The Roar
The Roar

Advertisement
Advertisement
Advertisement

NRL Round 21 teams: Kikau set to give Panthers a boost, Leilua a chance at shock return

Autoplay in... 6 (Cancel)
Up Next No more videos! Playlist is empty -
Replay
Cancel
Next
Editor
6th August, 2019
3

The NRL Round 21 teams are in, with Canberra star Joey Leilua a chance at making a stunning early return from a neck injury after being named as a reserve for the Raiders blockbuster Sunday meeting with the Roosters.

That headlines an otherwise slow news week on the selection front, with Villame Kikau, Tevita Pangai Jr. and Jared Waerea-Hargreaves returning from suspension the other big news items.

Several coaches have elected to name unchanged 17’s heading into Round 21, with Manly, Parramatta, Newcastle, Wests Tigers and South Sydney (pending Sam Burgess’ judiciary appearance) all sticking with the same lineups from last week.

CHECK OUT THE FULL TEAMS

North Queensland Cowboys vs Brisbane Broncos

Thursday, 7:50pm at 1300SMILES Stadium

Cowboys
1. Scott Drinkwater, 2. Kyle Feldt, 3. Coen Hess, 4. Tom Opcacic, 5. Gideon Gela-Mosby, 6. Michael Morgan, 7. Jake Clifford, 8. Josh McGuire, 9. Jake Granville, 10. Jordan McLean, 11. Gavin Cooper, 12. Shane Wright, 13. Jason Taumalolo

Bench/Reserves: 14. John Asiata, 15. Matthew Scott, 16. Scott Bolton, 17. Francis Molo, 18. Peter Hola, 19. Reuben Cotter, 20. Corey Jensen, 21. Murray Taulagi

Broncos
1. Anthony Milford, 2. Corey Oates, 3. Kotoni Staggs, 4. Alex Glenn, 5. Jamayne Isaako, 6. Darius Boyd, 7. Jake Turpin, 8. Matthew Lodge, 9. Andrew McCullough, 10. Payne Haas, 11. David Fifita, 12. Tevita Pangai Jr., 13. Joe Ofahengaue

Advertisement
Advertisement

Bench/Reserves: 14. James Segeyaro, 15. Thomas Flegler, 16. Rhys Kennedy, 17. Patrick Carrigan, 18. Gehamat Shibasaki, 19. Herbie Farnworth, 20. Xavier Coates, 21. Shaun Fensom

Warriors vs Manly Sea Eagles

Friday, 6pm at Mt Smart Stadium

Warriors
1. Roger Tuivasa-Sheck, 2. Gerard Beale, 3. Peta Hiku, 4. Blake Ayshford, 5. Ken Maumalo, 6. Chanel Harris-Tevita, 7. Blake Green, 8. Agnatius Paasi, 9. Jazz Tevaga, 10. Leeson Ah Mau, 11. Adam Blair, 12. Isaiah Papali’i, 13. Lachlan Burr

Bench/Reserves: 14. Adam Keighran, 15. Sam Lisone, 16. Bunty Afoa, 17. Ligi Sao, 18. Josh Curran, 20. Adam Pompey, 21. Hayze Perham, 22. Leivaha Pulu

Sea Eagles
1. Tom Trbojevic, 2. Jorge Taufua, 3. Brad Parker, 4. Moses Suli, 5. Reuben Garrick, 6. Dylan Walker, 7. Daly Cherry-Evans, 8. Addin Fonua-Blake, 9. Apisai Koroisau, 10. Martin Taupau, 11. Joel Thompson, 12. Curtis Sironen, 13. Jake Trbojevic

Bench/Reserves: 14. Manase Fainu, 15. Corey Waddell, 16. Morgan Boyle, 17. Taniela Paseka, 18. Jack Gosiewski, 19. Lachlan Croker, 20. Brendan Elliot, 21. Lloyd Perrett

Penrith Panthers vs Cronulla Sharks

Advertisement
Advertisement

Friday, 7:55pm at Panthers Stadium

Panthers
1. Dylan Edwards, 2. Josh Mansour, 3. Dean Whare, 4. Brent Naden, 5. Brian To’o, 6. James Maloney, 7. Nathan Cleary, 8. James Tamou, 9. Mitchell Kenny, 10. James Fisher-Harris, 11. Villame Kikau, 12. Liam Martin 13. Isaah Yeo

Bench/Reserves: 14. Sione Katoa, 15. Spencer Leniu, 16. Moses Leota, 17. Reagan Campbell-Gillard, 18. Frank Winterstein, 19. Jed Cartwright, 20. Stephen Crichton, 21. Matt Burton

Sharks
1. Josh Dugan, 2. Sosaia Feki, 3. Bronson Xerri, 4. Josh Morris, 5. Ronaldo Mulitalo, 6. Shaun Johnson, 7. Chad Townsend, 8. Aaron Woods, 9. Jayden Brailey, 10. Matt Prior, 11. Briton Nikora, 12. Wade Graham, 13. Paul Gallen

Bench/Reserves: 14. Kurt Capewell, 15. Jack Williams, 16. Andrew Fifita, 17. Braden Hamlin-Uele, 18. Billy Magoulias, 19. Blayke Brailey, 20. Sione Katoa, 21. Kyle Flanagan

St George Illawarra Dragons vs Gold Coast Titans

Saturday, 3pm at Netstrata Jubilee Stadium

Dragons
1. Corey Norman, 2. Jason Saab, 3. Euan Aitken, 4. Timoteo Lafai, 5. Mikaele Ravalawa, 6. Gareth Widdop, 7. Ben Hunt, 8. James Graham, 9. Cameron McInnes, 10. Paul Vaughan, 11. Patrick Kaufusi, 12. Tariq Sims, 13. Tyson Frizell

Advertisement
Advertisement

Bench/Reserves: 14. Jeremy Latimore, 15. Korbin Sims, 16. Jackson Ford, 17. Luciano Leilua, 18. Tristan Sailor, 19. Josh Kerr, 20. Blake Lawrie, 21. Zac Lomax

Titans
1. AJ Brimson, 2. Jesse Arthars, 3. Kallum Watkins, 4. Brian Kelly, 5. Phillip Sami, 6. Ashley Taylor, 7. Ryley Jacks, 8. Jarrod Wallace, 9. Nathan Peats, 10. Jai Whitbread, 11. Kevin Proctor, 12. Sam Stone, 13. Jai Arrow

Bench/Reserves: 14. Tyrone Peachey, 15. Moeaki Fotuaika, 16. Brenko Lee, 17. Bryce Cartwright, 18. Mitch Rein, 19. Anthony Don, 20. Treymain Spry, 21. Leilani Latu

Parramatta Eels vs Newcastle Knights

Saturday, 5:30pm at Bankwest Stadium

Eels
1. Clint Gutherson, 2. Maika Sivo, 3. Michael Jennings, 4. Waqa Blake, 5. Brad Takairangi, 6. Dylan Brown, 7. Mitchell Moses, 8. Kane Evans, 9. Reed Mahoney, 10. Junior Paulo, 11. Shaun Lane, 12. Manu Ma’u, 13. Nathan Brown

Bench/Reserves: 14. Marata Niukore, 15. Daniel Alvaro, 16. David Gower, 17. Tepai Moeroa, 18. Greg Leleisiuao, 19. Peni Terepo, 20. Jaeman Salmon, 21. Stefano Utiokamanu

Knights
1. Kalyn Ponga, 2. Kurt Mann, 3. Hymel Hunt, 4. Tautau Moga, 5. Shaun Kenny-Dowall, 6. Mason Lino, 7. Mitchell Pearce, 8. David Klemmer, 9. Connor Watson, 10. Daniel Saifiti, 11. Lachlan Fitzgibbon, 12. Mitchell Barnett, 13. Tim Glasby

Advertisement
Advertisement

Bench/Reserves: 14. Jacob Saifiti, 15. James Gavet, 16. Sione Mata’utia, 17. Aidan Guerra, 18. Jamie Buhrer, 19. Beau Fermor, 20. Jirah Momoisea, 21. Danny Levi

Canterbury Bulldogs vs Wests Tigers

Saturday, 7:35pm at ANZ Stadium

Bulldogs
1. Dallin Watene-Zelezniak, 2. Nick Meaney, 3. Kerrod Holland, 4. Will Hopoate, 5. Reimis Smith, 6. Jack Cogger, 7. Lachlan Lewis, 8. Aiden Tolman, 9. Michael Lichaa, 10. Dylan Napa, 11. Josh Jackson, 12. Corey Harawira-Naera, 13. Chris Smith

Bench/Reserves: 14. Jeremy Marshall-King, 15. Renouf Toomaga, 16. Danny Fualalo, 17. Raymond Faitala-Mariner, 19. Kayne Lalache, 20. Brandon Wakeham, 21. Jayden Okunbor, 22. Ofahiki Ogden

Tigers
1. Corey Thompson, 2. Paul Momirovski, 3. Moses Mbye, 4. Esan Marsters, 5. David Nofoaluma, 6. Benji Marshall, 7. Luke Brooks, 8. Josh Aloiai, 9. Robbie Farah, 10. Oliver Clark, 11. Luke Garner, 12. Michael Chee-Kam, 13. Ryan Matterson

Bench/Reserves: 14. Matthew Eisenhuth, 15. Thomas Mikaele, 16. Alex Twal, 17. Chris Lawrence, 18. Jacob Liddle, 19. Tommy Talau, 20. Elijah Taylor, 21. Josh Reynolds

Canberra Raiders vs Sydney Roosters

Advertisement
Advertisement

Sunday, 2pm at GIO Stadium

Raiders
1. Charnze Nicoll-Klokstad, 2. Bailey Simonsson, 3. Jarrod Croker, 4. Nick Cotric, 5. Jordan Rapana, 6. Jack Wighton, 7. Aidan Sezer, 8. Josh Papalii, 9. Josh Hogdson, 10. Iosia Soliola, 11. John Bateman, 12. Elliott Whitehead, 13. Joseph Tapine

Bench/Reserves: 14. Siliva Havili, 15. Dunmais Lui, 16. Corey Horsburgh, 17. Ryan Sutton, 18. Sam Williams, 19. Joseph Leilua, 20. Emre Guler, 21. Michael Oldfield

Roosters
1. James Tedesco, 2. Daniel Tupou, 3. Latrell Mitchell, 4. Joseph Manu, 5. Brett Morris, 6. Luke Keary, 7. Cooper Cronk, 8. Jared Waerea-Hargreaves, 9. Sam Verrills, 10. Isaac Liu, 11. Angus Crichton, 12. Mitchell Aubusson, 13. Victor Radley

Bench/Reserves: 14. Nat Butcher, 15. Zane Tetevano, 16. Poasa Faamausili, 17. Sitili Tupouniua, 18. Lindsay Collins, 19. Drew Hutchison, 20. Matt Ikuvalu, 21. Lachlan Lam

South Sydney Rabbitohs vs Melbourne Storm

Sunday, 4:05pm at Central Coast Stadium

Rabbitohs
1. Adam Doueihi, 2. Dane Gagai, 3. James Roberts, 4. Braidon Burns, 5. Campbell Graham, 6. Cody Walker, 7. Adam Reynolds, 8. Tevita Tavola, 9. Damien Cook, 10. Thomas Burgess, 11. John Sutton, 12. Sam Burgess, 13. Cameron Murray

Advertisement
Advertisement

Bench/Reserves: 14. Liam Knight, 15. Mark Nicholls, 16. Ethan Lowe, 17. Kyle Turner, 18. Dean Britt, 19. Corey Allan, 20. Jaydn Su’A, 21. Connor Tracey

Storm
1. Jahrome Hughes, 2. Suliasi Vunivalu, 3. Will Chambers, 4. Justin Olam, 5. Josh Addo-Carr, 6. Cameron Munster, 7. Brodie Croft, 8. Jesse Bromwich, 9. Cameron Smith, 10. Nelson Asofa-Solomona, 11. Felise Kaufusi, 12. Kenneath Bromwich, 13. Dale Finucane

Bench/Reserves: 14. Brandon Smith, 15. Tui Kamikamica, 16. Joe Stimson, 17. Ryan Papenhuyzen, 18. Solomone Kata, 19. Max King, 20. Tino Faasuamaleaui, 21. Sandor Earl

All times AEST (Sydney/Brisbane/Melbourne).