. James Fisher-Harris, 18. Sione Katoa, 19. Nick Lui-Toso, 20. Jerome Luai, 21. Christian Crichton

Friday, 8:05pm: Wests Tigers vs Brisbane Broncos at Campbelltown Stadium

Advertisement
Advertisement

Wests Tigers
1. Corey Thompson, 2. David Nofoaluma, 3. Esan Marsters, 4. Kevin Naiqama, 5. Malakai Watene-Zelezniak, 6. Benji Marshall, 7. Luke Brooks, 8. Russell Packer, 9. Pita Godinet, 10. Ben Matulino, 11. Chris Lawrence, 12. Robbie Rochow, 13. Matt Eisenhuth
Interchange: 14. Matt McIlwrick, 15. Alex Twal, 16. Michael Chee Kam, 17. Josh Aloiai, 18. Tyson Gamble, 19. Sauaso Sue, 20. Tim Grant, 21. Taane Milne

Brisbane Broncos
1. Darius Boyd, 2. Corey Oates, 3. James Roberts, 4. Tom Opacic, 5. Jamayne Isaako, 6. Anthony Milford, 7. Kodi Nikorima, 8. Matthew Lodge, 9. Andrew McCullough, 10. Tevita Pangai, 11. Alex Glenn, 12. Matt Gillett, 13. Josh Mcguire
Interchange: 14. Sam Thaiday, 15. Joe Ofahengaue, 16. Korbin Sims, 17. Jayden Su’A, 18. Sam Tagataese, 19. Jack Bird, 20. Jonus Pearson, 21. Todd Murphy

Saturday, 3pm: Canberra Raiders vs New Zealand Warriors at GIO Stadium

Canberra Raiders
1. Jack Wighton, 2. Nick Cotric, 3. Jarrod Croker, 4. Joseph Leilua, 5. Jordan Rapana, 6. Aiden Sezer, 7. Sam Williams, 8. Iosia Soliola, 9. Siliva Havili, 10. Shannon Boyd, 11. Josh Papalii, 12. Elliot Whitehead 13. Luke Bateman
Interchange: 14. Blake Austin, 15. Junior Paulo, 16. Dunamis Lui, 17. Liam Knight, 18. Joe Tapine, 19. Ata Hingano, 20. Michael Oldfield, 21. Royce Hunt

New Zealand Warriors
1. Roger Tuivasa-Sheck, 2. David Fusitu’a, 3. Peta Hiku, 4. Solomone Kata, 5. Ken Maumalo, 6. Blake Green, 7. Shaun Johnson, 8. James Gavet, 9. Issac Luke, 10. Adam Blair, 11. Leivaha Pulu 12. Tohu Harris, 13. Ligi Sao,
Interchange: 14. Jazz Tevaga, 15. Agnatius Paasi, 16. Sam Lisone, 17. Bunty Afoa, 18. Charnze Nicoll-Klokstad, 20. Anthony Gelling, 21. Chris Satae, 22. Mason Lino

Saturday, 5:30pm: South Sydney Rabbitohs vs Manly Sea Eagles at ANZ Stadium

South Sydney Rabbitohs
1. Alex Johnston, 2. Richard Kennar, 3. Greg Inglis, 4. Dane Gagai, 5. Robert Jennings, 6. Cody Walker, 7. Adam Doueihi, 8. Thomas Burgess, 9. Damien Cook, 10. Sam Burgess, 11. John Sutton, 12. Angus Crichton, 13. Cameron Murray
Interchange: 14. Hymel Hunt, 15. Mark Nicholls, 16. George Burgess, 17. Tevita Tatola, 18. Robbie Farah, 19. Jason Clark, 20. Braidon Burns, 21. Kyle Turner

Manly Sea Eagles
1. Tom Trbojevic, 2. Jorge Taufua, 3. Brad Parker, 4. Brian Kelly, 5. Akuila Uate, 6. Lachlan Croker, 7. Daly Cherry-Evans, 8. Addin Fonua-blake, 9. Apisai Koroisau, 10. Martin Taupau, 11. Joel Thompson, 12. Curtis Sironen, 13. Jake Trbojevic
Interchange: 14. Jackson Hastings, 15. Shaun Lane, 16. Lloyd Perrett, 17. Kelepi Tanginoa, 18. Matthew Wright, 19. Jack Gosiewski, 20. Frank Winterstein, 21. Darcy Lussick

Advertisement
Advertisement

Saturday, 7:35pm: Parramatta Eels vs Cronulla Sharks at ANZ Stadium

Parramatta Eels
1. Bevan French, 2. Josh Hoffman, 3. Michael Jennings, 4. Jarryd Hayne, 5. Kirisome Auva’a, 6. Corey Norman, 7. Mitchell Moses, 8. Daniel Alvaro, 9. Cameron King, 10. Tim Mannah, 11. Manu Ma’u, 12. Tepai Moeroa, 13. Nathan Brown
Interchange: 14. Beau Scott, 15. Kenny Edwards, 16. Suaia Matagi, 17. Kane Evans, 18. Will Smith, 19. Peni Terepo, 20. David Gower, 21. Kaysa Pritchard

Cronulla Sharks
1. Josh Dugan, 2. Sosaia Feki, 3. Jesse Raimen, 4. Ricky Leutele, 5. Valentine Holmes, 6. Matt Moylan, 7. Chad Townsend, 8. Andrew Fifita, 9. Jayden Brailey, 10. Matt Prior, 11. Jason Bukuya, 12. Wade Graham, 13. Paul Gallen
Interchange: 14. Kurt Capewell, 15. James Segeyaro, 16. Ava Seumanufagai, 17. Joseph Paulo, 18. Kurt Dillon, 19. Jack Williams, 20. Edrick Lee, 21. Luke Lewis

Sunday, 4:10pm: Gold Coast Titans vs St George Illawarra Dragons at Clive Berghofer Stadium, Toowoomba

Gold Coast Titans
1. Michael Gordon, 2. Anthony Don, 3. Dale Copley, 4. Konrad Hurrell, 5. Phillip Sami, 6. Kane Elgey, 7. Ashley Taylor, 8. Jai Arrow, 9. Nathan Peats, 10. Leilani Latu, 11. Kevin Proctor, 12. Ryan James, 13. Bryce Cartwright
Interchange: 14. Mitch Rein, 15. Will Matthews, 16. Morgan Boyle 17. Jarrod Wallace, 18. Keegan Hipgrave, 19. Joe Greenwood, 20. Aj Brimson, Tyrone Roberts-Davis

St George Illawarra Dragons
1. Matthew Dufty, 2. Nene Macdonald, 3. Euan Aitken, 4. Timoteo Lafai, 5. Jason Nightingale, 6. Gareth Widdop, 7. Ben Hunt, 8. James Graham, 9. Cameron McInnes, 10. Paul Vaughan, 11. Tyson Frizell, 12. Tariq Sims, 13. Jack de Belin
Interchange: 14. Luciano Leilua, 15. Kurt Mann, 16. Leeson Ah Mau, 17. Hame Sele, 18. Jeremy Latimore, 19. Zac Lomax, 20. Reece Robson 21. Blake Lawrie

Sunday, 6:30pm: Sydney Roosters vs Newcastle Knights at Allianz Stadium

Sydney Roosters
1. James Tedesco, 2. Reece Robinson, 3. Latrell Mitchell 4. Joseph Manu, 5. Blake Ferguson, 6. Luke Keary, 7. Cooper Cronk, 8. Sio Siua Taukeiaho, 9. Jake Friend, 10. Dylan Napa, 11. Boyd Cordner, 12. Ryan Matterson, 13. Isaac Liu
Interchange: 14. Jared Waerea-Hargreaves, 15. Zane Tetevano, 16. Mitchell Aubusson, 17. Victor Radley, 18. Nat Butcher, 19. Kurt Baptiste, 20. Mitchell Cornish, 23. Frank-Paul Nuuausala
Newcastle Knights
1. Kalyn Ponga, 2. Shaun Kenny-Dowall, 3. Sione Mata’utia, 4. Tautau Moga, 5. Nathan Ross, 6. Connor Watson, 7. Mitchell Pearce, 8. Herman Ese’ese, 9. Slade Griffin, 10. Jacob Lillyman, 11. Lachlan Fitzgibbon, 12. Aidan Guerra, 13. Mitchell Barnett
Interchange: 14. Brock Lamb, 15. Chris Heighington, 16. Jamie Buhrer, 17. Daniel Saifiti, 18. Ken Sio, 19. Jacob Saifiti, 20. Danny Levi, 21. Luke Yates

Advertisement
Advertisement

All times AEDT.

Be sure to join The Roar for live coverage of team list Tuesday for Round 3 from 3:30pm (AEDT) and don’t forget to add a comment below.