The Roar
The Roar

AFL
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Every vote from the 2019 AFL Brownlow Medal

Autoplay in... 6 (Cancel)
Up Next No more videos! Playlist is empty -
Replay
Cancel
Next
23rd September, 2019
0

Nat Fyfe won his second Brownlow Medal on Monday night, polling 33 votes to defeat Patrick Dangerfield in second on 27.

Here you can find every Brownlow Medal vote from every game of the 2019 AFL Season.

More 2019 Brownlow
» Fyfe wins second Brownlow
» WATCH: Goal of the year
» WATCH: Mark of the year
» Fashion ratings
» Full leaderboard
» Club most votes

Round 1

Carlton vs Richmond
1 – T Nankervis
2 – P Cripps
3 – T Cotchin

Collingwood vs Geelong
1 – A Treloar
2 – P Dangerfield
3 – T Kelly

Melbourne vs Port Adelaide
1 – T Rockliff
2 – T Boak
3 – J Westhoff

Adelaide vs Hawthorn
1 – J Sicily
2 – J Worpel
3 – B McEvoy

Bulldogs vs Sydney
1 – A Naughton
2 – L Hunter
3 – M Bontempelli

Advertisement
Advertisement

Brisbane vs West Coast
1 – L Neale
2 – H McCluggage
3 – D Zorko

St Kilda vs Gold Coast
1 – J Steven
2 – S Ross
3 – B Fiorini

GWS vs Essendon
1 – D Simpson
2 – S Coniglio
3 – L Whitfield

Fremantle vs North Melbourne
1 – B Hill
2 – C McCarthy
3 – N Fyfe

Round 2

Richmond vs Collingwood
1 – A Treloar
2 – D Beams
3 – J De Goey

Sydney vs Adelaide
1 – B Crouch
2 – JP Kennedy
3 – R Sloane

Essendon vs St Kilda
1 – J Newnes
2 – J Gresham
3 – J Billings

Advertisement
Advertisement

Port Adelaide vs Carlton
1 – T Rockliff
2 – T Boak
3 – P Cripps

Geelong vs Melbourne
1 – T Stewart
2 – T Kelly
3 – P Dangerfield

West Coast vs GWS
1 – D Sheed
2 – L Whitfield
3 – L Shuey

North Melbourne vs Brisbane
1 – J Berry
2 – B Cunnington
3 – L Neale

Hawthorn vs Bulldogs
1 – J Schache
2 – J O’Meara
3 – J Macrae

Gold Coast vs Fremantle
1 – D Swallow
2 – N Fyfe
3 – J Martin

Round 3

Adelaide vs Geelong
1 – T Stewart
2 – B Crouch
3 – P Dangerfield

Advertisement
Advertisement

Melbourne vs Essendon
1 – A McDonald-Tipungwuti
2 – D Zaharakis
3 – D Shiel

Carlton vs Sydney
1 – JP Kennedy
2 – P Cripps
3 – I Heeney

GWS vs Richmond
1 – N Haynes
2 – L Whitfield
3 – J Cameron

Brisbane vs Port Adelaide
1 – C Rozee
2 – L Neale
3 – E Hipwood

Collingwood vs West Coast
1 – J Cripps
2 – D Sheed
3 – A Gaff

Bulldogs vs Gold Coast
1 – J Macrae
2 – J Martin
3 – M Bontempelli

Hawthorn vs North Melbourne
1 – J O’Meara
2 – L Breust
3 – S Higgins

Fremantle vs St Kilda
1 – D Mundy
2 – J Billings
3 – L Ryan

Advertisement
Advertisement

Round 4

Sydney vs Melbourne
1 – O Florent
2 – M Gawn
3 – C Oliver

Collingwood vs Bulldogs
1 – J De Goey
2 – M Bontempelli
3 – B Grundy

Geelong vs GWS
1 – L Whitfield
2 – B Parfitt
3 – S Coniglio

Essendon vs Brisbane
1 – M Brown
2 – L Neale
3 – A McDonald-Tipungwuti

Port Adelaide vs Richmond
1 – TJ Lynch
2 – T Rockliff
3 – D Grimes

North Melbourne vs Adelaide
1 – B Brown
2 – J Polec
3 – S Higgins

West Coast vs Fremantle
1 – R Lobb
2 – D Mundy
3 – S Hurn

Advertisement
Advertisement

Gold Coast vs Carlton
1 – J Witts
2 – T Miller
3 – P Cripps

St Kilda vs Hawthorn
1 – R Marshall
2 – T Scully
3 – S Ross

Round 5

Brisbane vs Collingwood
1 – J Crisp
2 – B Mihocek
3 – A Treloar

North Melbourne vs Essendon
1 – O Fantasia
2 – Z Merrett
3 – D Shiel

West Coast Eagles vs Port Adelaide
1 – J Petruccelle
2 – S Gray
3 – O Wines

GWS vs Fremantle
1 – S Coniglio
2 – M Taberner
3 – M Walters

Melbourne vs St Kilda
1 – J Geary
2 – T Membrey
3 – J Billings

Advertisement
Advertisement

Richmond vs Sydney
1 – L Parker
2 – D Prestia
3 – D Martin

Bulldogs vs Carlton
1 – H McKay
2 – S Petrevski-Seton
3 – P Cripps

Adelaide vs Gold Coast
1 – B Smith
2 – E Betts
3 – R Sloane

Hawthorn vs Geelong
1 – J Selwood
2 – R Henderson
3 – T Kelly

Round 6

Richmond vs Melbourne
1 – B Houli
2 – K Lambert
3 – N Vlastuin

Essendon vs Collingwood
1 – B Grundy
2 – D Shiel
3 – S Pendlebury

Port Adelaide vs North Melbourne
1 – B Cunnington
2 – S Gray
3 – T Boak

Advertisement
Advertisement

Gold Coast vs Brisbane
1 – J Lyons
2 – L Neale
3 – M Robinson

St Kilda vs Adelaide
1 – M Crouch
2 – T Walker
3 – A Keath

Sydney vs GWS
1 – T Taranto
2 – S Coniglio
3 – N Haynes

Fremantle vs Bulldogs
1 – T English
2 – D Mundy
3 – N Fyfe

Hawthorn vs Carlton
1 – P Cripps
2 – L Shiels
3 – J O’Meara

Geelong vs West Coast
1 – G Rohan
2 – P Dangerfield
3 – G Ablett

Round 7

Collingwood vs Port Adelaide
1 – D Moore
2 – A Treloar
3 – S Pendlebury

Advertisement
Advertisement

Melbourne vs Hawthorn
1 – M Gawn
2 – J Gunston
3 – J Harmes

GWS vs St Kilda
1 – N Haynes
2 – Z Williams
3 – J Cameron

Brisbane vs Sydney
1 – L Neale
2 – G Hewett
3 – D Zorko

Bulldogs vs Richmond
1 – J Macrae
2 – M Bontempelli
3 – A Naughton

West Coast vs Gold Coast
1 – L Shuey
2 – A Gaff
3 – E Yeo

Carlton vs North Melbourne
1 – S Higgins
2 – T Dumont
3 – C Zurhaar

Geelong vs Essendon
1 – T Kelly
2 – M Duncan
3 – G Ablett

Adelaide vs Fremantle
1 – D Mundy
2 – M Crouch
3 – N Fyfe

Advertisement
Advertisement

Round 8

Sydney vs Essendon
1 – JP Kennedy
2 – Z Merrett
3 – L Parker

Bulldogs vs Brisbane
1 – L Neale
2 – D Zorko
3 – J Dunkley

Carlton vs Collingwood
1 – S Pendelbury
2 – P Cripps
3 – B Grundy

Gold Coast vs Melbourne
1 – M Hore
2 – D Swallow
3 – C Oliver

St Kilda vs West Coast
1 – L Shuey
2 – L Dunstan
3 – E Yeo

Port Adelaide vs Adelaide
1 – R Sloane
2 – T Rockliff
3 – A Keath

North Melbourne vs Geelong
1 – S Higgins
2 – G Ablett
3 – T Kelly

Advertisement
Advertisement

Hawthorn vs GWS
1 – J Frawley
2 – J Sicily
3 – R Henderson

Fremantle vs Richmond
1 – B Houli
2 – S Bolton
3 – N Fyfe

Round 9

West Coast vs Melbourne
1 – D Sheed
2 – M Gawn
3 – E Yeo

Collingwood vs St Kilda
1 – B Mihocek
2 – S Sidebottom
3 – B Grundy

Brisbane vs Adelaide
1 – C Cameron
2 – B Crouch
3 – L Neale

Geelong vs Bulldogs
1 – T Stewart
2 – M Wallis
3 – M Duncan

Essendon vs Fremantle
1 – D Shiel
2 – D Mundy
3 – Z Merrett

Advertisement
Advertisement

North Melbourne vs Sydney
1 – T Papley
2 – L Parker
3 – J Ziebell

Port Adelaide vs Gold Coast
1 – B Fiorini
2 – S Gray
3 – T Boak

Richmond vs Hawthorn
1 – J O’Meara
2 – B Houli
3 – D Martin

GWS vs Carlton
1 – T Taranto
2 – J Kelly
3 – L Whitfield

Round 10

Sydney vs Collingwood
1 – S Pendlebury
2 – S Reid
3 – B Grundy

Hawthorn vs Port Adelaide
1 – S Powell-Pepper
2 – R Henderson
3 – J Gunston

Bulldogs vs North Melbourne
1 – C Daniel
2 – S Higgins
3 – T Goldstein

Advertisement
Advertisement

Adelaide vs West Coast
1 – L Shuey
2 – C Ellis-Yolmen
3 – E Yeo

Gold Coast vs Geelong
1 – M Duncan
2 – D Swallow
3 – T Kelly

Richmond vs Essendon
1 – D Martin
2 – T Bellchambers
3 – B Houli

Melbourne vs GWS
1 – H Himmelberg
2 – M Gawn
3 – J Kelly

St Kilda vs Carlton
1 – J Steele
2 – P Cripps
3 – J Gresham

Fremantle vs Brisbane
1 – B Hill
2 – H McCluggage
3 – N Fyfe

Round 11

North Melbourne vs Richmond
1 – M Wood
2 – B Brown
3 – B Cunnington

Advertisement
Advertisement

Collingwood vs Fremantle
1 – B Hill
2 – S Pendlebury
3 – N Fyfe

GWS vs Gold Coast
1 – J Kelly
2 – J Cameron
3 – S Coniglio

Geelong vs Sydney
1 – T Hawkins
2 – P Dangerfield
3 – T Kelly

Brisbane vs Hawthorn
1 – L Neale
2 – H Andrews
3 – J Lyons

Melbourne vs Adelaide
1 – C Oliver
2 – M Gawn
3 – B Crouch

St Kilda vs Port Adelaide
1 – S Lycett
2 – R Gray
3 – T Boak

Essendon vs Carlton
1 – M Hurley
2 – D Parish
3 – D Heppell

West Coast vs Bulldogs
1 – C Daniel
2 – J Darling
3 – A Gaff

Advertisement
Advertisement

Round 12

Richmond vs Geelong
1 – M Duncan
2 – G Ablett
3 – P Dangerfield

Carlton vs Brisbane
1 – J Weitering
2 – S Walsh
3 – P Cripps

Gold Coast vs North Melbourne
1 – B Cunnington
2 – J Polec
3 – J Ziebell

Adelaide vs GWS
1 – B Crouch
2 – J Kelly
3 – T Taranto

Sydney vs West Coast
1 – L Parker
2 – L Franklin
3 – T Papley

Collingwood vs Melbourne
1 – J Stephenson
2 – A Treloar
3 – M Gawn

Round 13

Advertisement
Advertisement

Adelaide vs Richmond
1 – D Martin
2 – R O’Brien
3 – B Crouch

Essendon vs Hawthorn
1 – R Henderson
2 – M Hurley
3 – Z Merrett

Gold Coast vs St Kilda
1 – S Ross
2 – D Swallow
3 – J Billings

Fremantle vs Port Adelaide
1 – T Boak
2 – N Fyfe
3 – M Walters

Carlton vs Western Bulldogs
1 – J Macrae
2 – J Dunkley
3 – C Curnow

North Melbourne vs GWS
1 – J Hopper
2 – S Coniglio
3 – T Taranto

Round 14

West Coast vs Essendon
1 – A Gaff
2 – E Yeo
3 – D Sheed

Advertisement
Advertisement

Sydney vs Hawthorn
1 – L Franklin
2 – J O’Meara
3 – L Parker

Melbourne vs Fremantle
1 – N Fyfe
2 – J Viney
3 – T McDonald

St Kilda vs Brisbane
1 – H McCluggage
2 – D Zorko
3 – C Cameron

Port Adelaide vs Geelong
1 – P Dangerfield
2 – S Lycett
3 – R Gray

Bulldogs vs Collingwood
1 – C Daniel
2 – J Macrae
3 – B Grundy

Round 15

Essendon vs GWS
1 – J Kelly
2 – Z Merrett
3 – S Coniglio

Geelong vs Adelaide
1 – C Guthrie
2 – J Selwood
3 – T Kelly

Advertisement
Advertisement

Hawthorn vs West Coast
1 – J O’Meara
2 – J Darling
3 – L Shuey

Sydney vs Gold Coast
1 – J Dawson
2 – I Heeney
3 – L Parker

Collingwood vs North Melbourne
1 – R Tarrant
2 – J Ziebell
3 – B Cunnington

Port Adelaide vs Bulldogs
1 – J Macrae
2 – J Dunkley
3 – M Bontempelli

St Kilda vs Richmond
1 – M Chol
2 – R Marshall
3 – D Martin

Brisbane vs Melbourne
1 – L Neale
2 – D Zorko
3 – E Hipwood

Fremantle vs Carlton
1 – N Fyfe
2 – E Curnow
3 – M Murphy

Round 16

Advertisement
Advertisement

Hawthorn vs Collingwood
1 – J Impey
2 – A Treloar
3 – J Sicily

Essendon vs Sydney
1 – D Zaharakis
2 – JP Kennedy
3 – D Shiel

Gold Coast vs Richmond
1 – K Lambert
2 – J Castagna
3 – T Cotchin

Adelaide vs Port Adelaide
1 – T Rockliff
2 – R Bonner
3 – R Gray

Bulldogs vs Cats
1 – M Bontempelli
2 – J Macrae
3 – A Naughton

Fremantle vs West Coast
1 – B Sheppard
2 – A Gaff
3 – L Shuey

Carlton vs Melbourne
1 – C Oliver
2 – B Fritsch
3 – T McDonald

North Melbourne vs St Kilda
1 – J Simpkin
2 – J Bruce
3 – C Zurhaar

Advertisement
Advertisement

GWS vs Brisbane
1 – S Coniglio
2 – L McCarthy
3 – L Neale

Round 17

West Coast vs Collingwood
1 – A Treloar
2 – S Pendlebury
3 – S Sidebottom

Sydney vs Carlton
1 – S Walsh
2 – M Kreuzer
3 – N Newman

Hawthorn vs Fremantle
1 – J Worpel
2 – R Henderson
3 – N Fyfe

Essendon vs North Melbourne
1 – R Tarrant
2 – B Brown
3 – A McDonald-Tipungwuti

Gold Coast vs Adelaide
1 – R Atkins
2 – M Crouch
3 – E Betts

Geelong vs St Kilda
1 – M Duncan
2 – R Marshall
3 – P Dangerfield

Advertisement
Advertisement

Richmond vs GWS
1 – K Lambert
2 – T Greene
3 – S Bolton

Bulldogs vs Melbourne
1 – J Viney
2 – L Hunter
3 – J Dunkley

Port Adelaide vs Brisbane
1 – C Cameron
2 – D Zorko
3 – J Lyons

Round 18

Adelaide vs Essendon
1 – R O’Brien
2 – B Crouch
3 – Z Merrett

Richmond vs Port Adelaide
1 – K Amon
2 – D Prestia
3 – D Martin

Carlton vs Gold Coast
1 – M Kennedy
2 – T Miller
3 – E Curnow

GWS vs Collingwood
1 – T Taranto
2 – J Cameron
3 – B Grundy

Advertisement
Advertisement

Brisbane vs North Melbourne
1 – D Zorko
2 – S Higgins
3 – J Lyons

Fremantle vs Sydney
1 – L Parker
2 – L Ryan
3 – J Lloyd

Geelong vs Hawthorn
1 – B McEvoy
2 – M Duncan
3 – L Shiels

Melbourne vs West Coast
1 – C Oliver
2 – B Fritsch
3 – D Sheed

St Kilda vs Bulldogs
1 – B Dale
2 – R Marshall
3 – J Lonie

Round 19

Collingwood vs Richmond
1 – D Prestia
2 – TJ Lynch
3 – D Martin

Hawthorn vs Brisbane
1 – J O’Meara
2 – D Zorko
3 – L Neale

Advertisement
Advertisement

Carlton vs Adelaide
1 – W Setterfield
2 – K Simpson
3 – P Cripps

West Coast vs North Melbourne
1 – J Darling
2 – D Sheed
3 – JJ Kennedy

St Kilda vs Melbourne
1 – J Harmes
2 – J Bruce
3 – S Ross

Port Adelaide vs GWS
1 – T Greene
2 – T Boak
3 – P Davis

Bulldogs vs Fremantle
1 – And Brayshaw
2 – J Macrae
3 – M Bontempelli

Sydney vs Geelong
1 – M Duncan
2 – T Hawkins
3 – T Kelly

Gold Coast vs Essendon
1 – T Miller
2 – J Stringer
3 – S McKernan

Round 20

Advertisement
Advertisement

North Melbourne vs Hawthorn
1 – J Worpel
2 – J Ziebell
3 – S Higgins

Essendon vs Port Adelaide
1 – Z Merrett
2 – R Gray
3 – D Houston

GWS vs Sydney
1 – I Heeney
2 – T Greene
3 – Z Williams

Fremantle vs Geelong
1 – B Hill
2 – M Walters
3 – N Fyfe

Melbourne vs Richmond
1 – N Vlastuin
2 – M Gawn
3 – D Martin

Adelaide vs St Kilda
1 – T Walker
2 – R Laird
3 – M Crouch

Collingwood vs Gold Coast
1 – B Grundy
2 – S Sidebottom
3 – A Treloar

Carlton vs West Coast
1 – E Yeo
2 – S Walsh
3 – L Shuey

Advertisement
Advertisement

Brisbane vs Bulldogs
1 – J Macrae
2 – M Robinson
3 – M Bontempelli

Round 21

GWS vs Hawthorn
1 – T Greene
2 – J Sicily
3 – J Worpel

Melbourne vs Collingwood
1 – B Mihocek
2 – C Oliver
3 – A Treloar

Port Adelaide vs Sydney
1 – O Florent
2 – D Byrne-Jones
3 – C Rozee

Brisbane vs Gold Coast
1 – D Zorko
2 – J Lyons
3 – C Cameron

Essendon vs Bulldogs
1 – L Hunter
2 – J Macrae
3 – J Dunkley

Geelong vs North Melbourne
1 – G Ablett
2 – T Hawkins
3 – P Dangerfield

Advertisement
Advertisement

St Kilda vs Fremantle
1 – S Ross
2 – J Steven
3 – N Fyfe

Richmond vs Carlton
1 – J Graham
2 – P Cripps
3 – D Prestia

West Coast vs Adelaide
1 – D Fogarty
2 – E Yeo
3 – J Darling

Round 22

Melbourne vs Sydney
1 – C Oliver
2 – S Reid
3 – O Florent

Carlton vs St Kilda
1 – M Kreuzer
2 – S Ross
3 – M Murphy

Brisbane vs Geelong
1 – J Lyons
2 – P Dangerfield
3 – C Cameron

Adelaide vs Collingwood
1 – B Maynard
2 – S Pendlebury
3 – J Elliott

Advertisement
Advertisement

North Melbourne vs Port Adelaide
1 – S Higgins
2 – T Goldstein
3 – B Brown

Fremantle vs Essendon
1 – E Langdon
2 – D Shiel
3 – M Walters

Richmond vs West Coast
1 – A Gaff
2 – B Houli
3 – D Martin

GWS vs Bulldogs
1 – J Johannisen
2 – J Dunkley
3 – J Macrae

Hawthorn vs Gold Coast
1 – C Wingard
2 – J Roughead
3 – J Worpel

Round 23

Collingwood vs Essendon
1 – Anthony McDonald-Tipungwuti
2 – J Elliott
3 – B Grundy

Sydney vs St Kilda
1 – D Hannebery
2 – L Parker
3 – JP Kennedy

Advertisement
Advertisement

North Melbourne vs Melbourne
1 – J Polec
2 – S Higgins
3 – M Gawn

Geelong vs Carlton
1 – S Walsh
2 – G Ablett
3 – P Dangerfield

Gold Coast vs GWS
1 – L Whitfield
2 – J Kelly
3 – J Cameron

West Coast vs Hawthorn
1 – A Gaff
2 – T O’Brien
3 – C Wingard

Bulldogs vs Adelaide
1 – B Dale
2 – M Bontempelli
3 – J Macrae

Richmond vs Brisbane
1 – D Zorko
2 – B Houli
3 – L Neale

Port Adelaide vs Fremantle
1 – E Langdon
2 – J Westhoff
3 – O Wines