The Roar
The Roar

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Super Rugby Round 1 teams: Tahs unveil new-look centre pairing, Ma'a Nonu set for Blues return

Autoplay in... 6 (Cancel)
Up Next No more videos! Playlist is empty -
Replay
Cancel
Next
12th February, 2019
81
5186 Reads

The 2019 Super Rugby season is just days away, and that means the teams are starting to be announced.

Here at The Roar, we will have every team list for the first round of action as they are named, so be sure to bookmark this post and keep checking back throughout the day.

The Waratahs have named new recruits Adam Ashley-Cooper and Karmichael Hunt as their centre pairing for the season opener against the Hurricanes, with last year’s no.12 Kurtley Beale to sit this game out.

Hunt will line up at 12 and Ashley-Cooper at 13 for the Tahs in a strong backline, with Israel Folau, Bernard Foley, Curtis Rona and Jake Gordon all starting.

Across the ditch, Ma’a Nonu will make his first Super Rugby appearance since 2015 for the Blues, while teammate Reiko Ioane is set for his 50th cap for the franchise. Sonny Bill Williams will start the Auckland side’s Round 1 clash against the Crusaders from the bench.

Earlier, the Lions were the first to reveal their line-up, a strong outfit featuring Springboks Malcolm Marx, Elton Jantjies and Aphiwe Dyanti, with the Brumbies then naming Toni Pulu and David Pocock in their starting 15.

After spending three years at the Chiefs, Pulu is a high-profile recruit for the Brumbies, while James Slipper and captain Christian Lealiifano also feature in the run-on side.

Quade Cooper will start his Rebels career at fly half, but Reece Hodge and Adam Coleman are both missing for the Melbourne club.

» Full Super Rugby squads

Advertisement
Advertisement

Ayden Johnstone has been named to make his debut for the Highlanders, while a trio of All Blacks in Dillon Hunt, Shannon Frizell and Aaron Smith will all come from the bench for Aaron Mauger’s side.

The Sharks have also named their squad, but had to leave out Curwin Bosch and Marius Louw, who are both struggling with slight niggles.

Friday, 5:35pm: Chiefs vs Highlanders at FMG Stadium, Waikato

Chiefs
1. Atu Moli, 2. Nathan Harris, 3. Angus Ta’avao, 4. Brodie Retallick (c), 5. Michael Allardice, 6. Mitchell Brown, 7. Lachlan Boshier, 8. Tyler Ardron, 9. Brad Weber, 10. Orbyn Leger, 11. Etene Nanai-Seturo, 12. Anton Lienert-Brown, 13. Tumua Manu, 14. Bailyn Sullivan,
15. Shaun Stevenson

Bench: 16. Samisoni Taukei’aho, 17. Aidan Ross, 18. Nepo Laulala, 19. Taleni Seu, 20. Jesse Parete, 21. Te Toiroa Tahuriorangi, 22. Stephen Donald, 23. Ataata Moeakiola

Highlanders
1. Ayden Johnstone, 2. Liam Coltman, 3. Tyrel Lomax, 4. Pari Pari Parkinson, 5. Josh Dickson, 6. Jackson Hemopo, 7. James Lentjes, 8. Luke Whitelock (c), 9. Kayne Hammington, 10. Josh Ioane, 11 Tevita Li, 12. Thomas Umaga-Jensen, 13. Rob Thompson, 14. Matt Faddes, 15. Ben Smith (c)

Bench: 16. Ash Dixon, 17. Daniel Lienert-Brown, 18. Siate Tokolahi, 19. Shannon Frizell, 20. Dillon Hunt, 21. Aaron Smith, 22. Bryn Gatland, 23. Patelesio Tomkinson

Friday, 7:45pm: Brumbies vs Rebels at GIO Stadium, Canberra

Advertisement
Advertisement

Brumbies
1. James Slipper, 2. Folau Fainga’a, 3. Allan Alaalatoa, 4. Rory Arnold, 5. Sam Carter, 6. Rob Valetini, 7. David Pocock, 8. Lachlan McCaffrey, 9. Joe Powell, 10. Christian Lealiifano (c), 11. Toni Pulu, 12. Irae Simone, 13. Tevita Kuridrani, 14. Henry Speight, 15. Tom Banks

Bench: 16. Josh Mann-Rea, 17. Scott Sio, 18. Leslie Leuluaialii-Makin, 19. Blake Enever, 20. Peter Samu, 21. Matt Lucas, 22. Wharenui Hawera, 23. Andy Muirhead

Rebels
1. Tetera Faulkner, 2. Anaru Rangi, 3. Jermaine Ainsley, 4. Luke Jones, 5. Matt Philip, 6. Angus Cottrell, 7. Richard Hardwick, 8. Isi Naisarani, 9. Will Genia, 10. Quade Cooper, 11. Marika Koroibete, 12. Billy Meakes, 13. Tom English, 14. Jack Maddocks, 15. Dane Haylett-Petty

Bench: 16. Robbie Abel, 17. Matt Gibbon, 18. Sam Talakai, 19. Esei Ha’angana, 20. Brad Wilkin, 21. Rob Leota, 22. Michael Ruru, 23. Semisi Tupou

Saturday, 5:35pm: Blues vs Crusaders at Eden Park, Auckland

Blues
1. Alex Hodgman, 2. James Parsons, 3. Sione Mafileo, 4. Patrick Tuipulotu, 5. Josh Goodhue, 6. Tom Robinson, 7. Dalton Papalii, 8. Akira Ioane, 9. Jonathan Ruru, 10. Otere Black, 11. Rieko Ioane, 12. TJ Faiane, 13. Ma’a Nonu, 14. Melani Nanai, 15. Michael Collins

Bench: 16 Matt Moulds, 17 Karl Tu’inukuafe, 18 Ofa Tu’ungafasi, 19 Gerard Cowley-Tuioti, 20 Matt Matich, 21 Augustine Pulu, 22 Harry Plummer, 23 Sonny Bill Williams

Crusaders
1. Joe Moody, 2. Andrew Makalio, 3. Owen Franks, 4. Scott Barrett, 5. Quinten Strange, 6. Jordan Taufua, 7. Matt Todd (c), 8. Whetukamokamo Douglas, 9. Bryn Hall, 10. Richie Mo’unga, 11. George Bridge, 12. Ryan Crotty, 13. Braydon Ennor, 14. Manasa Mataele, 15. David Havili

Advertisement
Advertisement

Bench: 16. Ben Funnell, 17. Tim Perry, 18. Michael Alaalatoa, 19. Luke Romano, 20. Tom Sanders, 21. Mitchell Drummond, 22. Mitchell Hunt, 23. Will Jordan

Saturday, 7:45pm: Waratahs vs Hurricanes at Brookvale Oval, Manly

Waratahs
1. Harry Johnson-Holmes, 2. Damien Fitzpatrick, 3. Sekope Kepu, 4. Jed Holloway, 5. Rob Simmons, 6. Ned Hanigan, 7. Michael Hooper, 8. Jack Dempsey, 9.Jake Gordon, 10. Bernard Foley, 11. Curtis Rona, 12. Karmichael Hunt, 13. Adam Ashley-Cooper, 14. Alex Newsome, 15. Israel Folau

Bench: 16. Tolu Latu, 17. Rory O’Connor, 18. Chris Talakai, 19. Lachlan Swinton, 20. Will Miller, 21. Mitch Short, 22. Mack Mason, 23. Cam Clark

Hurricanes
1. Chris Eves, 2. Ricky Riccitelli, 3. Jeff To’omaga-Allen, 4. James Blackwell, 5. Liam Mitchell, 6. Reed Prinsep, 7. Ardie Savea, 8. Gareth Evans, 9. TJ Perenara (c), 10. Fletcher Smith, 11. Ben Lam, 12. Ngani Laumape, 13. Matt Proctor, 14. Vince Asom, 15. Jordie Barrett

Bench: 16. Dane Coles, 17. Xavier Numia, 18. Ben May, 19. Isaia Walker-Leawere, 20. Du’Plessis Kirifi, 21. Finlay Christie, 22. James Marshall, 23. Wes Goosen

Saturday, 9:55pm: Sunwolves vs Sharks at Singapore National Stadium, Singapore

Sunwolves
1. Craig Millar, 2. Jaba Bregvadze, 3. Asaeli Ai Valu, 4. Luke Thompson, 5. James Moore, 6. Hendrik Tui, 7. Ed Quirk, 8. Rahboni Warren-Vosayaco, 9. Kaito Shigeno, 10. Hayden Parker, 11. Rene Ranger, 12. Phil Burlegih, 13. Shane Gates, 14. Semisi Masirewa, 15. Gerhad van den Heever

Advertisement
Advertisement

Bench: 16 Atsushi Sakate, 17 Sam Prattley, 18 Hiroshi Yamashita, 19 Uwe Helu, 20 Shuhei Matsuhashi, 21 Keisuke Uchida, 22 Rikiya Matsuda, 23 Michael Little

Sharks (touring squad)
1. Tendai Mtawarira, 2. Akke van der Merwe, 3. Coenie Oosthuizen, 4. Hyron Andrews, 5. Ruan Botha, 6. Jacques Vermeulen, 7. Tyloer Paul, 8. Daniel du Preez, 9. Lousi Schreuder (c), 10. Robert du Preez, 11. Makazole Mapimpi, 12. Andre Esterhuizen, 13. Lukhanyo Am, 14. Sbu Nkosi, 15. Apheelele Fassi

Bench: 16 Kerron van Vuuren, 17 Juan Schoeman, 18 Khutha Mchunu, 19 Gideon Koegelenberg, 20 Phendulani Buthelezi, 21 Cameron Wright, 22 Rhyno Smith, 23 Jeremy Ward

Sunday, 2:15am: Bulls vs Stormers at Loftus Versfeld, Pretoria

Bulls
1. Lizo Gqoboka, 2. Schalk Brits, 3. Trevor Nyakane, 4. Jason Jenkins, 5. Lood de Jager, 6. Ruan Steenkamp, 7. Hanro Liebenberg, 8. Duane Vermeulen, 9. Embrose Papier, 10. Handré Pollard, 11. Rosko Specman, 12. Burger Odendaal, 13. Jesse Kriel, 14. Johnny Kotze, 15. Warrick Gelant

Bench: 16. Corniel Els, 17. Simphiwe Matanzima, 18. Dayan van der Westhuizen, 19. Eli Snyman, 20. Thembelani Bholi, 21. Ivan van Zyl, 22. Manie Libbok, 23. Dylan Sage

Stormers
1. Ali Vermaak, 2. Bongi Mbonambi, 3. Wilco Louw, 4. Salmaan Moerat, 5. JD Schickerling, 6. Siya Kolisi (c), 7. Pieter-Steph du Toit, 8. Sikhumbuzo Notshe, 9. Jano Vermaak, 10. Damian Willemse, 11. Sp Marais, 12. Damian de Allende, 13. Ruhan Nel, 14. JJ Engelbrecht, 15. Dillyn Leyds

Bench: 16 Scarra Ntubeni, 17 Corne Fourie, 18 Neethling Fouche, 19 Chris van Zyl, 20 Kobus van Dyk, 21 Herschel Jantjies, 22 Jean-Luc du Plessis, 23 Dan du Plessis

Advertisement
Advertisement

Sunday, 8:40am: Jaguares vs Lions at Estadio Jose Amalfatani, Buenos Aires

Jaguares
1. Mayco Vivas, 2. Agustin Creevy, 3. Santiago Medrano, 4. Guido Petti, 5. Tomas Lavanin, 6. Pablo Matera, 7. Rodrigo Bruni, 8. Javier Ortega Desio, 9. Gonzalo Bertranou, 10. Joaquin Diaz Bonilla, 11. Ramior Moyano, 12. Jernimo de la Fuetne, 13. Matias Orlando, 14. Bautista Delguy, 15. Joaquin Tuculet

Bench: 16 Julián Montoya, 17 Juan Pablo Zeiss, 18 Enrique Pieretto, 19 Matías Alemanno, 20 Marcos Kremer, 21 Martín Landajo, 22 Juan Cruz Mallia, 23 Matías Moroni

Lions
1. Dylan Smith, 2. Malcolm Marx, 3. Carlu Sadie, 4. Rhyno Herbst, 5. Marvin Orie, 6. Marnus Schoeman, 7. Hacjivah Dayimani, 8. Warren Whiteley (c), 9. Nic Groom, 10. Elton Jantjies, 11. Aphiwe Dyanti, 12. Harold Vorster, 13. Lionel Mapoe, 14. Courtnall Skosan, 15. Andries Coetzee

Bench: 16. Pieter Jansen, 17. Frans van Wyk, 18. Jacobie Adriaanse, 19. Ruan Vermaak, 20. Robert Kruger, 21. Gianni Lombard, 22. Wandisile Simelane, 23. Ruan Combrinck

All times AEDT.