The Roar
The Roar

Advertisement
Advertisement
Advertisement

NRL Round 19 teams: Widdop among several reinforcements for Dragons

Autoplay in... 6 (Cancel)
Up Next No more videos! Playlist is empty -
Replay
Cancel
Next
Editor
23rd July, 2019
21
1020 Reads

The NRL Round 19 teams are in, and it’s the St George-Illawarra Dragons featuring heavily again with the return of captain Gareth Widdop.

The skipper hasn’t played since suffering a shoulder dislocation Round 3, and he’ll be joined in the halves by Ben Hunt after the halfback was controversially rested for last week’s heavy loss to Penrith. Zac Lomax also returns on the wing for St George as they looked to arrest their nosediving form.

The Melbourne Storm have stocked up for their Saturday night blockbuster against Manly, adding Cameron Munster, Josh Addo-Carr, Will Chambers, Felise Kaufusi and Christian Welch after all five players missed last week.

Brisbane have regained Matt Gillett for their important derby against Gold Coast, while Nathan Brown has raised eyebrows after making no changes to his Newcastle side that got demolished by the Roosters last week.

CHECK OUT THE FULL TEAMS

Cronulla Sharks vs North Queensland Cowboys

Thursday, 7:50pm at PointsBet Stadium

Sharks
1. Josh Dugan, 2. Sosaia Feki, 3. Bronson Xerri, 4. Josh Morris, 5. Ronaldo Mulitalo, 6. Shaun Johnson, 7. Chad Townsend, 8. Barden Hamlin-Uele, 9. Jayden Brailey, 10. Aaron Woods, 11. Briton Nikora, 12. Kurt Capewell, 13. Paul Gallen

Bench/Reserves: 14. Blayke Brailey, 15. Jack Williams, 16. Matt Prior, 17.. Billy Magoulias, 18. Jayson Bukuya, 19. Kyle Flanagan, 20. Scott Sorensen, 21. Sione Katoa

Advertisement
Advertisement

Cowboys
1. Scott Drinkwater, 2. Kyle Feldt, 3. Javid Bowen, 4. Tom Opcacic, 5. Murray Taualgi, 6. John Asiata, 7. Jake Clifford, 8. Josh McGuire, 9. Jake Granville, 10. Jordan McLean, 11. Gavin Cooper, 12. Shane Wright, 13. Jason Taumalolo

Bench/Reserves: 14. Coen Hess, 15. Matthew Scott, 16. Scott Bolton, 17. Francis Molo, 18. Peter Hola, 19. Reuben Cotter, 20. Corey Jensen, 21. Gideon Gela-Mosby

Newcastle Knights vs Wests Tigers

Friday, 6pm at McDonald Jones Stadium

Knights
1. Kalyn Ponga, 2. Hymel Hunt, 3. Tautau Moga, 4. Jesse Ramien, 5. Shaun Kenny-Dowall, 6. Kurt Mann, 7. Mitchell Pearce, 8. David Klemmer, 9. Danny Levi, 10. Daniel Saifiti, 11. Mitchell Barnett, 12. Sione Matu’utia, 13. Tim Glasby

Bench/Reserves: 14. Connor Watson, 15. James Gavet, 16. Herman Ese’ese, 17. Jamie Buhrer, 18. Jacob Saifiti, 19. Josh King, 20. Mason Lino, 21. Aidan Guerra

Tigers
1. Corey Thompson, 2. Paul Momirovski, 3. Moses Mbye, 4. Esan Marsters, 5. David Nofoaluma, 6. Benji Marshall, 7. Luke Brooks, 8. Josh Aloiai, 9. Robbie Farah, 10. Oliver Clark, 11. Luke Garner, 12. Michael Chee-Kam, 13. Ryan Matterson

Bench/Reserves: 14. Jacob Liddle, 15. Thomas Mikaele, 16. Alex Twal, 17. Chris Lawrence, 18. Matthew Eisenhuth, 19. Tommy Talau, 20. Chris McQueen, 21. Josh Reynolds

Advertisement
Advertisement

South Sydney Rabbitohs vs St George-Illawarra Dragons

Friday, 7:55pm at ANZ Stadium

Rabbitohs
1. Adam Doueihi, 2. Dane Gagai, 3. James Roberts, 4. Braidon Burns, 5. Campbell Graham, 6. Cody Walker, 7. Adam Reynolds, 8. Tevita Tavola, 9. Damien Cook, 10. Dean Britt, 11. John Sutton, 12. Ethan Lowe, 13. Cameron Murray

Bench/Reserves: 14. Tom Amone, 15. Mark Nicholls, 16. Jaydn Su’A, 17. Kyle Turner, 18. Connor Tracey, 19. Corey Allan, 20. Sam Burgess, 21. Tom Burgess

Dragons
1. Corey Norman, 2. Jason Saab, 3. Euan Aitken, 4. Timoteo Lafai, 5. Zac Lomax, 6. Gareth Widdop, 7. Ben Hunt, 8. Blake Lawrie, 9. Cameron McInnes, 10. Paul Vaughan, 11. Tyson Frizell, 12. Tariq Sims, 13. James Graham

Bench/Reserves: 14. Josh Kerr, 15. Korbin Sims, 16. Matt Dufty, 17. Luciano Leilua, 18. Reece Robson, 19. Jacob Host, 20. Patrick Kaufusi, 21. Mikaele Ravalawa

Parramatta Eels vs Warriors

Saturday, 3pm at Bankwest Stadium

Advertisement
Advertisement

Eels
1. Clint Gutherson, 2. Maika Sivo, 3. Brad Takairangi, 4. Waqa Blake, 5. Josh Hoffman, 6. Dylan Brown, 7. Mitchell Moses, 8. Kane Evans, 9. Reed Mahoney, 10. Junior Paulo, 11. Marata Niukore, 12. Manu Ma’u, 13. Nathan Brown

Bench/Reserves: 14. Oregon Kaufusi, 15. Daniel Alvaro, 16. David Gower, 17. Tepai Moeroa, 18. Jaeman Salmon, 19. Andrew Davey, 20. Tim Mannah, 21. Ethan Parry

Warriors
1. Roger Tuivasa-Sheck, 2. Gerard Beale, 3. Peta Hiku, 4. Blake Ayshford, 5. Ken Maumalo, 6. Kodi Nikorima, 7. Blake Green, 8. Agnatius Paasi, 9. Isaac Luke, 10. Leeson Ah Mau, 11. Adam Blair, 12. Isaiah Papali’i, 13. Jazz Tevaga

Bench/Reserves: 14. Lachlan Burr, 15. Sam Lisone, 16. Bunty Afoa, 17. Chanel Harris-Tavita, 18. Adam Pompey, 20. Adam Keighran, 21. Ligi Sao, 22. Chris Satae

Gold Coast Titans vs Brisbane Broncos

Saturday, 5:30pm at Cbus Super Stadium

Titans
1. Michael Gordon, 2. Dale Copley, 3. Kallum Watkins, 4. Brian Kelly, 5. Phillip Sami, 6. Tyrone Roberts, 7. AJ Brimson, 8. Jarrod Wallace, 9. Nathan Peats, 10. Jack Stockwell, 11. Kevin Proctor, 12. Bryce Cartwright, 13. Jai Whitbread

Bench/Reserves: 14. Tyrone Peachey, 15. Moeaki Fotuaika, 16. Leilani Latu, 17. Sam Stone, 18. Ryley Jacks, 19. Mitch Rein, 20. Will Matthews, 21. Brenko Lee

Advertisement
Advertisement

Broncos
1. Anthony Milford, 2. Corey Oates, 3. Kotoni Staggs, 4. Alex Glenn, 5. Jamayne Isaako, 6. Darius Boyd, 7. Jake Turpin, 8. Matthew Lodge, 9. Andrew McCullough, 10. Payne Haas, 11. David Fifita, 12. Matt Gillett, 13. Tevita Pangai Jr.

Bench/Reserves: 14. James Segeyaro, 15. Joe Ofahengaue, 16. Rhys Kennedy, 17. Patrick Carrigan, 18. Keenan Palasia, 19. Herbie Farnworth, 20. Xavier Coates, 21. Gehamat Shibasaki

Melbourne Storm vs Manly Sea Eagles

Saturday, 7:35pm at AAMI Park

Storm
1. Jahrome Hughes, 2. Sandor Earl, 3. Will Chambers, 4. Justin Olam, 5. Josh Addo-Carr, 6. Cameron Munster, 7. Brodie Croft, 8. Jesse Bromwich, 9. Cameron Smith, 10. Nelson Asofa-Solomona, 11. Felise Kaufusi, 12. Kenneath Bromwich, 13. Dale Finucane

Bench/Reserves: 14. Brandon Smith, 15. Christian Welch, 16. Joe Stimson, 17. Ryan Papenhuyzen, 18. Marion Seve, 19. Tui Kamikamica, 20. Tom Eisenhuth, 21. Tino Faasuamaleaui

Sea Eagles
1. Tom Trbojevic, 2. Jorge Taufua, 3. Moses Suli, 4. Brad Parker, 5. Reuben Garrick, 6. Dylan Walker, 7. Daly Cherry-Evans, 8. Addin Fonua-Blake, 9. Manase Fainu, 10. Martin Taupau, 11. Joel Thompson, 12. Curtis Sironen, 13. Jake Trbojevic

Bench/Reserves: 14. Lachlan Croker, 15. Corey Waddell, 16. Morgan Boyle, 17. Taniela Paseka, 18. Cade Cust, 19. Brendan Elliot, 20. Jack Gosiewski, 21. Lloyd Perrett

Advertisement
Advertisement

Canterbury Bulldogs vs Sydney Roosters

Sunday, 2pm at ANZ Stadium

Bulldogs
1. Dallin Watene-Zelezniak, 2. Nick Meaney, 3. Kerrod Holland, 4. Will Hopoate, 5. Reimis Smith, 6. Jack Cogger, 7. Lachlan Lewis, 8. Aiden Tolman, 9. Michael Lichaa, 10. Dylan Napa, 11. Josh Jackson, 12. Corey Harawira-Naera, 13. Adam Elliott

Bench/Reserves: 14. Jeremy Marshall-King, 15. Renouf Toomaga, 16. Danny Fualalo, 17. Chris Smith, 19. Raymond Faitala-Mariner, 20. Kieran Foran, 21. Jayden Okunbor, 23. Ofahiki Ogden

Roosters
1. James Tedesco, 2. Daniel Tupou, 3. Latrell Mitchell, 4. Joseph Manu, 5. Ryan Hall, 6. Luke Keary, 7. Cooper Cronk, 8. Jared Waerea-Hargreaves, 9. Victor Radley, 10. Siosiua Taukeiaho, 11. Boyd Cordner, 12. Mitchell Aubusson, 13. Isaac Liu

Bench/Reserves: 14. Sam Verrills, 15. Zane Tetevano, 16. Angus Crichton, 17. Brett Morris, 18. Sitili Tupouniua, 19. Poasa Faamausili, 20. Lachlan Lam, 21. Billy Smith

Penrith Panthers vs Canberra Raiders

Sunday, 4:05pm at Panthers Stadium

Advertisement
Advertisement

Panthers
1. Dylan Edwards, 2. Josh Mansour, 3. Dean Whare, 4. Brent Naden, 5. Brian To’o, 6. James Maloney, 7. Nathan Cleary, 8. James Tamou, 9. Mitchell Kenny, 10. James Fisher-Harris, 11. Villame Kikau, 12. Frank Winterstein, 13. Isaah Yeo

Bench/Reserves: 14. Wayde Egan, 15. Jarome Luai, 16. Moses Leota, 17. Reagan Campbell-Gillard, 18. Jed Cartwright, 19. Spencer Leniu, 20. Stephen Crichton, 21. Liam Martin

Raiders
1. Charnze Nicoll-Klokstad, 2. Bailey Simonsson, 3. Jarrod Croker, 4. Michael Oldfield, 5. Jordan Rapana, 6. Jack Wighton, 7. Aidan Sezer, 8. Josh Papalii, 9. Josh Hogdson, 10. Iosia Soliola, 11. John Bateman, 12. Elliott Whitehead, 13. Joseph Tapine

Bench/Reserves: 14. Siliva Havili, 15. Emre Guler, 16. Corey Horsburgh, 17. Dunmais Lui, 18. Sam Williams, 19. Royce Hunt, 20. Sebastian Kris, 21. JJ Collins

All times AEST (Sydney/Brisbane/Melbourne).