The Roar
The Roar

Advertisement
Advertisement
Advertisement

NRL Round 18 teams: Graham returns for Dragons, Roosters and Knights bulk up for blockbuster

Autoplay in... 6 (Cancel)
Up Next No more videos! Playlist is empty -
Replay
Cancel
Next
Editor
16th July, 2019
10

The NRL Round 18 teams are in, with the St George-Illawarra Dragons welcoming back James Graham from long injury layoff ahead of their must-win clash with Penrith.

The white-hot Panthers have stocked up too, however, with halfback Nathan Cleary returning from an ankle injury suffered in State of Origin Game 2.

Saturday’s SCG blockbuster between the Sydney Roosters and Newcastle Knights has seen both teams improve their run-on 13’s. James Tedesco and Boyd Cordner return after being rested for last Sunday’s shock loss to the Cowboys, while Jake Friend moves to the starting lineup after coming off the bench last week.

Newcastle, for their part, welcome Kalyn Ponga back to fullback, while David Klemmer also moves back into the starting lineup.

South Sydney will again be without Sam Burgess after he suffered a setback in his return from a shoulder injury.

CHECK OUT THE FULL TEAMS

Brisbane Broncos vs Canterbury Bulldogs

Thursday, 7:50pm at Suncorp Stadium

Broncos
1. Anthony Milford, 2. Corey Oates, 3. Kotoni Staggs, 4. Herbie Farnworth, 5. Jamayne Isaako, 6. Darius Boyd, 7. Jake Turpin, 8. Matthew Lodge, 9. Andrew McCullough, 10. Payne Haas, 11. Alex Glenn, 12. Tevita Pangai Jr., 13. Thomas Flegler

Advertisement
Advertisement

Bench/Reserves: 14. James Segeyaro, 15. Joe Ofahengaue, 16. David Fifita, 17. Patrick Carrigan, 18. Rhys Kennedy, 19. Izaia Perese, 20. Xavier Coates, 21. Keenan Palasia

Bulldogs
1. Dallin Watene-Zelezniak, 2. Nick Meaney, 3. Marcelo Montoya, 4. Will Hopoate, 5. Reimis Smith, 6. Brandon Wakeham, 7. Jack Cogger, 8. Ofahiki Ogden, 9. Michael Lichaa, 10. Dylan Napa, 11. Josh Jackson, 12. Corey Harawira-Naera, 13. Adam Elliott

Bench/Reserves: 14. Jeremy Marshall-King, 15. Renouf Toomaga, 16. Danny Fualalo, 17. Chris Smith, 19. Raymond Faitala-Mariner, 20. Faa’amanu Brown, 21. Kerrod Holland, 23. Kayne Kalache

Warriors vs Cronulla Sharks

Friday, 6pm at Westpac Stadium

Warriors
1. Roger Tuivasa-Sheck, 2. David Fusitu’a, 3. Peta Hiku, 4. Gerard Beale, 5. Ken Maumalo, 6. Kodi Nikorima, 7. Blake Green, 8. Agnatius Paasi, 9. Isaac Luke, 10. Leeson Ah Mau, 11. Adam Blair, 12. Isaiah Papali’i, 13. Jazz Tevaga

Bench/Reserves: 14. Lachlan Burr, 15. Sam Lisone, 16. Bunty Afoa, 17. Chanel Harris-Tavita, 18. Adam Pompey, 20. Ligi Sao, 21. Blake Ayshford, 22. Chris Satae

Sharks
1. Matt Moylan, 2. Sosaia Feki, 3. Bronson Xerri, 4. Kurt Capewell, 5. Aaron Gray, 6. Shaun Johnson, 7. Chad Townsend, 8. Andrew Fifita, 9. Jayden Brailey, 10. Aaron Woods, 11. Briton Nikora, 12. Scott Sorensen, 13. Paul Gallen

Advertisement
Advertisement

Bench/Reserves: 14. Blayke Brailey, 15. Jack Williams, 16. Braden Hamlin-Uele, 17. Matt Prior, 18. Billy Magoulias, 19. Kyle Flanagan, 20. William Kennedy, 21. Ronaldo Mulitalo

Penrith Panthers vs St George-Illawarra Dragons

Friday, 7:55pm at Panthers Stadium

Panthers
1. Dylan Edwards, 2. Josh Mansour, 3. Dean Whare, 4. Brent Naden, 5. Brian To’o, 6. James Maloney, 7. Nathan Cleary, 8. James Tamou, 9. Mitchell Kenny, 10. James Fisher-Harris, 11. Villame Kikau, 12. Frank Winterstein, 13. Isaah Yeo

Bench/Reserves: 14. Wayde Egan, 15. Jarome Luai, 16. Moses Leota, 17. Reagan Campbell-Gillard, 18. Hame Sele, 19. Jed Cartwright, 20. Kaide Ellis, 21. Stephen Crichton

Dragons
1. Matt Dufty, 2. Jonus Pearson, 3. Euan Aitken, 4. Timoteo Lafai, 5. Mikaele Ravalawa, 6. Corey Norman, 7. Darren Nicholls, 8. Blake Lawrie, 9. Cameron McInnes, 10. Paul Vaughan, 11. Tyson Frizell, 12. Tariq Sims, 13. James Graham

Bench/Reserves: 14. Josh Kerr, 15. Korbin Sims, 16. Patrick Kaufusi, 17. Luciano Leilua, 18. Reece Robson, 19. Jacob Host, 20. Tristan Sailor, 21. Jason Saab

Sydney Roosters vs Newcastle Knights

Advertisement
Advertisement

Saturday, 3pm at SCG

Roosters
1. James Tedesco, 2. Daniel Tupou, 3. Latrell Mitchell, 4. Joseph Manu, 5. Ryan Hall, 6. Luke Keary, 7. Cooper Cronk, 8. Jared Waerea-Hargreaves, 9. Jake Friend, 10. Siosiua Taukeiaho, 11. Boyd Cordner, 12. Mitchell Aubusson, 13. Victor Radley

Bench/Reserves: 14. Isaac Liu, 15. Nat Butcher, 16. Angus Crichton, 17. Brett Morris, 18. Lindsay Collins, 19. Sitili Tupouniua, 20. Poasa Faamausili, 21. Lachlan Lam

Knights
1. Kalyn Ponga, 2. Hymel Hunt, 3. Tautau Moga, 4. Jesse Ramien, 5. Shaun Kenny-Dowall, 6. Kurt Mann, 7. Mitchell Pearce, 8. Daniel Saifiti, 9. Danny Levi, 10. David Klemmer, 11. Mitchell Barnett, 12. Sione Matu’utia, 13. Tim Glasby

Bench/Reserves: 14. Connor Watson, 15. James Gavet, 16. Herman Ese’ese, 17. Jamie Buhrer, 18. Jacob Saifiti, 19. Josh King, 20. Mason Lino, 21. Aidan Guerra

Canberra Raiders vs Wests Tigers

Saturday, 5:30pm at GIO Stadium

Raiders
1. Charnze Nicoll-Klokstad, 2. Bailey Simonsson, 3. Jarrod Croker, 4. Michael Oldfield, 5. Jordan Rapana, 6. Jack Wighton, 7. Aidan Sezer, 8. Josh Papalii, 9. Josh Hogdson, 10. Dunmais Lui, 11. John Bateman, 12. Elliott Whitehead, 13. Joseph Tapine

Advertisement
Advertisement

Bench/Reserves: 14. Siliva Havili, 15. Corey Horsburgh, 16. Iosia Soliola, 17. Emre Guler, 18. Sam Williams, 19. Royce Hunt, 20. Jack Murchie, 21. JJ Collins

Tigers
1. Corey Thompson, 2. Paul Momirovski, 3. Moses Mbye, 4. Esan Marsters, 5. David Nofoaluma, 6. Benji Marshall, 7. Luke Brooks, 8. Josh Aloiai, 9. Robbie Farah, 10. Alex Twal, 11. Ryan Matterson, 12. Chris Lawrence, 13. Matthew Eisenhuth

Bench/Reserves: 14. Jacob Liddle, 15. Thomas Mikaele, 16. Elijah Taylor, 17. Michael Chee-Kam, 18. Tommy Talau, 19. Chris McQueen, 20. Luke Garner, 21. Oliver Clark

North Queensland Cowboys vs South Sydney Rabbitohs

Saturday, 7:35pm at 1300SMILES Stadium

Cowboys
1. Scott Drinkwater, 2. Kyle Feldt, 3. Javid Bowen, 4. Tom Opcacic, 5. Murray Taualgi, 6. John Asiata, 7. Jake Clifford, 8. Josh McGuire, 9. Jake Granville, 10. Jordan McLean, 11. Gavin Cooper, 12. Shane Wright, 13. Jason Taumalolo

Bench/Reserves: 14. Coen Hess, 15. Matthew Scott, 16. Scott Bolton, 17. Francis Molo, 18. Michael Morgan, 19. Reuben Cotter, 20. Corey Jensen, 21. Dan Russell

Rabbitohs
1. Adam Doueihi, 2. Dane Gagai, 3. James Roberts, 4. Braidon Burns, 5. Campbell Graham, 6. Cody Walker, 7. Adam Reynolds, 8. Tevita Tavola, 9. Damien Cook, 10. Dean Britt, 11. John Sutton, 12. Ethan Lowe, 13. Cameron Murray

Advertisement
Advertisement

Bench/Reserves: 14. Tom Amone, 15. Mark Nicholls, 16. Jaydn Su’A, 17. Kyle Turner, 18. Kurt Dillon, 19. Connor Tracey, 20. Bayley Sironen, 21. Corey Allan

Gold Coast Titans vs Melbourne Storm

Sunday, 2pm at Cbus Super Stadium

Titans
1. AJ Brimson, 2. Dale Copley, 3. Brenko Lee, 4. Brian Kelly, 5. Phillip Sami, 6. Tyrone Roberts, 7. Ryley Jacks, 8. Jarrod Wallace, 9. Nathan Peats, 10. Jack Stockwell, 11. Kevin Proctor, 12. Bryce Cartwright, 13. Jai Whitbread

Bench/Reserves: 14. Michael Gordon, 15. Moeaki Fotuaika, 16. Leilani Latu, 17. Sam Stone, 18. Tanah Boyd, 19. Mitch Rein, 20. Will Matthews, 21. Anthony Don

Storm
1. Jahrome Hughes, 2. Suliasi Vunivalu, 3. Marion Seve, 4. Justin Olam, 5. Sandor Earl, 6. Joe Stimson, 7. Brodie Croft, 8. Jesse Bromwich, 9. Cameron Smith, 10. Nelson Asofa-Solomona, 11. Tui Kamikamica, 12. Kenneath Bromwich, 13. Dale Finucane

Bench/Reserves: 14. Brandon Smith, 15. Tino Faasuamaleaui, 16. Tom Eisenhuth, 17. Ryan Papenhuyzen, 18. Harry Grant, 19. Solomone Kata, 20. Max King, 21. Isaac Lumelume

Manly Sea Eagles vs Parramatta Eels

Advertisement
Advertisement

Sunday, 4:05pm at Lottoland

Sea Eagles
1. Tom Trbojevic, 2. Jorge Taufua, 3. Dylan Walker, 4. Moses Suli, 5. Reuben Garrick, 6. Cade Cust, 7. Daly Cherry-Evans, 8. Addin Fonua-Blake, 9. Manase Fainu, 10. Martin Taupau, 11. Joel Thompson, 12. Curtis Sironen, 13. Jake Trbojevic

Bench/Reserves: 14. Lachlan Croker, 15. Corey Waddell, 16. Morgan Boyle, 17. Taniela Paseka, 18. Brad Parker, 19. Brendan Elliot, 20. Haumole Olakau’atu, 21. Lloyd Perrett

Eels
1. Clint Gutherson, 2. Maika Sivo, 3. Brad Takairangi, 4. Josh Hoffman, 5. Blake Ferguson, 6. Dylan Brown, 7. Mitchell Moses, 8. Kane Evans, 9. Reed Mahoney, 10. Junior Paulo, 11. Shaun Lane, 12. Manu Ma’u, 13. Nathan Brown

Bench/Reserves: 14. Jaeman Salmon, 15. Marata Niukore, 16. David Gower, 17. Tepai Moeroa, 18. Oregon Kaufusi, 19. Daniel Alvaro, 20. Will Smith, 21. Ethan Parry

All times AEST (Sydney/Brisbane/Melbourne).