The Roar
The Roar

Advertisement
Advertisement
Advertisement

NRL Round 20 teams: Brown swings the axe on Knights, Burgess back for Bunnies

Autoplay in... 6 (Cancel)
Up Next No more videos! Playlist is empty -
Replay
Cancel
Next
Editor
30th July, 2019
10

The NRL Round 20 teams are in, with Newcastle Knights coach Nathan Brown making mass changes to the side narrowly defeated by Wests Tigers at home last week.

Jesse Ramien, Herman Ese’ese, Danny Levi and Jamie Buhrer have all been axed following a poor run of form, with Mason Lino moving into five-eighth, Connor Watson lining up at hooker and Kurt Mann moving onto a wing.

South Sydney will finally welcome back Sam Burgess after some false starts in his quest to return from a shoulder injury. Their opponents, Cronulla, will be boosted by the returns of Andrew Fifita and Wade Graham.

The Cowboys will finally welcome Michael Morgan back from his three-week concussion absence for their round-opening clash with the Tigers.

CHECK OUT THE FULL TEAMS

Wests Tigers vs North Queensland Cowboys

Thursday, 7:50pm at Leichhardt Oval

Tigers
1. Corey Thompson, 2. Paul Momirovski, 3. Moses Mbye, 4. Esan Marsters, 5. David Nofoaluma, 6. Benji Marshall, 7. Luke Brooks, 8. Josh Aloiai, 9. Robbie Farah, 10. Oliver Clark, 11. Luke Garner, 12. Michael Chee-Kam, 13. Ryan Matterson

Bench/Reserves: 14. Matthew Eisenhuth, 15. Thomas Mikaele, 16. Alex Twal, 17. Chris Lawrence, 18. Jacob Liddle, 19. Tommy Talau, 20. Chris McQueen, 21. Josh Reynolds

Advertisement
Advertisement

Cowboys
1. Scott Drinkwater, 2. Kyle Feldt, 3. Coen Hess, 4. Tom Opcacic, 5. Murray Taualgi, 6. Michael Morgan, 7. Jake Clifford, 8. Josh McGuire, 9. Jake Granville, 10. Jordan McLean, 11. Gavin Cooper, 12. Shane Wright, 13. Jason Taumalolo

Bench/Reserves: 14. John Asiata, 15. Matthew Scott, 16. Scott Bolton, 17. Francis Molo, 18. Corey Jensen, 19. Tom Gilbert, 20. Gideon Gela-Mosby, 21. Reuben Cotter

Warriors vs Canberra Raiders

Friday, 6pm at Mt Smart Stadium

Warriors
1. Roger Tuivasa-Sheck, 2. Gerard Beale, 3. Peta Hiku, 4. Blake Ayshford, 5. Ken Maumalo, 6. Kodi Nikorima, 7. Blake Green, 8. Agnatius Paasi, 9. Isaac Luke, 10. Leeson Ah Mau, 11. Adam Blair, 12. Isaiah Papali’i, 13. Jazz Tevaga

Bench/Reserves: 14. Lachlan Burr, 15. Sam Lisone, 16. Bunty Afoa, 17. Chanel Harris-Tavita, 18. Karl Lawton, 20. Joshua Curran, 21. Adam Pompey, 22. Adam Keighran

Raiders
1. Charnze Nicoll-Klokstad, 2. Bailey Simonsson, 3. Jarrod Croker, 4. Michael Oldfield, 5. Jordan Rapana, 6. Jack Wighton, 7. Aidan Sezer, 8. Josh Papalii, 9. Josh Hogdson, 10. Iosia Soliola, 11. John Bateman, 12. Elliott Whitehead, 13. Joseph Tapine

Bench/Reserves: 14. Siliva Havili, 15. Emre Guler, 16. Corey Horsburgh, 17. Dunmais Lui, 18. Sam Williams, 19. Hudson Young, 20. Sebastian Kris, 21. Royce Hunt

Advertisement
Advertisement

Brisbane Broncos vs Melbourne Storm

Friday, 7:55pm at Suncorp Stadium

Broncos
1. Anthony Milford, 2. Corey Oates, 3. Kotoni Staggs, 4. Alex Glenn, 5. Jamayne Isaako, 6. Darius Boyd, 7. Jake Turpin, 8. Matthew Lodge, 9. Andrew McCullough, 10. Payne Haas, 11. David Fifita, 12. Matt Gillett, 13. Thomas Flegler

Bench/Reserves: 14. James Segeyaro, 15. Joe Ofahengaue, 16. Rhys Kennedy, 17. Patrick Carrigan, 18. Tom Dearden, 19. Herbie Farnworth, 20. Xavier Coates, 21. Shaun Fensom

Storm
1. Jahrome Hughes, 2. Suliasi Vunivalu, 3. Will Chambers, 4. Justin Olam, 5. Josh Addo-Carr, 6. Cameron Munster, 7. Brodie Croft, 8. Jesse Bromwich, 9. Cameron Smith, 10. Nelson Asofa-Solomona, 11. Felise Kaufusi, 12. Kenneath Bromwich, 13. Dale Finucane

Bench/Reserves: 14. Brandon Smith, 15. Christian Welch, 16. Joe Stimson, 17. Ryan Papenhuyzen, 18. Marion Seve, 19. Tui Kamikamica, 20. Tino Faasuamaleaui, 21. Sandor Earl

Manly Sea Eagles vs Newcastle Knights

Saturday, 3pm at Lottoland

Advertisement
Advertisement

Sea Eagles
1. Tom Trbojevic, 2. Jorge Taufua, 3. Brad Parker, 4. Moses Suli, 5. Reuben Garrick, 6. Dylan Walker, 7. Daly Cherry-Evans, 8. Addin Fonua-Blake, 9. Manase Fainu, 10. Martin Taupau, 11. Joel Thompson, 12. Curtis Sironen, 13. Jake Trbojevic

Bench/Reserves: 14. Lachlan Croker, 15. Corey Waddell, 16. Morgan Boyle, 17. Taniela Paseka, 18. Jack Gosiewski, 19. Apisai Koroisau, 20. Brendan Elliot, 21. Lloyd Perrett

Knights
1. Kalyn Ponga, 2. Shaun Kenny-Dowall, 3. Hymel Hunt, 4. Tautau Moga, 5. Kurt Mann, 6. Mason Lino, 7. Mitchell Pearce, 8. David Klemmer, 9. Connor Watson, 10. Daniel Saifiti, 11. Lachlan Fitzgibbon, 12. Mitchell Barnett, 13. Tim Glasby

Bench/Reserves: 14. Jacob Saifiti, 15. James Gavet, 16. Sione Mata’utia, 17. Aidan Guerra, 18. Jamie Buhrer, 19. Beau Fermor, 20. Jirah Momoisea, 21. Chris Randall

Canterbury Bulldogs vs Penrith Panthers

Saturday, 5:30pm at Bankwest Stadium

Bulldogs
1. Dallin Watene-Zelezniak, 2. Nick Meaney, 3. Kerrod Holland, 4. Will Hopoate, 5. Reimis Smith, 6. Jack Cogger, 7. Lachlan Lewis, 8. Aiden Tolman, 9. Michael Lichaa, 10. Dylan Napa, 11. Josh Jackson, 12. Corey Harawira-Naera, 13. Adam Elliott

Bench/Reserves: 14. Jeremy Marshall-King, 15. Renouf Toomaga, 16. Danny Fualalo, 17. Chris Smith, 19. Raymond Faitala-Mariner, 20. Brandon Wakeham, 21. Jayden Okunbor, 22. Ofahiki Ogden

Advertisement
Advertisement

Panthers
1. Dylan Edwards, 2. Josh Mansour, 3. Dean Whare, 4. Brent Naden, 5. Brian To’o, 6. James Maloney, 7. Nathan Cleary, 8. James Tamou, 9. Mitchell Kenny, 10. James Fisher-Harris, 11. Liam Martin, 12. Frank Winterstein, 13. Isaah Yeo

Bench/Reserves: 14. Wayde Egan, 15. Jarome Luai, 16. Moses Leota, 17. Reagan Campbell-Gillard, 18. Spencer Leniu, 19. Jed Cartwright, 20. Stephen Crichton, 21. Hame Sele

Cronulla Sharks vs South Sydney Rabbitohs

Saturday, 7:35pm at PointsBet Park

Sharks
1. Matt Moylan, 2. Sosaia Feki, 3. Bronson Xerri, 4. Josh Dugan, 5. Josh Morris, 6. Shaun Johnson, 7. Chad Townsend, 8. Aaron Woods, 9. Jayden Brailey, 10. Matt Prior, 11. Briton Nikora, 12. Wade Graham, 13. Paul Gallen

Bench/Reserves: 14. Kurt Capewell, 15. Jack Williams, 16. Andrew Fifita, 17. Braden Hamlin-Uele, 18. Billy Magoulias, 19. Blayke Brailey, 20. Ronaldo Mulitalo, 21. Kyle Flanagan

Rabbitohs
1. Adam Doueihi, 2. Dane Gagai, 3. James Roberts, 4. Braidon Burns, 5. Campbell Graham, 6. Cody Walker, 7. Adam Reynolds, 8. Tevita Tavola, 9. Damien Cook, 10. Thomas Burgess, 11. John Sutton, 12. Sam Burgess, 13. Cameron Murray

Bench/Reserves: 14. Liam Knight, 15. Mark Nicholls, 16. Ethan Lowe, 17. Kyle Turner, 18. Connor Tracey, 19. Corey Allan, 20. Jaydn Su’A, 21. Dean Britt

Advertisement
Advertisement

Sydney Roosters vs Gold Coast Titans

Sunday, 2pm at SCG

Roosters
1. James Tedesco, 2. Daniel Tupou, 3. Latrell Mitchell, 4. Joseph Manu, 5. Brett Morris, 6. Luke Keary, 7. Cooper Cronk, 8. Isaac Liu, 9. Sam Verrills, 10. Zane Tetevano, 11. Angus Crichton, 12. Mitchell Aubusson, 13. Victor Radley

Bench/Reserves: 14. Nat Butcher, 15. Poasa Faamausili, 16. Lindsay Collins, 17. Sitili Tupouniua, 18. Matt Ikuvalu, 19. Drew Hutchison, 20. Lachlan Lam, 21. Max Bailey

Titans
1. Michael Gordon, 2. Anthony Don, 3. Kallum Watkins, 4. Brian Kelly, 5. Phillip Sami, 6. Tyrone Roberts, 7. Ryley Jacks, 8. Jarrod Wallace, 9. Nathan Peats, 10. Jack Stockwell, 11. Kevin Proctor, 12. Sam Stone, 13. Jai Whitbread

Bench/Reserves: 14. Tyrone Peachey, 15. Moeaki Fotuaika, 16. Brenko Lee, 17. Bryce Cartwright, 18. Ashley Taylor, 19. Mitch Rein, 20. Will Matthews, 21. Leilani Latu

St George Illawarra Dragons vs Parramatta Eels

Sunday, 4:05pm at Netstrata Jubilee Stadium

Advertisement
Advertisement

Dragons
1. Corey Norman, 2. Jason Saab, 3. Euan Aitken, 4. Timoteo Lafai, 5. Zac Lomax, 6. Gareth Widdop, 7. Ben Hunt, 8. Blake Lawrie, 9. Cameron McInnes, 10. Paul Vaughan, 11. Tyson Frizell, 12. Tariq Sims, 13. James Graham

Bench/Reserves: 14. Jeremy Latimore, 15. Korbin Sims, 16. Patrick Kaufusi, 17. Luciano Leilua, 18. Tristan Sailor, 19. Josh Kerr, 20. Matt Dufty, 21. Mikaele Ravalawa

Eels
1. Clint Gutherson, 2. Maika Sivo, 3. Michael Jennings, 4. Waqa Blake, 5. Brad Takairangi, 6. Dylan Brown, 7. Mitchell Moses, 8. Kane Evans, 9. Reed Mahoney, 10. Junior Paulo, 11. Shaun Lane, 12. Manu Ma’u, 13. Nathan Brown

Bench/Reserves: 14. Marata Niukore, 15. Daniel Alvaro, 16. David Gower, 17. Tepai Moeroa, 18. Josh Hoffman, 19. Peni Terepo, 20. Jaeman Salmon, 21. Andrew Davey

All times AEST (Sydney/Brisbane/Melbourne).