The Roar
The Roar

Advertisement
Advertisement
Advertisement

NRL Finals Week 3 teams: Storm bench Chambers again, Roberts named for Souths

Autoplay in... 6 (Cancel)
Up Next No more videos! Playlist is empty -
Replay
Cancel
Next
Editor
24th September, 2019
33

The NRL Finals Week 3 teams are in, with South Sydney naming James Roberts despite the centre being under an injury cloud with a thumb injury.

The Rabbitohs are otherwise unchanged for their clash with Canberra, who have named an unchanged side.

Jake Friend is a chance to return for the Roosters for their preliminary final against the Storm, being named in the reserves after missing a long period of time with an arm injury. Sio Siua Tauekiaho has come into the starting 13 to replace the suspended Jared Waerea-Hargreaves.

The Storm have made no changes to their side, meaning Will Chambers will come off the interchange again.

CHECK OUT THE FULL TEAMS

Canberra Raiders vs South Sydney Rabbitohs

Friday, 7:50pm at GIO Stadium

Raiders
1. Charnze Nicoll-Klokstad, 2. Nick Cotric, 3. Jarrod Croker, 4. Joseph Leilua, 5. Jordan Rapana, 6. Jack Wighton, 7. Aidan Sezer, 8. Josh Papalii, 9. Josh Hodgson, 10. Iosia Soliola, 11. John Bateman, 12. Elliott Whitehead, 13. Joseph Tapine

Bench/Reserves: 14. Bailey Simonsson, 15. Emre Guler, 16. Corey Horsburgh, 17. Dunmais Lui, 18. Sam Williams, 19. Ryan Sutton, 20. Siliva Havili, 21. Sebastian Kris

Advertisement
Advertisement

Rabbitohs
1. Adam Doueihi, 2. Alex Johnston, 3. James Roberts, 4. Dane Gagai, 5. Campbell Graham, 6. Cody Walker, 7. Adam Reynolds, 8. Tom Burgess, 9. Damien Cook, 10. Liam Knight, 11. John Sutton, 12. Sam Burgess, 13. Cameron Murray

Bench/Reserves: 14. George Burgess, 15. Tevita Tavola, 16. Ethan Lowe, 17. Mark Nicholls, 18. Jaydn Su’A, 19. Corey Allan, 20. Dean Britt, 21. Mawene Hiroti

Sydney Roosters vs Melbourne Storm

Saturday, 7:50pm at ANZ Stadium

Roosters
1. James Tedesco, 2. Daniel Tupou, 3. Latrell Mitchell, 4. Joseph Manu, 5. Brett Morris, 6. Luke Keary, 7. Cooper Cronk, 8. Isaac Liu, 9. Sam Verrills, 10. Sio Siua Taukeiaho, 11. Boyd Cordner, 12. Mitchell Aubusson, 13. Victor Radley

Bench/Reserves: 14. Angus Crichton, 15. Zane Tetevano, 16. Nat Butcher, 17. Lindsay Collins, 18. Sitili Tupouniua, 19. Drew Hutchison, 20. Jake Friend, 21. Ryan Hall

Storm
1. Ryan Papenhuyzen, 2. Suliasi Vunivalu, 3. Curtis Scott, 4. Justin Olam, 5. Josh Addo-Carr, 6. Cameron Munster, 7. Jahrome Hughes, 8. Jesse Bromwich, 9. Cameron Smith, 10. Nelson Asofa-Solomona, 11. Felise Kaufusi, 12. Kenneath Bromwich, 13. Dale Finucane

Bench/Reserves: 14. Brandon Smith, 15. Tui Kamikamica, 16. Max King, 17. Will Chambers, 18. Marion Seve, 19. Joe Stimson, 20. Tino Faasuamaleaui, 21. Sandor Earl

Advertisement
Advertisement

All times AEST (Sydney/Brisbane/Melbourne).