The Roar
The Roar

Advertisement
Advertisement
Advertisement

NRL Round 25 teams: Farah, Mbye, Johnson and Moylan all named as Tigers and Sharks load up for blockbuster

Autoplay in... 6 (Cancel)
Up Next No more videos! Playlist is empty -
Replay
Cancel
Next
Editor
3rd September, 2019
57

The NRL Round 25 teams have been announced, with Wests Tigers and the Cronulla Sharks both recalling injured stars en masse ahead of their do-or-die clash this Sunday.

Robbie Farah – in what would be his last game at Leichhardt Oval – has been named among the reserves for the Tigers, as has Moses Mbye. The duo will be racing the clock to be fit ahead of the virtual elimination final against the Sharks.

The visitors have also called on reinforcements, with Shaun Johnson slotting straight back into the no.6 jersey following a week off, while Matt Moylan and Kyle Flanagan have also been named in the reserves.

CHECK OUT THE FULL TEAMS

South Sydney Rabbitohs vs Sydney Roosters

Thursday, 7:50pm at ANZ Stadium

Rabbitohs
1. Adam Doueihi, 2. Alex Johnston, 3. Campbell Graham, 4. Dane Gagai, 5. Corey Allan, 6. Cody Walker, 7. Adam Reynolds, 8. Sam Burgess, 9. Damien Cook, 10. Liam Knight, 11. John Sutton, 12. Jaydn Su’A, 13. Cameron Murray

Bench/Reserves: 14. Ethan Lowe, 15. Tom Amone, 16. Tevita Tavola, 17. Mark Nicholls, 18. Bayley Sironen, 19. Connor Tracey, 20. Kurt Dillon, 21. Mawane Hiroti

Roosters
1. James Tedesco, 2. Daniel Tupou, 3. Latrell Mitchell, 4. Joseph Manu, 5. Brett Morris, 6. Luke Keary, 7. Cooper Cronk, 8. Jared Waerea-Hargreaves, 9. Sam Verrills, 10. Isaac Liu, 11. Boyd Cordner, 12. Mitchell Aubusson, 13. Victor Radley

Advertisement
Advertisement

Bench/Reserves: 14. Lindsay Collins, 15. Zane Tetevano, 16. Nat Butcher, 17. Angus Crichton, 18. Sitili Tupouniua, 19. Poasa Faamausili, 21. Drew Hutchison

Parramatta Eels vs Manly Sea Eagles

Friday, 6pm at Bankwest Stadium

Eels
1. Clint Gutherson, 2. Maika Sivo, 3. Michael Jennings, 4. Waqa Blake, 5. Blake Ferguson, 6. Dylan Brown, 7. Mitchell Moses, 8. Kane Evans, 9. Reed Mahoney, 10. Junior Paulo, 11. Shaun Lane, 12. Manu Ma’u, 13. Marata Niukore

Bench/Reserves: 14. Brad Takairangi, 15. Daniel Alvaro, 16. Ray Stone, 17. Tepai Moeroa, 18. David Gower, 19. Will Smith, 20. Peni Terepo, 21. Josh Hoffman

Sea Eagles
1. Brendan Elliot, 2. Jorge Taufua, 3. Brad Parker, 4. Moses Suli, 5. Reuben Garrick, 6. Dylan Walker, 7. Daly Cherry-Evans, 8. Addin Fonua-Blake, 9. Apisai Koroisau, 10. Martin Taupau, 11. Corey Waddell, 12. Curtis Sironen, 13. Jake Trbojevic

Bench/Reserves: 14. Manase Fainu, 15. Sean Keppie, 16. Lloyd Perrett, 17. Taniela Paseka, 18. Lachlan Croker, 19. Tevita Funa 20. Cade Cust, 21. Haumole Olakau’atu

Melbourne Storm vs North Queensland Cowboys

Advertisement
Advertisement

Friday, 7:55pm at AAMI Park

Storm
1. Ryan Papenhuyzen, 2. Suliasi Vunivalu, 3. Will Chambers, 4. Justin Olam, 5. Sandor Earl, 6. Brodie Croft, 7. Jahrome Hughes, 8. Jesse Bromwich, 9. Cameron Smith, 10. Nelson Asofa-Solomona, 11. Felise Kaufusi, 12. Kenneath Bromwich, 13. Dale Finucane

Bench/Reserves: 14. Max King, 15. Tui Kamikamica, 16. Tino Faasuamaleaui, 17. Tom Eisenhuth, 18. Curtis Scott, 19. Joe Stimson, 20. Billy Walters, 21. Harry Grant

Cowboys
1. Scott Drinkwater, 2. Kyle Feldt, 3. Jordan Kahu, 4. Tom Opcacic, 5. Murray Taulagi, 6. John Asiata, 7. Michael Morgan, 8. Scott Bolton, 9. Jake Granville, 10. Jordan McLean, 11. Gavin Cooper, 12. Shane Wright, 13. Jason Taumalolo

Bench/Reserves: 14. Josh McGuire, 15. Coen Hess, 16. Peter Hola, 17. Francis Molo, 18. Corey Jensen, 19. Reuben Cotter, 20. Tom Gilbert, 21. Jake Clifford

Canberra Raiders vs Warriors

Saturday, 3pm at GIO Stadium

Raiders
1. Bailey Simonsson, 2. Michael Oldfield, 3. Jarrod Croker, 4. Nick Cotric, 5. Sebastian Kris, 6. Jack Wighton, 7. Aidan Sezer, 8. Josh Papalii, 9. Josh Hodgson, 10. Dunmais Lui, 11. Hudson Young, 12. Elliott Whitehead, 13. Ryan Sutton

Advertisement
Advertisement

Bench/Reserves: 14. Siliva Havili, 15. Emre Guler, 16. Corey Horsburgh, 17. JJ Collins, 18. Sam Williams, 19. Joseph Tapine, 20. Jordan Rapana, 21. Tom Starling

Warriors
1. Roger Tuivasa-Sheck, 2. David Fusitu’a, 3. Adam Pompey, 4. Blake Ayshford, 5. Ken Maumalo, 6. Kodi Nikorima, 7. Blake Green, 8. Agnatius Paasi, 9. Isaac Luke, 10. Leeson Ah Mau, 11. Adam Blair, 12. Isaiah Papali’i, 13. Jazz Tevaga

Bench/Reserves: 14. Lachlan Burr, 15. Bunty Afoa, 16. Ligi Sao, 17. Adam Keighran, 18. Josh Curran, 20. Taane Milne, 21. Hayze Perham, 22. Leivaha Pulu

Canterbury Bulldogs vs Brisbane Broncos

Saturday, 5:30pm at ANZ Stadium

Bulldogs
1. Will Hopoate, 2. Nick Meaney, 3. Morgan Harper, 4. Reimis Smith, 5. Jayden Okunbor, 6. Kieran Foran, 7. Lachlan Lewis, 8. Aiden Tolman, 9. Jeremy Marshall-King, 10. Dylan Napa, 11. Josh Jackson, 12. Corey Harawira-Naera, 13. Adam Elliott

Bench/Reserves: 14. Jack Cogger, 15. Renouf Toomaga, 16. Raymond Faitala-Mariner, 17. Chris Smith, 19. Danny Fualalo, 20. Isaiah Tass, 21. Fa’amanu Brown, 22. Ofahiki Ogden

Broncos
1. Anthony Milford, 2. Corey Oates, 3. Kotoni Staggs, 4. Alex Glenn, 5. Jamayne Isaako, 6. Darius Boyd, 7. Jake Turpin, 8. Matthew Lodge, 9. Andrew McCullough, 10. Payne Haas, 11. David Fifita, 12. Matt Gillett, 13. Patrick Carrigan

Advertisement
Advertisement

Bench/Reserves: 14. James Segeyaro, 15. Thomas Flegler, 16. Izaia Perese, 17. Rhys Kennedy, 18. Sean O’Sullivan, 19. Gehamat Shibasaki, 20. Shaun Fensom, 21. Joe Ofahengaue

Gold Coast Titans vs St George Illawarra Dragons

Saturday, 7:35pm at Cbus Super Stadium

Titans
1. Michael Gordon, 2. Jesse Arthars, 3. Tyrone Peachey, 4. Brian Kelly, 5. Phillip Sami, 6. AJ Brimson, 7. Ryley Jacks, 8. Jarrod Wallace, 9. Mitch Rein, 10. Jai Arrow, 11. Kevin Proctor, 12. Sam Stone, 13. Nathan Peats

Bench/Reserves: 14. Tanah Boyd, 15. Jai Whitbread, 16. Bryce Cartwright, 17. Jack Stockwell, 18. Will Matthews, 19. Kallum Watkins, 20. Ashley Taylor, 21. Anthony Don

Dragons
1. Corey Norman, 2. Tristan Sailor, 3. Euan Aitken, 4. Timoteo Lafai, 5. Jonus Pearson, 6. Gareth Widdop, 7. Ben Hunt, 8. James Graham, 9. Reece Robson, 10. Paul Vaughan, 11. Tyson Frizell, 12. Jackson Ford, 13. Blake Lawrie

Bench/Reserves: 14. Jeremy Latimore, 15. Korbin Sims, 16. Luciano Leilua, 17. Josh Kerr, 18. Patrick Kaufusi, 19. Zac Lomax, 20. Matthew Dufty, 21. Jacob Host

Wests Tigers vs Cronulla Sharks

Advertisement
Advertisement

Sunday, 2pm at Leichhardt Oval

Tigers
1. Corey Thompson, 2. Robert Jennings, 3. Paul Momirovski, 4. Esan Marsters, 5. David Nofoaluma, 6. Benji Marshall, 7. Luke Brooks, 8. Thomas Mikaele, 9. Josh Reynolds, 10. Oliver Clark, 11. Luke Garner, 12. Chris Lawrence, 13. Ryan Matterson

Bench/Reserves: 14. Matthew Eisenhuth, 15. Elijah Taylor, 16. Alex Twal, 17. Michael Chee-Kam, 18. Tommy Talau, 19. Chris McQueen, 20. Moses Mbye, 21. Robbie Farah

Sharks
1. Josh Dugan, 2. Sosaia Feki, 3. Bronson Xerri, 4. Josh Morris, 5. Ronaldo Mulitalo, 6. Shaun Johnson, 7. Chad Townsend, 8. Aaron Woods, 9. Jayden Brailey, 10. Matt Prior, 11. Briton Nikora, 12. Wade Graham, 13. Paul Gallen

Bench/Reserves: 14. Kurt Capewell, 15. Jack Williams, 16. Andrew Fifita, 17. Braden Hamlin-Uele, 18. Billy Magoulias, 19. Blayke Brailey, 20. Kyle Flanagan, 21. Matt Moylan

Penrith Panthers vs Newcastle Knights

Sunday, 4:05pm at Panthers Stadium

Panthers
1. Dylan Edwards, 2. Stephen Crichton, 3. Dean Whare, 4. Brent Naden, 5. Brian To’o, 6. James Maloney, 7. Nathan Cleary, 8. James Tamou, 9. Wayde Egan, 10. Moses Leota, 11. Villame Kikau, 12. Liam Martin 13. James Fisher-Harris

Advertisement
Advertisement

Bench/Reserves: 14. Jarome Luai, 15. Spencer Leniu, 16. Billy Burns, 17. Reagan Campbell-Gillard, 18. Sione Katoa, 19. Hame Sele, 20. Josh Mansour, 21. Kaide Ellis

Knights
1. Kalyn Ponga, 2. Bradman Best, 3. Sione Mata’utia, 4. Hymel Hunt, 5. Shaun Kenny-Dowall, 6. Mason Lino, 7. Mitchell Pearce, 8. David Klemmer, 9. Connor Watson, 10. Daniel Saifiti, 11. Lachlan Fitzgibbon, 12. Mitchell Barnett, 13. Tim Glasby

Bench/Reserves: 14. Kurt Mann, 15. Herman Ese’ese, 16. Josh King, 17. Aidan Guerra, 18. Jacob Saifiti, 19. Jamie Buhrer, 20. Jirah Momoisea, 21. Starford Toa

All times AEST (Sydney/Brisbane/Melbourne).