The Roar
The Roar

Advertisement
Advertisement
Advertisement

NRL Round 3 teams: Latrell named at fullback for Roosters reunion, Cordner returns

Autoplay in... 6 (Cancel)
Up Next No more videos! Playlist is empty -
Replay
Cancel
Next
26th May, 2020
5

The 2020 season is finally getting back underway, and that means the NRL Round 3 teams for each club have been revealed.

Latrell Mitchell will play his first game against the Roosters at fullback, with Souths naming the club-hopper in the no.1 jersey ahead of Friday night’s long-awaited grudge match. But the Rabbitohs will be without first-choice five-eighth Cody Walker after he received a two-game suspension.

The Roosters welcome back skipper Boyd Cordner to the lineup, while the Morris brothers will play alongside each other in the backs.

CHECK OUT THE FULL TEAMS

Brisbane Broncos vs Parramatta Eels

Thursday, 7:50pm at Suncorp Stadium

Broncos
1. Jamayne Isaako, 2. Corey Oates, 3. Kotoni Staggs, 4. Darius Boyd, 5. Jesse Arthars, 6. Anthony Milford, 7. Brodie Croft, 8. Thomas Flegler, 9. Jake Turpin, 10. Payne Haas, 11. Alex Glenn, 12. Jamil Hopoate, 13. Patrick Carrigan

Bench/Reserves: 14. Herbie Farnworth, 15. Joe Ofahengaue, 16. Rhys Kennedy, 17. Ethan Bullemor, 18. Tesi Niu, 19. Xavier Coates, 20. Tom Dearden, 21. Matthew Lodge

Eels
1. Clint Gutherson, 2. Maika Sivo, 3. Michael Jennings, 4. Waqa Blake, 5. Blake Ferguson, 6. Dylan Brown, 7. Mitchell Moses, 8. Reagan Campbell-Gillard, 9. Reed Mahoney, 10. Junior Paulo, 11. Shaun Lane, 12. Ryan Matterson, 13. Marata Niukore

Advertisement
Advertisement

Bench/Reserves: 14. Brad Takairangi, 15. Ray Stone, 16. Kane Evans, 17. Peni Terepo, 18. Oregon Kaufusi, 19. George Jennings, 20. Jaeman Salmon, 21. David Gower

North Queensland Cowboys vs Gold Coast Titans

Friday, 6pm at QCB Stadium

Cowboys
1. Valentine Holmes, 2. Kyle Feldt, 3. Justin O’Neill, 4. Esan Marsters, 5. Ben Hampton, 6. Scott Drinkwater, 7. Jake Clifford, 8. Josh McGuire, 9. Jake Granville, 10. Jordan McLean, 11. Mitchell Dunn, 12. Coen Hess, 13. Jason Taumalolo

Bench/Reserves: 14. Reece Robson, 15. John Asiata, 16. Shane Wright, 17. Francis Molo, 18. Corey Jensen, 19. Tom Gilbert, 20. Tom Opacic, 21. Reuben Cotter

Titans
1. Tyrone Roberts, 2. Anthony Don, 3. Dale Copley, 4. Tyrone Peachey, 5. Phillip Sami, 6. Ashley Taylor, 7. Jamal Fogarty, 8. Moeaki Fotuaika, 9. Nathan Peats, 10. Sam Lisone, 11. Kevin Proctor, 12. Keegan Hipgrave, 13. Jai Arrow

Bench/Reserves: 14. Erin Clark, 15. Jai Whitbread, 16. Jarrod Wallace, 17. Shannon Boyd, 18. Bryce Cartwright, 19. Mitch Rein, 20. Brian Kelly, 21. Jonus Pearson

Sydney Roosters vs South Sydney Rabbitohs

Advertisement
Advertisement

Friday, 7:55pm at BankWest Stadium

Roosters
1. James Tedesco, 2. Daniel Tupou, 3. Josh Morris, 4. Joseph Manu, 5. Brett Morris, 6. Luke Keary, 7. Kyle Flanagan, 8. Jared Waerea-Hargreaves, 9. Jake Friend, 10. Isaac Liu, 11. Boyd Cordner, 12. Angus Crichton, 13. Victor Radley

Bench/Reserves: 14. Sam Verrills, 15. Sitili Tupouniua, 16. Nat Butcher, 17. Lindsay Collins, 18. Siosiua Taukeiaho, 19. Ryan Hall, 20. Lachlan Lam, 21. Poasa Faamausili

Rabbitohs
1. Latrell Mitchell, 2. Dane Gagai, 3. Campbell Graham, 4. Braidon Burns, 5. Alex Johnston, 6. Troy Dargan, 7. Adam Reynolds, 8. Tevita Tavola, 9. Damien Cook, 10. Tom Burgess, 11. Jaydn Su’A, 12. Cameron Murray, 13. Liam Knight

Bench/Reserves: 14. Mark Nicholls, 15. Ethan Lowe, 16. Bayley Sironen, 17. Patrick Mago, 18. Bryson Goodwin, 19. Tom Amone, 20. James Roberts, 21. Keaon Koloamatangi

Warriors vs St George Illawarra Dragons

Saturday, 3pm at Central Coast Stadium

Warriors
1. Roger Tuivasa-Sheck, 2. Patrick Herbert, 3. Peta Hiku, 4. Gerard Beale, 5. Ken Maumalo, 6. Kodi Nikorima, 7. Blake Green, 8. Lachlan Burr, 9. Wayde Egan, 10. Jamayne Taunoa-Brown, 11. Isaiah Papali’i, 12. Tohu Harris, 13. Adam Blair

Advertisement
Advertisement

Bench/Reserves: 14. Karl Lawton, 15. King Vuniyayawa, 16. Agnatius Paasi, 17. Eliesa Katoa, 18. Chanel Harris-Tavita, 20. Josh Curran, 21. Adam Pompey, 22. Jack Murchie

Dragons
1. Matt Dufty, 2. Jordan Pereira, 3. Brayden Williame, 4. Zac Lomax, 5. Mikaele Ravalawa, 6. Corey Norman, 7. Ben Hunt, 8. Korbin Sims, 9. Cameron McInnes, 10. Paul Vaughan, 11. Tyson Frizell, 12. Tariq Sims, 13. James Graham

Bench/Reserves: 14. Josh Kerr, 15. Blake Lawrie, 16. Tyrell Fuimaono, 17. Euan Aitken, 18. Trent Merrin, 19. Adam Clune, 20. Jacob Host, 21. Jackson Ford

Cronulla Sharks vs Wests Tigers

Saturday, 5:30pm at BankWest Stadium

Sharks
1. William Kennedy, 2. Sione Katoa, 3. Josh Dugan, 4. Jesse Ramien, 5. Ronaldo Mulitalo, 6. Shaun Johnson, 7. Chad Townsend, 8. Andrew Fifita, 9. Blayke Brailey, 10. Aaron Woods, 11. Briton Nikora, 12. Wade Graham, 13. Jack Williams

Bench/Reserves: 14. Connor Tracey, 15. Braden Hamlin-Uele, 16. Toby Rudolf, 17. Scott Sorensen, 18. Billy Magoulias, 19. Matt Moylan, 20. Royce Hunt, 21. Siosifa Talakai

Tigers
1. Adam Doueihi, 2. David Nofoaluma, 3. Joey Leilua, 4. Moses Mbye, 5. Robert Jennings, 6. Benji Marshall, 7. Luke Brooks, 8. Josh Aloiai, 9. Harry Grant, 10. Thomas Mikaele, 11. Luke Garner, 12. Luciano Leilua, 13. Alex Twal

Advertisement
Advertisement

Bench/Reserves: 14. Oliver Clark, 15. Billy Walters, 16. Chris Lawrence, 17. Alex Seyfarth, 18. Josh Reynolds, 19. Matthew Eisenhuth 20. Zane Musgrove, 21. Michael Chee-Kam

Melbourne Storm vs Canberra Raiders

Saturday, 7:35pm at AAMI Park

Storm
1. Ryan Papenhuyzen, 2. Suliasi Vunivalu, 3. Justin Olam, 4. Marion Seve, 5. Josh Addo-Carr, 6. Cameron Munster, 7. Jahrome Hughes, 8. Jesse Bromwich, 9. Cameron Smith, 10. Nelson Asofa-Solomona, 11. Felise Kaufusi, 12. Kenneath Bromwich, 13. Dale Finucane

Bench/Reserves: 14. Brandon Smith, 15. Tino Faasuamaleaui, 16. Christian Welch, 17. Max King, 18. Tom Eisenhuth, 19. Brenko Lee, 20. Ryley Jacks, 21. Darryn Schonig

Raiders
1. Charnze Nicoll-Klokstad, 2. Bailey Simonsson, 3. Jarrod Croker, 4. Curtis Scott, 5. Nick Cotric, 6. Jack Wighton, 7. George Williams, 8. Josh Papalii, 9. Josh Hodgson, 10. Dunmais Lui, 11. Joseph Tapine, 12. Elliott Whitehead, 13. Corey Horsburgh

Bench/Reserves: 14. Siliva Havili, 15. Emre Guler, 16. Sia Soliola, 17. Michael Oldfield, 18. Jordan Rapana, 19. Matt Frawley, 20. Kai O’Donnell, 21. Tom Starling

Penrith Panthers vs Newcastle Knights

Advertisement
Advertisement

Sunday, 4:05pm at Campbelltown Stadium

Panthers
1. Caleb Aekins, 2. Josh Mansour, 3. Dean Whare, 4. Brent Naden, 5. Brian To’o, 6. Matt Burton, 7. Jarome Luai, 8. James Tamou, 9. Apisai Koroisau, 10. James Fisher-Harris, 11. Villame Kikau, 12. Kurt Capewell, 13. Isaah Yeo

Bench/Reserves: 14. Stephen Crichton, 15. Zane Tetevano, 16. Moses Leota, 17. Liam Martin, 18. Mitch Kenny, 19. Billy Burns, 20. Kaide Ellis, 21. Charlie Staines

Knights
1. Tex Hoy, 2. Edrick Lee, 3. Enari Tuala, 4. Gehamat Shibasaki, 5. Hymel Hunt, 6. Kurt Mann, 7. Mitchell Pearce, 8. David Klemmer, 9. Connor Watson, 10. Daniel Saifiti, 11. Lachlan Fitzgibbon, 12. Sione Mata’utia, 13. Herman Ese’ese

Bench/Reserves: 14. Chris Randall, 15. Jacob Saifiti, 16. Tim Glasby, 17. Aidan Guerra, 18. Bradman Best, 19. Brodie Jones, 20. Mason Lino, 21. Pasami Saulo

Manly Sea Eagles vs Canterbury Bulldogs

Sunday, 6:30pm at Central Coast Stadium

Sea Eagles
1. Tom Trbojevic, 2. Jorge Taufua, 3. Brad Parker, 4. Moses Suli, 5. Reuben Garrick, 6. Dylan Walker, 7. Daly Cherry-Evans, 8. Addin Fonua-Blake, 9. Danny Levi, 10. Martin Taupau, 11. Joel Thompson, 12. Curtis Sironen, 13. Jake Trbojevic

Advertisement
Advertisement

Bench/Reserves: 14. Lachlan Croker, 15. Corey Waddell, 16. Sean Keppie, 17. Taniela Paseka, 18. Morgan Boyle, 19. Jack Gosiewski, 20. Tevita Funa, 21. Brendan Elliot

Bulldogs
1. Dallin Watene-Zelezniak, 2. Nick Meaney, 3. Reimis Smith, 4. Will Hopoate, 5. Christian Crichton, 6. Lachlan Lewis, 7. Jack Cogger, 8. Sauaso Sue, 9. Jeremy Marshall-King, 10. Dylan Napa, 11. Josh Jackson, 12. Dean Britt, 13. Adam Elliott

Bench/Reserves: 14. Jake Averillo, 15. Renouf To’omaga, 16. Raymond Faitala-Mariner, 17. Ofahiki Ogden, 19. Kerrod Holland, 20. Aiden Tolamn, 21. Sione Katoa, 22. Brandon Wakeham

All times AEST (Sydney/Brisbane/Melbourne).