The Roar
The Roar

Advertisement
Advertisement
Advertisement

NRL team list Tuesday live blog: Round 7 – all 16 teams named

17th April, 2018
Team lists for Round 7 announced at 4pm (AEST) on Tuesday, April 17.

Round 7 fixtures
Canterbury Bulldogs vs Sydney Roosters
New Zealand Warriors vs St George Illawarra Dragons
Brisbane Broncos vs Melbourne Storm
South Sydney Rabbitohs vs Canberra Raiders
Wests Tigers vs Newcastle Knights
North Queensland Cowboys vs Gold Coast Titans
Parramatta Eels vs Manly Sea Eagles
Cronulla Sharks vs Penrith Panthers
The Warriors host the Tigers in Auckland. (Photo by Hannah Peters/Getty Images)
Editor
17th April, 2018
64
1254 Reads

The first quarter of the 2018 season is done and dusted, and there will be plenty of changes across the NRL ahead of Round 7. Join The Roar for live coverage of team list Tuesday from 3:30pm (AEST).

The Cronulla Sharks appear to have been hardest hit last week, with forwards Andrew Fifita and Paul Gallen both succumbing to injuries.

While Fifita’s isn’t as bad as first thought, Gallen is likely to miss ten weeks or more, while Fifita may only be out for a month. Wade Graham also joins the duo on the sideline for a month, with the Sharks set for a major shake-up in the forwards, to go with obvious changes needed on their left edge after a 40-20 thumping at the hands of the Dragons, who remain injury-free.

The news Matt Gillett has been playing with a fractured neck came as a shock. He didn’t play last week after being excluded late in the piece, and in a big blow for the Broncos, the Queensland second rower is expected to miss eight to twelve weeks.

The Penrith Panthers are also going to struggle to replace a star, with Josh Mansour copping a fractured cheekbone.

It happened when Titans winger Anthony Don ran through to take a high ball, accidentally kneeing Mansour in the head. He is expected to miss six weeks.

Solomone Kata is also likely to miss some time for the Warriors after picking up a high ankle sprain.

Still on the Warriors, and Leivaha Pulu is likely to be out for an extended period with a similar injury, while all of Nathan Peats, Matthew Lodge, Jai Arrow, Luke Lewis and Sio Siua Taukeiaho are listed as possible players this week, the former four picking up minor niggling injuries last week and Taukeiaho being cleared of needing surgery to his knee.

Round 7 team lists

Advertisement
Advertisement

Thursday, 7:50pm: Canterbury Bulldogs vs Sydney Roosters at ANZ Stadium

Canterbury Bulldogs
1. Moses Mbye, 2. Brett Morris, 3. Josh Morris, 4. William Hopoate, 5. Marcelo Montoya, 6. Jeremy Marshall-King, 7. Kieran Foran, 8. Aaron Woods 9. Michael Lichaa, 10. David Klemmer, 11. Josh Jackson, 12. Raymond Faitala-Mariner, 13. Adam Elliot
Interchange: 14. Asipeli Fine, 15. Danny Fualalo, 16. Greg Eastwood, 17. Kerrod Holland, 18. John Olive, 19. Rhyse Martin, 20. Renouf To’omaga, 21. Matt Frawley

Sydney Roosters
1. James Tedesco, 2. Joseph Manu, 3. Latrell Mitchell, 4. Mitchell Aubusson, 5. Blake Ferguson, 6. Luke Keary, 7. Cooper Cronk, 8. Zane Tetevano, 9. Jake Friend, 10. Dylan Napa, 11. Boyd Cordner, 12. Ryan Matterson, 13. Isaac Liu
Interchange: 14. Jared Waerea-Hargreaves, 15. Frank Paul Nu’uausala, 16. Nat Butcher, 17. Victor Radley, 18. Sitili Tupouniua 19. Sio Siua Taukeiaho, 20. Kurt Baptiste, 21. Reece Robinson

Friday, 6pm: New Zealand Warriors vs St George Illawarra Dragons at Mt Smart Stadium

New Zealand Warriors
1. Roger Tuivasa-Sheck, 2. David Fusitu’a, 3. Peta Hiku, 4. Solomone Kata, 5. Ken Maumalo, 6. Blake Green, 7. Shaun Johnson, 8. Bunty Afoa, 9. Issac Luke, 10. Agnatius Paasi, 11. Simon Mannering, 12. Tohu Harris, 13. Adam Blair
Interchange: 14. Jazz Tevaga, 15. Sam Lisone, 16. Albert Vete, 17. Anthony Gelling, 18. Chris Satae, 20. Mason Lino, 21. Isaiah Papali’i, 22. Charnze Nicoll-Klokstad

St George Illawarra Dragons
1. Matthew Dufty, 2. Nene Macdonald, 3. Euan Aitken, 4. Timoteo Lafai, 5. Jason Nightingale, 6. Gareth Widdop, 7. Ben Hunt, 8. James Graham, 9. Cameron McInnes, 10. Paul Vaughan, 11. Tyson Frizell, 12. Tariq Sims, 13. Jack de Belin
Interchange: 14. Jeremy Latimore, 15. Kurt Mann, 16. Leeson Ah Mau, 17. Hame Sele, 18. Jacob Host, 19. Zac Lomax, 20. Mitchell Allgood, 21. Blake Lawrie

Friday, 7:50pm: Brisbane Broncos vs Melbourne Storm at Suncorp Stadium

Brisbane Broncos
1. Darius Boyd, 2. Corey Oates, 3. James Roberts, 4. Tom Opacic, 5. Jamayne Isaako, 6. Jack Bird, 7. Anthony Milford, 8. Matthew Lodge, 9. Andrew McCullough, 10. Tevita Pangai Junior, 11. Alex Glenn, 12. Korbin Sims, 13. Josh McguireInterchange: 14. Sam Thaiday, 15. Joe Ofahengaue, 16. Kodi Nikorima, 17. Jaydn Su’A, 18. Jonus Pearson, 19. Troy Dargan, 20. Sam Tagataese, 21. Payne Haas

Advertisement
Advertisement

Melbourne Storm
1. Billy Slater, 2. Suliasi Vunivalu, 3. Will Chambers, 4. Curtis Scott, 5. Josh Addo-Carr, 6. Cameron Munster, 7. Ryley Jacks, 8. Jesse Bromwich, 9. Cameron Smith, 10. Nelson Asofa-Solomona, 11. Felise Kaufusi, 12. Ryan Hoffman, 13. Tim Glasby
Interchange: 14. Brandon Smith, 15. Kenneath Bromwich, 16. Christian Welch, 17. Sam Kasiano, 18. Young Tonuamipea, 19. Joe Stimson, 20. Patrick Kaufusi, 21. Brodie Croft

Saturday, 3pm: South Sydney Rabbitohs vs Canberra Raiders at ANZ Stadium

South Sydney Rabbitohs
1. Alex Johnston, 2. Richard Kennar, 3. Greg Inglis, 4. Dane Gagai, 5. Robert Jennings, 6. Cody Walker, 7. Adam Reynolds, 8. Thomas Burgess, 9. Damien Cook, 10. George Burgess, 11. John Sutton 12. Angus Crichton, 13. Sam Burgess
Interchange: 14. Adam Doueihi 15. Mark Nicholls 16. Jason Clark 17. Tevita Tatola 18. Robbie Farah 19. Hymel Hunt 20. Cameron Murray, 21. Kyle Turner

Canberra Raiders
1. Jack Wighton, 2. Nick Cotric, 3. Jarrod Croker, 4. Joseph Leilua, 5. Jordan Rapana, 6. Blake Austin, 7. Aidan Sezer, 8. Iosia Soliola, 9. Siliva Havili, 10. Junior Paulo, 11. Joseph Tapine, 12. Elliot Whitehead, 13. Luke Bateman
Interchange: 14. Ata Hingano, 15. Shannon Boyd 16. Josh Papalii, 17. Dunamis Lui, 18. Liam Knight, 19. Michael Oldfield, 20. Brad Abbey, 21. Jack Murchie

Saturday, 5:30pm: Wests Tigers vs Newcastle Knights at Scully Park, Tamworth

Wests Tigers
1. Corey Thompson, 2. David Nofoaluma, 3. Esan Marsters, 4. Kevin Naiqama, 5. Malakai Watene-Zelezniak, 6. Benji Marshall, 7. Luke Brooks, 8. Matt Eisenhuth, 9. Jacob Liddle, 10. Ben Matulino, 11. Josh Aloiai, 12. Robert Rochow, 13. Elijah Taylor
Interchange: 14. Pita Godinet, 15. Alex Twal, 16. Michael Chee-Kam 17. Sauaso Sue 18. Tim Grant 19. Chris McQueen 20. Tyson Gamble 21. Tuimoala Lolohea

Newcastle Knights
1. Kalyn Ponga, 2. Shaun Kenny-Dowall, 3. Sione Mata’utia, 4. Nathan Ross, 5. Ken Sio, 6. Jack Cogger, 7. Mitchell Pearce, 8. Herman Ese’ese, 9. Slade Griffin, 10. Jacob Lillyman, 11. Lachlan Fitzgibbon, 12. Aidan Guerra, 13. Mitchell BarnetInterchange: 14. Danny Levi, 15. Chris Heighington, 16. Jamie Buhrer, 17. Jacob Saifiti, 18. Daniel Saifiti, 19. Josh King, 20. Luke Yates, 21. Cory Denniss

Saturday, 7:30pm: North Queensland Cowboys vs Gold Coast Titans at 1300 Smiles Stadium

Advertisement
Advertisement

North Queensland Cowboys
1. Lachlan Coote, 2. Kyle Feldt, 3. Justin O’Neill, 4. Ben Hampton, 5. Antonio Winterstein, 6. Michael Morgan, 7. Johnathan Thurston, 8. Matthew Scott, 9. Jake Granville, 10. Scott Bolton, 11. Gavin Cooper, 12. Coen Hess, 13. Jason Taumalolo
Interchange: 14. Te Maire Martin, 15. John Asiata, 16. Corey Jensen, 17. Ethan Lowe, 18. Francis Molo, 19. Javid Bowen, 20. Enari Tuala, 21. Sam Hoare

Gold Coast Titans
1. Michael Gordon, 2. Anthony Don, 3. Phillip Sami, 4. Konrad Hurrell, 5. Tyrone Roberts-Davis, 6. Kane Elgey, 7. Ashley Taylor, 8. Jarrod Wallace, 9. Mitch Rein, 10. Ryan James, 11. Kevin Proctor, 12. Will Matthews, 13. Jai Arrow
Interchange: 14. Max King, 15. Bryce Cartwright, 16. Jack Stockwell, 17. Keegan Hipgrave, 18. Morgan Boyle, 19. Ryan Simpkins, 20. Brenko Lee, 21. Brendan Elliott

Sunday, 2pm: Parramatta Eels vs Manly Sea Eagles at ANZ Stadium

Parramatta Eels
1. Clint Gutherson 2. Jarryd Hayne 3. Michael Jennings 4. Brad Takairangi 5. George Jennings 6. Corey Norman 7. Mitchell Moses 8. Kane Evans 9. Cameron King 10. Tim Mannah 11. Manu Ma’u 12. Tony Williams 13. Peni Terepo
Interchange: 14. Will Smith 15. Kenny Edwards 16. David Gower 17. Daniel Alvaro 18. Beau Scott 19. Josh Hoffman 20. Suaia Matagi 21. Marata Niukore

Manly Sea Eagles
1. Tom Trbojevic, 2. Brad Parker, 3. Dylan Walker, 4. Brian Kelly, 5. Akuila Uate, 6. Lachlan Croker, 7. Daly Cherry-Evans, 8. Addin Fonua-blake, 9. Apisai Koroisau, 10. Martin Taupau, 11. Joel Thompson, 12. Jack Gosiewski, 13. Jake Trbojevic
Interchange: 14. Matthew Wright, 15. Shaun Lane, 16. Lloyd Perrett, 17. Taniela Paseka, 18. Jonathan Wright, 19. Lewis Brown, 20. Frank Winterstein, 21. Toafofoa Sipley

Sunday, 4:10pm: Cronulla Sharks vs Penrith Panthers at Southern Cross Group Stadium

Cronulla Sharks
1. Josh Dugan, 2. Edrick Lee, 3. Jesse Ramien, 4. Ricky Leutele, 5. Valentine Holmes, 6. Matt Moylan, 7. Chad Townsend, 8. Andrew Fifita, 9. Jayden Brailey, 10. Matt Prior, 11. Luke Lewis, 12. Kurt Capewell, 13. Joseph Paulo
Interchange: 14. Scott Sorensen, 15. James Segeyaro, 16. Ava Seumanufagai, 17. Kurt Dillon, 18. Jack Williams, 19. Trent Hodkinson 20. Wade Graham, 21. Braeden Uele
Penrith Panthers
1. Dylan Edwards, 2. Dallin Watene-Zelezniak, 3. Corey Harawera-Naera, 4. Dean Whare, 5. Christian Crichton, 6. Tyrone Peachey, 7. James Maloney, 8. Trent Merrin, 9. Peter Wallace, 10. Reagan Campbell-Gillard, 11. Viliame Kikau, 12. Isaah Yeo 13. James Fisher-Harris
Interchange: 14. Sione Katoa, 15. Kaide Ellis, 16. Moses Leota, 17. James Tamou, 18. Wayde Egan, 19. Nick Lui-toso 20. Tom Eisenhuth, 21. Jack Hetherington

All times are listed as AEST.

Advertisement
Advertisement

Join The Roar from 3:30pm (AEST) for all the team list news ahead of Round 7 and drop a comment in the section below.