The Roar
The Roar

Advertisement
Advertisement
Advertisement

NRL team list Tuesday live blog: Round 11 – all 16 teams named

15th May, 2018
Round 11 team lists to be named at 4pm (AEST), Tuesday May 15.

Round 11 fixtures
Penrith Panthers vs Wests Tigers
Parramatta Eels vs New Zealand Warriors
Brisbane Broncos vs Sydney Roosters
Gold Coast Titans vs Newcastle Knights
North Queensland Cowboys vs South Sydney Rabbitohs
Melbourne Storm vs Manly Sea Eagles
St George Illawarra Dragons vs Canberra Raiders
Cronulla Sharks vs Canterbury Bulldogs
Nathan Cleary of the Panthers in action during the round 19 NRL match between the New Zealand Warriors and the Penrith Panthers at Mt Smart Stadium on July 14, 2017 in Auckland, New Zealand. (Photo by Anthony Au-Yeung/Getty Images)
Editor
15th May, 2018
82
2324 Reads

Nathan Cleary will look to stake his claim for a sky blue jersey as he makes his NRL return at the undermanned Penrith Panthers ahead of State of Origin. Join The Roar for all the news, Round 11 team lists and analysis from 3:30pm (AEST).

The Panthers have the biggest casualty ward in the competition after ten weeks, but with Trent Merrin a surprise inclusion last week and Cleary due back this time around, they will start to get things back on track – not that things are off track, given they are running second on the ladder.

In other positive news around the competition, Paul Gallen, Jason Bukuya, Luke Lewis and Wade Graham are all a show of being named at the Sharks, while Josh Reynolds could be back for the Tigers. Victor Radley will also return from suspension for a Roosters outfit looking to build on their dominant win over the Warriors last week.

That’s about it for the positive news though. The Melbourne Storm will be without both Sam Kasiano and more importantly, the recently-rep-retired Cameron Smith, who have both been suspended for a week.

At Canterbury, Michael Lichaa is set to miss another week with Danny Fualalo to join him on the sidelines, while Jack de Belin will need to prove his fitness after struggling with a rib injury against South Sydney. Ben Hunt may be in the same boat after suffering a corked thigh.

Blake Austin will likely spend some time on the sidelines for Ricky Stuart’s Raiders while Payne Haas for the Broncos and Shaun Fensom at the Cowboys are both unlikely to play after suffering a dislocated shoulder and elbow respectively.

The Warriors will also have a problem in the halves, with both Shaun Johnson and Mason Lino expected to miss their clash with the Eels through leg injuries.

In other news, there has also been talk Broncos coach Wayne Bennett will drop Jack Bird. The utility has been out of sorts this year and after a move from half to centre last week, he might find himself in reserve grade this weekend.

There is also talk surrounding Trent Hodkinson, who the Manly Sea Eagles have signed to try and fix their halves crisis after he was released from the Sharks yesterday. Trent Barrett is expected to name him this weekend.

Advertisement
Advertisement

Round 11 team lists

Thursday, 7:50pm: Penrith Panthers vs Wests Tigers at Panthers Stadium, Penrith

Penrith Panthers
1 Dallin Watene-Zelezniak, 2 Christian Crichton, 3 Tyrone Peachey, 4 Dean Whare, 5 Tyrone Phillips, 6 James Maloney (c), 7 Nathan Cleary, 8 Trent Merrin, 9 Sione Katoa, 10 Reagan Campbell-Gillard, 11 Corey Harawira-Naera, 12 Isaah Yeo, 13 James Fisher-Harris
Interchange: 14 Wayde Egan, 15 Jack Hetherington, 16 Viliame Kikau, 17 James Tamou, 18 Jarome Luai, 19 Kaide Ellis, 20 Tyrone May, 21 Nick Lui-Toso

Wests Tigers
1 Corey Thompson, 2 David Nofoaluma, 3 Esan Marsters, 4 Kevin Naiqama, 5 Malakai Watene-Zelezniak, 6 Benji Marshall, 7 Luke Brooks, 8 Russell Packer (c), 9 Elijah Taylor, 10 Ben Matulino, 11 Chris Lawrence, 12 Robbie Rochow, 13 Matthew Eisenhuth
Interchange: 14 Alex Twal, 15 Jacob Liddle, 16 Michael Chee-Kam, 17 Sauaso Sue, 18 Tim Grant, 19 Chris McQueen, 20 Josh Aloiai, 21 Tyson Gamble

Friday, 6pm: Parramatta Eels vs New Zealand Warriors at ANZ Stadium

Parramatta Eels
1 Clint Gutherson (c), 2 Bevan French, 3 Michael Jennings, 4 Brad Takairangi, 5 George Jennings, 6 Corey Norman, 7 Mitchell Moses, 8 Daniel Alvaro, 9 Cameron King, 10 Peni Terepo, 11 Beau Scott (c), 12 Tepai Moeroa, 13 Manu Ma’u
Interchange: 14 Will Smith, 15 Suaia Matagi, 16 David Gower, 17 Marata Niukore, 18 Josh Hoffman, 19 Siosaia Vave, 20 Jaeman Salmon, 21 Raymond Stone

New Zealand Warriors
1. Roger Tuivasa-sheck 2. David Fusitua 3. Peta Hiku 4. Solomone Kata 5. Ken Maumalo 6. Blake Green 7. Mason Lino 8. Bunty Afoa 9. Issac Luke 10. Agnatius Paasi 11. Isaiah Papalii 12. Tohu Harris 13. Adam Blair
Interchange: 14. Jazz Tevaga 15. Chris Satae 16. James Gavet 17. Simon Mannering 18. Gerard Beale 20. Karl Lawton 21. Albert Vete 22. Anthony Gelling

Friday, 7:50pm: Brisbane Broncos vs Sydney Roosters at Suncorp Stadium

Advertisement
Advertisement

Brisbane Broncos
1 Darius Boyd (c), 2 Corey Oates, 3 James Roberts, 4 Tom Opacic, 5 Jamayne Isaako, 6 Anthony Milford, 7 Kodi Nikorima, 8 Matthew Lodge, 9 Andrew McCullough, 10 Sam Thaiday, 11 Tevita Pangai jnr, 12 Jaydn Su’A, 13 Joe Ofahengaue
Interchange: 14 Sam Tagataese, 15 Gehamat Shibasaki, 16 Korbin Sims, 17 Patrick Mago, 18 Kontoni Staggs, 19 Todd Murphy, 20 George Fai, 21 David Fifita

Sydney Roosters
1 James Tedesco, 2 Joseph Manu, 3 Latrell Mitchell, 4 Mitchell Aubusson, 5 Blake Ferguson, 6 Luke Keary, 7 Cooper Cronk, 8 Siosiua Taukeiaho, 9 Jake Friend (c), 10 Dylan Napa, 11 Boyd Cordner (c), 12 Ryan Matterson, 13 Isaac Liu
Interchange: 14 Jared Waerea-Hargreaves, 15 Zane Tetevano, 16 Kurt Baptiste, 17 Victory Radley, 18 Nat Butcher, 19 Sitili Tupouniua, 20 Lindsay Collins, 21 Mitchell Cornish

Saturday, 3pm: Gold Coast Titans vs Newcastle Knights at CBus Super Stadium

Gold Coast Titans
1 Michael Gordon, 2 Anthony Don, 3 Dale Copley, 4 Brenko Lee, 5 Phillip Sami, 6 AJ Brimson, 7 Ashley Taylor, 8 Jarrod Wallace, 9 Nathan Peats, 10 Ryan James (c), 11 Kevin Proctor, 12 Keegan Hipgrave, 13 Jai Arrow
Interchange: 14 Mitch Rein, 15 Max King, 16 Jack Stockwell, 17 Moeaki Fotuaika, 18 Bryce Cartwright, 19 Konrad Hurrell, 20 Kane Elgey, 21 Morgan Boyle

Newcastle Knights
1 Kalyn Ponga, 2 Ken Sio, 3 Sione Mata’utia, 4 Nathan Ross, 5 Shaun Kenny-Dowall, 6 Connor Watson, 7 Brock Lamb, 8 Herman Ese’ese, 9 Slade Griffin, 10 Josh King, 11 Lachlan Fitzgibbon, 12 Mitchell Barnett, 13 Aidan Guerra (c)
Interchange: 14 Danny Levi, 15 Chris Heighington, 16 Jacob Saifiti, 17 Daniel Saifiti, 18 Jamie Buhrer (c), 19 Jacob Lillyman, 20 Jack Cogger, 21 Cory Denniss

Saturday, 5:30pm: North Queensland Cowboys vs South Sydney Rabbitohs at 1300 Smiles Stadium

North Queensland Cowboys
1 Lachlan Coote, 2 Kyle Feldt, 3 Justin O’Neill, 4 Ben Hampton, 5 Antonio Winterstein, 6 Michael Morgan, 7 Johnathan Thurston (c), 8 Matthew Scott (c), 9 Jake Granville, 10 Scott Bolton, 11 Gavin Cooper, 12 Coen Hess, 13 Jason Taumalolo
Interchange: 14 Te Maire Martin, 15 Shaun Fensom, 16 Corey Jensen, 17 Ethan Lowe, 18 Francis Molo, 19 Jake Clifford, 20 Javid Bowen, 21 Enari Tuala

South Sydney Rabbitohs
1 Alex Johnston, 2 Campbell Graham, 3 Greg Inglis (c), 4 Dane Gagai, 5 Hymel Hunt, 6 Cody Walker, 7 Adam Reynolds, 8 Thomas Burgess, 9 Damien Cook, 10 George Burgess, 11 John Sutton, 12 Angus Crichton, 13 Sam Burgess
Interchange: 14 Cameron Murray, 15 Adam Doueihi, 16 Jason Clark, 17 Tevita Tatola, 18 Robbie Farah, 19 Mark Nicholls, 20 Braidon Burns, 21 Kyle Turner

Advertisement
Advertisement

Saturday, 7:30pm: Melbourne Storm vs Manly Sea Eagles at AAMI Park

Melbourne Storm
1 Billy Slater (c), 2 Suliasi Vunivalu, 3 Will Chambers, 4 Curtis Scott, 5 Josh Addo-Carr, 6 Cameron Munster, 7 Ryley Jacks, 8 Christian Welch, 9 Brandon Smith, 10 Nelson Asofa-Solomona, 11 Felise Kaufusi, 12 Ryan Hoffman, 13 Dale Finucane
Interchange: 14 Tim Glasby, 15 Kenny Bromwich, 16 Joe Stimson, 17 Jahrome Hughes, 18 Patrick Kaufusi, 19 Brodie Croft, 20 Harry Grant, 21 Justin Olam

Manly Sea Eagles
1 Tom Trbojevic, 2 Matthew Wright, 3 Moses Suli, 4 Brian Kelly, 5 Akuila Uate, 6 Dylan Walker, 7 Daly Cherry-Evans (c), 8 Addin Fonua-Blake, 9 Apisai Koroisau, 10 Martin Taupau, 11 Joel Thompson, 12 Shaun Lane, 13 Jake Trbojevic
Interchange: 14 Trent Hodkinson, 15 Frank Winterstein, 16 Lloyd Perrett, 17 Toafofoa Sipley, 18 Tom Wright, 19 Lewis Brown, 20 Jorge Taufua, 21 Tevita Funa

Sunday, 2pm: St George Illawarra Dragons vs Canberra Raiders at Glen Willow Stadium, Mudgee

St George Illawarra Dragons
1 Matt Dufty, 2 Nene Macdonald, 3 Euan Aitken, 4 Tim Lafai, 5 Jason Nightingale, 6 Gareth Widdop (c), 7 Ben Hunt, 8 James Graham, 9 Cameron McInnes, 10 Paul Vaughan, 11 Tyson Frizell, 12 Tariq Sims, 13 Jack De Belin
Interchange: 14 Jeremy Latimore, 15 Kurt Mann, 16 Leeson Ah Mau, 17 Blake Lawrie, Reserves: 18 Reece Robson, 19 Zachary Lomax, 20 Mitchell Allgood, 21 Hame Sele

Canberra Raiders
1 Jack Wighton, 2 Nick Cotric, 3 Jarrod Croker (c), 4 Joseph Leilua, 5 Jordan Rapana, 6 Blake Austin, 7 Aidan Sezer, 8 Iosia Soliola, 9 Siliva Havili, 10 Shannon Boyd, 11 Joseph Tapine, 12 Elliott Whitehead, 13 Josh Papalii
Interchange: 14 Ata Hingano, 15 Luke Bateman, 16 Charlie Gubb, 17 Dunamis Lui, 18 Liam Knight, 19 Michael Oldfield, 20 Sam Williams, 21 Craig Garvey

Sunday, 4:10pm: Cronulla Sharks vs Canterbury Bulldogs at Southern Cross Group Stadium

Cronulla Sharks
1 Valentine Holmes, 2 Sosaia Feki, 3 Jesse Ramien, 4 Ricky Leutele, 5 Edrick Lee, 6 Matt Moylan, 7 Chad Townsend, 8 Andrew Fifita, 9 Jayden Brailey, 10 Matt Prior, 11 Kurt Capewell, 11 Jayson Bukuya, 13 Paul Gallen (c)
Interchange: 14 Joseph Paulo, 15 James Segeyaro, 16 Ava Seumanufagai, 17 Jack Williams, 18 Kurt Dillon, 19 Braden Uele, 20 Luke Lewis, 21 Josh Dugan

Advertisement
Advertisement

Canterbury Bulldogs
1 Moses Mbye, 2 Brett Morris, 3 Josh Morris, 4 Will Hopoate, 5 Marcelo Montoya, 6 Matt Frawley, 7 Kieran Foran, 8 Aaron Woods, 9 Jeremy Marshall-King, 10 David Klemmer, 11 Josh Jackson (c), 12 Raymond Faitala-Mariner, 13 Rhyse Martin
Interchange: 14 Adam Elliott, 15 Clay Priest, 16 Renouf Toomaga, 17 Kerrod Holland, 19 Greg Eastwood, 20 John Olive, 21 Asipeli Fine, 23 Michael Lichaa

Be sure to join The Roar for live coverage of team list Tuesday from 3:30pm (AEST) and don’t forget to add a comment