The Roar
The Roar

Advertisement
Advertisement
Advertisement

NRL Round 7 teams: Luke Keary to miss Anzac Day blockbuster

Autoplay in... 6 (Cancel)
Up Next No more videos! Playlist is empty -
Replay
Cancel
Next
Editor
23rd April, 2019
1
1157 Reads

In-form Sydney Roosters half, and leading NSW Blues State of Origin candidate Luke Keary has been excluded from the Sydney Roosters’ blockbuster Anzac Day clash with the St George Illawarra Dragons.

Keary picked up a heavy concussion last Friday night against the Melbourne Storm in an ultimately successful grand final rematch, and has been unable to recover given the short turnaround.

He will be replaced in the halves by Blues centre Latrell Mitchell.

The other huge piece of news heading into this weekend is the potential return for Jason Taumalolo. The lock, rated the best in the game, has been missing from a struggling Cowboys outfit for some weeks, but is listed amongst the reserves for this weekend’s clash with the Canterbury Bulldogs.

In a major blow for the Warriors, they will be without David Fusitu’a for their Anzac Day clash against the Melbourne Storm. He is replaced by Gerard Beale out wide.

Meanwhile, the Panthers have also swung a big change, with Caleb Aekins set to make his debut at fullback, while Tevita Pangai Junior and James Roberts have been named to return for the Broncos.

Manu Ma’u and Matthew Lodge have also been named among the reserves lists for their respective clubs.

Round 7 NRL teams

Sydney Roosters vs St George Illawarra Dragons
Thursday, 4:05pm
Roosters: 1. James Tedesco, 2. Daniel Tupou, 3. Mitchell Aubusson, 4. Joseph Manu, 5. Matt Ikuvalu, 6. Latrell Mitchell, 7. Cooper Cronk, 8. Jared Warea-Hargreaves, 9. Victor Radley, 10. Siosiua Taukeiaho, 11. Boyd Cordner (c), 12. Angus Crichton, 13. Zane Tetevano

Advertisement
Advertisement

Interchange/Reserves: 14. Lindsay Collins, 15. Nat Butcher, 16. Poasa Faamausili, 17. Mitchell Aubusson, 18. Sam Verrills, 18. Sitili Tupouniua, 20. Joshua Curran, 23. Lachlan Lam

Dragons: 1. Matthew Dufty, 2. Jordan Pereira, 3. Euan Aitken, 4. Timoteo Lafai, 5. Mikaele Ravalawa, 6. Corey Norman, 7. Ben Hunt, 8. James Graham, 9. Cameron McInnes, 10. Paul Vaughan, 11. Tyson Frizell, 12. Tariq Sims, 13. Blake Lawrie

Interchange/Reserves: 14. Jeremy Latimore, 15. Zac Lomax, 16. Jacob Host, 17. Luciano Leilua, 18. Mitchell Allgood, 19. Jai Field, 20. Lachlan Timm, 21. Jonus Pearson

Melbourne Storm vs New Zealand Warriors
Thursday, 7:50pm
Storm: 1. Jahrome Hughes, 2. Suliasi Vunivalu, 3. Will Chambers, 4. Curtis Scott, 5. Josh Addo-Carr, 6. Cameron Munster, 7. Brodie Croft, 8. Jesse Bromwich, 9. Cameron Smith (c), 10. Nelson Asofa-Solomona, 11. Felise Kaufusi, 12. Kenneath Bromwich, 13. Dale Finucane

Interchange/Reserves: 14. Brandon Smith, 15. Christian Welch, 16. Tui Kamikamica, 17. Marion Seve, 18. Billy Walters, 19. Patrick Kaufusi, 20. Albert Vete, 21. Ryan Papenhuyzen

Warriors: 1. Roger Tuivasa-Sheck, 2. Gerard Beale, 3. Peta Hiku, 4. Solomone Kata, 5. Ken Maumalo, 6. Chanel Harris-Tavita, 7. Blake Green, 8. Agnatius Paasi, 9. Issac Luke, 10. Leeson Ah Mau, 11. Adam Blair, 12. Tohu Harris, 13. Lachlan Burr

Interchange/Reserves: 14. Jazz Tevaga, 15. Isaiah Papali’i, 16. Bunty Afoa, 17. Nathaniel Roache, 18. Hayze Perham, 20. Leivaha Pulu, 21. Patrick Herbert, 23. Chris Satae

Canterbury Bulldogs vs North Queensland Cowboys
Friday, 6pm
Bulldogs: 1. Nick Meaney, 2. Jayden Okunbor, 3. Kerrod Holland, 4. William Hopoate, 5. Reimis Smith, 6. Jack Cogger, 7. Lachlan Lewis, 8. Aiden Tolman, 9. Jeremy Marshall-King, 10. Ofahiki Ogden, 11. Josh Jackson (c), 12. Corey Harawira-Naera, 13. Rhyse Martin

Advertisement
Advertisement

Interchange/Reserves: 14. Michael Lichaa, 15. Danny Fualalo, 16. Adam Elliott, 17. Chris Smith, 19. Christian Crichton, 20. Marcelo Montoya, 21. Fa’amanu Brown, 22. Renouf To’omaga

Cowboys: 1. Te Maire Martin, 2. Justin O’Neill, 3. Jordan Kahu, 4. Enari Tuala, 5. Ben Hampton, 6. Jake Clifford, 7. Michael Morgan, 8. Matthew Scott, 9. Jake Granville, 10. Jordan McLean, 11. Gavin Cooper, 12. Josh McGuire, 13. John Asiata

Interchange/Reserves: 14. Kurt Baptiste, 15. Coen Hess, 16. Scott Bolton, 17. Francis Molo, 18. Corey Jensen, 19. Tom Opacic, 20. Jason Taumalolo, 21. Mitchell Dunn

Penrith Panthers vs South Sydney Rabbitohs
Friday, 7:55pm
Panthers: 1. Caleb Aekins, 2. Josh Mansour, 3. Dallin Watene-Zelezniak, 4. Waqa Blake, 5. Malakai Watene-Zelezniak, 6. James Maloney, 7. Nathan Cleary, 8. James Tamou (c), 9. Wayde Egan, 10. Tim Grant, 11. Viliame Kikau, 12. Isaah Yeo, 13. James Fisher-Harris

Interchange/Reserves: 14. Sione Katoa, 15. Liam Wright, 16. Moses Leota, 17. Reagan Campbell-Gillard, 18. Jarome Luai, 19. Kaide Ellis, 20. Malaki Watene-Zelezniak, 21. Tyrell Fuimaono

Rabbitohs: 1. Alex Johnston, 2. Corey Allan, 3. Kyle Turner, 4. Dane Gagai, 5. Campbell Graham, 6. Cody Walker, 7. Adam Reynolds, 8. George Burgess, 9. Damien Cook, 10. Tom Burgess, 11. John Sutton, 12. Sam Burgess (c), 13. Cameron Murray

Interchange/Reserves: 14. Junior Tatola, 15. Mark Nicholls, 16. Ethan Lowe, 17. Liam Knight, 18. Connor Tracey, 19. Bayley Sironen, 20. Dean Britt, Mawene Hiroti

Wests Tigers vs Gold Coast Titans
Saturday, 5:30pm
Tigers: 1. Moses Mbye, 2. Mahe Fonua, 3. Robert Jennings, 4. Ersan Marsters, 5. Corey Thompson, 6. Josh Reynolds, 7. Luke Brooks, 8. Russell Packer, 9. Robbie Farah, 10. Alex Twal, 11. Ryan Matterson, 12. Luke Garner, 13. Josh Aloiai

Advertisement
Advertisement

Interchange/Reserves: 14. Ben Matulino, 15. Thomas Mikaele, 16. Matthew Eisenhuth, 17. Michael Chee-Kam, 18. Paul Momirovski, 19. Elijah Taylor, 20. David Nofoaluma, 21. Chris McQueen

Titans: 1. Michael Gordon, 2. Anthony Don, 3. Tyrone Peachey, 4. Brian Kelly, 5. Dale Copley, 6. Tyrone Roberts, 7. Ashley Taylor, 8. Shannon Boyd, 9. Mitch Rein, 10. Moeaki Fotuaika, 11. Kevin Proctor, 12. Bryce Cartwright, 13. Jai Arrow

Interchange/Reserves: 14. Phillip Sami, 15. Keegan Hipgrave, 16. Max King, 17. Jai Whitbread, 18. Jack Stockwell, 19. Will Matthews, 20. Jesse Arthars, 21. Ryley Jacks

Brisbane Broncos vs Cronulla Sharks
Saturday, 7:35pm
Broncos: 1. Darius Boyd, 2. Corey Oates, 3. James Roberts, 4. Jack Bird, 5. Jamayne Isaako, 6. Anthony Milford, 7. Kodi Nikorima, 8. Payne Haas, 9. Andrew McCullough, 10. Joe Ofahengaue, 11. Alex Glenn, 12. Matt Gillett, 13. Tevita Pangai Junior

Interchange/Reserves: 14. Kontoni Staggs, 15. David Fifita, 17. Patrick Carrigan, 18. Jaydn Su’A, 19. Gehamat Shibasaki, 20. Tom Dearden, 21. Matt Lodge

Sharks: 1. William Kennedy, 2. Sosaia Feki, 3. Bronson Xerri, 4. Josh Morris, 5. Josh Dugan, 6. Shaun Johnson, 7. Chad Townsend, 8. Andrew Fifita, 9. Jayden Brailey, 10. Matt Prior, 11. Briton Nikora, 12. Kurt Capewell, 13. Paul Gallen (c)

Interchange/Reserves: 14. Blayke Brailey, 15. Jayson Bukuya, 16. Jack Williams, 17. Braden Hamlinu-Uele, 18. Ronaldo Mlitalo, 19. Kyle Flanagan, 19. William Kennedy, 20. Si Katoa, 21. Aaron Gray

Manly Sea Eagles vs Canberra Raiders
Sunday, 2pm
Sea Eagles: 1. Brendan Elliot, 2. Jorge Taufua, 3. Moses Suli, 4. Brad Parker, 5. Reuben Garrick, 6. Kane Elgey, 7. Daly Cherry-Evans, 8. Toafofoa Sipley, 9. Apisai Koroisau, 10. Martin Taupau, 11. Joel Thompson, 12. Curtis Sironen, 13. Jake Trbojevic

Advertisement
Advertisement

Interchange/Reserves: 14. Manase Fainu, 15. Jack Gosiewski, 16. Corey Waddell, 17. Morgan Boyle, 18. Kelepi Tanginoa, 19. Sam Smith, 20. Lachlan Croker, 21. Taniela Paseka

Raiders: 1. Charnze Nicoll-Klokstad, 2. Nick Cotric, 3. Jarrod Croker, 4. Joseph Leilua, 5. Jordan Rapana, 6. Jack Wighton, 7. Sam Williams, 8. Josh Papalii, 9. Josh Hodgson, 10. Dunamis Lui, 11. John Bateman, 12. Elliott Whitehead, 13. Ryan Sutton

Interchange/Reserves: 14. Siliva Havili, 15. Emre Guler, 16. Iosia Soliola, 17. Jack Murchie, 18. Aidan Sezer, 19. Bailey Simonsson, 20. JJ Collins, 21. Hudson Young

Newcastle Knights vs Parramatta Eels
Sunday, 4:05pm
Knights: 1. Kalyn Ponga, 2. Edrick Lee, 3. Hymel Hunt, 4. Jesse Ramien, 5. Shaun Kenny-Dowall, 6. Connor Watson, 7. Mitchell Pearce, 8. David Klemmer, 9. Danny Levi, 10. James Gavet, 11. Lachlan Fitzgibbon, 12. Mitch Barnett, 13. Tim Glasby

Interchange/Reserves: 14. Jamie Buhrer, 15. Herman Ese’ese, 16. Daniel Saifiti, 17. Josh King, 18. Mason Lino, 19. Tautau Moga, 20. Sione Mata’utia 21. Pasami Saulo

Eels:
1. Clinton Gutherson, 2. Maika Sivo, 3. Michael Jennings, 4. Brad Takairangi, 5. Blake Ferguson, 6. Jaeman Salmon, 7. Mitchell Moses, 8. Daniel Alvaro, 9. Reed Mahoney, 10. Junior Paulo, 11. Shaun Lane, 12. Marata Niukore, 13. Tepai Moeroa

Interchange/Reserves: 14. Peni Tepero, 15. Tim Mannah, 16. Oregon Kaufusi, 17. Ray Stone, 18. Manu Ma’u, 19. Kane Evans, 20. Josh Hoffman, 21. George Jennings

All times AEDT.

Advertisement
Advertisement