The first batch of squads for the 2020 season have been revealed, with the NRL Round 1 teams being announced ahead of Thursday’s season-opener at Bankwest Stadium.
Latrell Mitchell will officially begin his South Sydney Rabbitohs career at fullback, with the ex-Rooster being handed the no.1 jersey for the club’s Round 1 clash with Cronulla at ANZ Stadium on Saturday. The Sharks have named Josh Morris in the centres despite earlier reports he’s set for an immediate release to join the Roosters.
The Bulldogs have been forced to make two shock changes to their team ahead of their season-opening clash with Parramatta, after Corey Harawira-Naera and Jayden Okunbor were both stood down by the club over a code of conduct breach.
Meanwhile, the Roosters will be without skipper Boyd Cordner for Saturday night’s clash with Penrith due to an as-of-yet undisclosed injury.
CHECK OUT THE FULL TEAMS
Thursday, 8:05pm at Bankwest Stadium
Eels
1. Clint Gutherson, 2. Maika Sivo, 3. Michael Jennings, 4. Waqa Blake, 5. Blake Ferguson, 6. Dylan Brown, 7. Mitchell Moses, 8. Reagan Campbell-Gillard, 9. Reed Mahoney, 10. Junior Paulo, 11. Shaun Lane, 12. Ryan Matterson, 13. Nathan Brown
Bench/Reserves: 14. Brad Takairangi, 15. Marata Niukore, 16. Kane Evans, 17. Peni Terepo, 18. Will Smith, 19. Ray Stone, 20. Oregon Kaufusi, 21. George Jennings
Bulldogs
1. Dallin Watene-Zelezniak, 2. Nick Meaney, 3. Reimis Smith, 4. Will Hopoate, 5. Christian Crichton, 6. Brandon Wakeham, 7. Lachlan Lewis, 8. Aiden Tolman, 9. Jeremy Marshall-King, 10. Dylan Napa, 11. Josh Jackson, 12. Joe Stimson, 13. Adam Elliott
Bench/Reserves: 14. Dean Britt, 15. Renouf Toomaga, 16. Raymond Faitala-Mariner, 17. Kerrod Holland, 19. Ofahiki Ogden, 20. Jake Averillo, 21. Sione Katoa, 22. Jack Cogger
Friday, 6pm at GIO Stadium
Raiders
1. Charnze Nicoll-Klokstad, 2. Bailey Simonsson, 3. Jarrod Croker, 4. Curtis Scott, 5. Nick Cotric, 6. Jack Wighton, 7. George Williams, 8. Josh Papalii, 9. Josh Hodgson, 10. Dunmais Lui, 11. Corey Horsburgh, 12. Elliott Whitehead, 13. Joseph Tapine
Bench/Reserves: 14. Siliva Havili, 15. Emre Guler, 16. Sia Soliola, 17. Michael Oldfield, 18. Jack Murchie, 19. Sam Williams, 20. Semi Valemei, 21. Tom Starling
Titans
1. Phillip Sami, 2. Anthony Don, 3. Kallum Watkins, 4. Tyrone Peachey, 5. Dale Copley, 6. Tyrone Roberts, 7. Ashley Taylor, 8. Jarrod Wallace, 9. Mitch Rein, 10. Sam Lisone, 11. Kevin Proctor, 12. Bryce Cartwright, 13. Jai Arrow
Bench/Reserves: 14. Nathan Peats, 15. Jai Whitbread, 16. Brian Kelly, 17. Jaimin Jolliffe, 18. Sam Stone, 19. Jonus Pearson, 20. Moeaki Fotuaika, 21. AJ Brimson
Friday, 8:05pm at QCB Stadium
Cowboys
1. Valentine Holmes, 2. Kyle Feldt, 3. Justin O’Neill, 4. Esan Marsters, 5. Ben Hampton, 6. Scott Drinkwater, 7. Michael Morgan, 8. John Asiata, 9. Jake Granville, 10. Jordan McLean, 11. Gavin Cooper, 12. Coen Hess, 13. Jason Taumalolo
Bench/Reserves: 14. Reece Robson, 15. Mitchell Dunn, 16. Shane Wright, 17. Francis Molo, 18. Corey Jensen, 19. Connelly Lemuelu, 20. Tom Opacic, 21. Jake Clifford
Broncos
1. Jack Bird, 2. Corey Oates, 3. Kotoni Staggs, 4. Darius Boyd, 5. Jesse Arthars, 6. Anthony Milford, 7. Brodie Croft, 8. Thomas Flegler, 9. Jake Turpin, 10. Payne Haas, 11. David Fifita, 12. Tevita Pangai Jr., 13. Patrick Carrigan
Bench/Reserves: 14. Jamayne Isaako, 15. Andrew McCullough, 16. Rhys Kennedy, 17. Jamil Hopoate, 18. Xavier Coates, 19. Herbie Farnworth, 20. Tom Dearden, 21. Ethan Bullemor
Saturday, 3pm at McDonald Jones Stadium
Knights
1. Kalyn Ponga, 2. Edrick Lee, 3. Enari Tuala, 4. Gehamat Shibasaki, 5. Hymel Hunt, 6. Kurt Mann, 7. Mitchell Pearce, 8. David Klemmer, 9. Jayden Brailey, 10. Daniel Saifiti, 11. Lachlan Fitzgibbon, 12. Mitchell Barnett, 13. Herman Ese’ese
Bench/Reserves: 14. Connor Watson, 15. Jacob Saifiti, 16. Tim Glasby, 17. Aidan Guerra, 18. Pasami Saulo, 19. Starford To’a, 20. Mason Lino, 21. Brodie Jones
Warriors
1. Roger Tuivasa-Sheck, 2. Patrick Herbert, 3. David Fusitu’a, 4. Peta Hiku, 5. Ken Maumalo, 6. Chanel Harris-Tavita, 7. Blake Green, 8. Leeson Ah Mau, 9. Wayde Egan, 10. Lachlan Burr, 11. Adam Blair, 12. Tohu Harris, 13. Isaiah Papali’i
Bench/Reserves: 14. Kodi Nikorima, 15. Jamayne Taunoa-Brown, 16. Eliesa Katoa, 17. Karl Lawton, 18. King Vuniyayawa, 20. Hayze Perham, 21. Leivaha Pulu, 22. Taane Milne
Saturday, 5:30pm at ANZ Stadium
Rabbitohs
1. Latrell Mitchell, 2. Dane Gagai, 3. James Roberts, 4. Braidon Burns, 5. Campbell Graham, 6. Cody Walker, 7. Adam Reynolds, 8. Tevita Tavola, 9. Damien Cook, 10. Tom Burgess, 11. Jaydn Su’A, 12. Cameron Murray, 13. Liam Knight
Bench/Reserves: 14. Mark Nicholls, 15. Ethan Lowe, 16. Hame Sele, 17. Alex Johnston, 18. George Williams, 19. Bayley Sironen, 20. Troy Dargan, 21. Keaon Koloamatangi
Sharks
1. William Kennedy, 2. Sione Katoa, 3. Josh Morris, 4. Jesse Ramien, 5. Ronaldo Mulitalo, 6. Shaun Johnson, 7. Chad Townsend, 8. Andrew Fifita, 9. Blayke Brailey, 10. Aaron Woods, 11. Briton Nikora, 12. Wade Graham, 13. Jack Williams
Bench/Reserves: 14. Connor Tracey, 15. Braden Hamlin-Uele, 16. Toby Rudolf, 17. Scott Sorensen, 18. Billy Magoulias, 19. Braydon Trindall, 20. Royce Hunt, 21. Jackson Ferris
Saturday, 7:35pm at Panthers Stadium
Panthers
1. Caleb Aekins, 2. Josh Mansour, 3. Dean Whare, 4. Brent Naden, 5. Brian To’o, 6. Jarome Luai, 7. Nathan Cleary, 8. James Tamou, 9. Apisai Koroisau, 10. Zane Tetevano, 11. Villame Kikau, 12. Liam Martin 13. Isaah Yeo
Bench/Reserves: 14. Stephen Crichton, 15. James Fisher-Harris, 16. Moses Leota, 17. Jack Hetherington, 18. Billy Burns, 19. Matt Burton, 20. Jed Cartwright, 21. Kaide Ellis
Roosters
1. James Tedesco, 2. Daniel Tupou, 3. Angus Crichton, 4. Joseph Manu, 5. Brett Morris, 6. Luke Keary, 7. Kyle Flanagan, 8. Jared Waerea-Hargreaves, 9. Jake Friend, 10. Siosiua Taukeiaho, 11. Sitili Tupouniua, 12. Mitchell Aubusson, 13. Victor Radley
Bench/Reserves: 14. Sam Verrills, 15. Isaac Liu, 16. Nat Butcher, 17. Lindsay Collins, 18. Matt Ikuvalu, 19. Poasa Faamausili, 20. Lachlan Lam, 21. Asu Kepaoa
Sunday, 4:05pm at Lottoland
Sea Eagles
1. Tom Trbojevic, 2. Jorge Taufua, 3. Brad Parker, 4. Moses Suli, 5. Reuben Garrick, 6. Dylan Walker, 7. Daly Cherry-Evans, 8. Addin Fonua-Blake, 9. Danny Levi, 10. Martin Taupau, 11. Joel Thompson, 12. Curtis Sironen, 13. Jake Trbojevic
Bench/Reserves: 14. Lachlan Croker, 15. Sean Keppie, 16. Morgan Boyle, 17. Haumole Olakau’atu, 18. Toafofoa Sipley, 19. Brendan Elliot, 20. Tevita Funa, 21. Zac Saddler
Storm
1. Ryan Papenhuyzen, 2. Suliasi Vunivalu, 3. Marion Seve, 4. Justin Olam, 5. Josh Addo-Carr, 6. Cameron Munster, 7. Jahrome Hughes, 8. Jesse Bromwich, 9. Cameron Smith, 10. Tui Kamikamica, 11. Felise Kaufusi, 12. Kenneath Bromwich, 13. Dale Finucane
Bench/Reserves: 14. Harry Grant, 15. Tino Faasuamaleaui, 16. Max King, 17. Tom Eisenhuth, 18. Nelson Asofa-Solomona, 19. Brenko Lee, 20. Ryley Jacks, 21. Darryn Schonig
Sunday, 6:15pm at WIN Stadium
Dragons
1. Zac Lomax, 2. Jordan Pereira, 3. Brayden Williame, 4. Timoteo Lafai, 5. Mikaele Ravalawa, 6. Corey Norman, 7. Ben Hunt, 8. James Graham, 9. Isaac Luke, 10. Paul Vaughan, 11. Tyson Frizell, 12. Tariq Sims, 13. Blake Lawrie
Bench/Reserves: 14. Trent Merrin, 15. Tyrell Fuimaono, 16. Billy Brittain, 17. Jacob Host, 18. Jackson Ford, 19. Adam Clune, 20. Euan Aitken, 21. Josh Kerr
Tigers
1. Corey Thompson, 2. David Nofoaluma, 3. Joey Leilua, 4. Adam Doueihi, 5. Robert Jennings, 6. Benji Marshall, 7. Luke Brooks, 8. Josh Aloiai, 9. Billy Walters, 10. Alex Twal, 11. Luke Garner, 12. Luciano Leilua, 13. Elijah Taylor
Bench/Reserves: 14. Thomas Mikaele, 15. Josh Reynolds, 16. Zane Musgrove, 17. Chris Lawrence, 18. Michael Chee-Kam, 19. Oliver Clark, 20. Matthew Eisenhuth, 21. Paul Momirovski
All times AEST (Sydney/Brisbane/Melbourne).