The Roar
The Roar

Advertisement
Advertisement
Advertisement

NRL Round 4 teams: Foran returns for Bulldogs, no Taumalolo for Cowboys

Autoplay in... 6 (Cancel)
Up Next No more videos! Playlist is empty -
Replay
Cancel
Next
2nd June, 2020
15

It’s Tuesday, so that means the NRL Round 4 teams for each club have been revealed! Check them all out here.

Jason Taumalolo will miss North Queensland’s clash with Cronulla due to a knee injury, but the news is better for Newcastle and Caterbury, who welcome back Kalyn Ponga and Kieran Foran, respectively.

Wayne Bennett has resisted making changes to his Rabbitohs side despite their thumping loss to the Roosters, while Paul McGregor has shifted Corey Norman to fullback and Ben Hunt to five-eighth to bring in Adam Clune at halfback for the Dragons.

CHECK OUT THE FULL TEAMS

Brisbane Broncos vs Sydney Roosters

Thursday, 7:50pm at Suncorp Stadium

Broncos
1. Jamayne Isaako, 2. Corey Oates, 3. Jesse Arthars, 4. Darius Boyd, 5. Herbie Farnworth, 6. Anthony Milford, 7. Brodie Croft (c), 8. Thomas Flegler, 9. Jake Turpin, 10. Payne Haas, 11. Ethan Bullemor, 12. Jamil Hopoate, 13. Patrick Carrigan

Bench/Reserves: 14. Tesi Niu, 15. Joe Ofahengaue, 16. Rhys Kennedy, 17. Matthew Lodge, 18. Cory Paix, 19. Xavier Coates, 20. Tom Dearden, 21. Pride Petterson-Robati

Roosters
1. James Tedesco, 2. Daniel Tupou, 3. Josh Morris, 4. Joseph Manu, 5. Brett Morris, 6. Luke Keary, 7. Kyle Flanagan, 8. Jared Waerea-Hargreaves, 9. Jake Friend (c), 10. Lindsay Collins, 11. Boyd Cordner, 12. Angus Crichton, 13. Victor Radley

Advertisement
Advertisement

Bench/Reserves: 14. Sam Verrills, 15. Isaac Liu, 16. Nat Butcher, 17. Sitili Tupouniua, 18. Siosiua Taukeiaho, 19. Mitchell Aubusson, 20. Ryan Hall, 21. Lachlan Lam

Penrith Panthers vs Warriors

Friday, 6pm at Campbelltown Stadium

Panthers
1. Caleb Aekins, 2. Josh Mansour, 3. Dean Whare, 4. Stephen Crichton, 5. Brian To’o, 6. Matt Burton, 7. Jarome Luai, 8. James Tamou (c), 9. Apisai Koroisau, 10. James Fisher-Harris, 11. Villame Kikau, 12. Kurt Capewell, 13. Isaah Yeo

Bench/Reserves: 14. Mitch Kenny, 15. Zane Tetevano, 16. Moses Leota, 17. Liam Martin, 18. Brent Naden, 19. Billy Burns, 20. Jack Hetherington, 21. Charlie Staines

Warriors
1. Roger Tuivasa-Sheck (c), 2. Patrick Herbert, 3. Karl Lawton, 4. Gerard Beale, 5. Ken Maumalo, 6. Kodi Nikorima, 7. Blake Green, 8. Jamayne Taunoa-Brown, 9. Wayde Egan, 10. Adam Blair, 11. Eliesa Katoa, 12. Tohu Harris, 13. Isaiah Papali’i

Bench/Reserves: 14. Jack Murchie, 15. Poasa Faamausili, 16. King Vuniyayawa, 17. Josh Curran, 18. Chanel Harris-Tavita, 20. Hayze Perham, 21. Adam Pompey, 22. Leivaha Pulu

Melbourne Storm vs South Sydney Rabbitohs

Advertisement
Advertisement

Friday, 7:55pm at AAMI Park

Storm
1. Ryan Papenhuyzen, 2. Suliasi Vunivalu, 3. Justin Olam, 4. Marion Seve, 5. Josh Addo-Carr, 6. Cameron Munster, 7. Jahrome Hughes, 8. Jesse Bromwich, 9. Cameron Smith (c), 10. Christian Welch, 11. Felise Kaufusi, 12. Kenneath Bromwich, 13. Dale Finucane

Bench/Reserves: 14. Brandon Smith, 15. Tino Faasuamaleaui, 16. Ryley Jacks, 17. Max King, 18. Brenko Lee, 19. Albert Vete, 20. Darryn Schonig, 21. Chris Lewis

Rabbitohs
1. Latrell Mitchell, 2. Dane Gagai, 3. Campbell Graham, 4. Braidon Burns, 5. Alex Johnston, 6. Troy Dargan, 7. Adam Reynolds (c), 8. Tevita Tavola, 9. Damien Cook, 10. Tom Burgess, 11. Jaydn Su’A, 12. Cameron Murray, 13. Liam Knight

Bench/Reserves: 14. Mark Nicholls, 15. Ethan Lowe, 16. Bayley Sironen, 17. Patrick Mago, 18. Bryson Goodwin, 19. Tom Amone, 20. James Roberts, 21. Keaon Koloamatangi

Parramatta Eels vs Manly Sea Eagles

Saturday, 5:30pm at BankWest Stadium

Eels
1. Clint Gutherson (c), 2. Maika Sivo, 3. Michael Jennings, 4. Waqa Blake, 5. Blake Ferguson, 6. Dylan Brown, 7. Mitchell Moses, 8. Reagan Campbell-Gillard, 9. Reed Mahoney, 10. Junior Paulo, 11. Shaun Lane, 12. Ryan Matterson, 13. Marata Niukore

Advertisement
Advertisement

Bench/Reserves: 14. Brad Takairangi, 15. Ray Stone, 16. Kane Evans, 17. Peni Terepo, 18. Oregon Kaufusi, 19. George Jennings, 20. Will Smith, 21. David Gower

Sea Eagles
1. Tom Trbojevic, 2. Jorge Taufua, 3. Brad Parker, 4. Moses Suli, 5. Reuben Garrick, 6. Dylan Walker, 7. Daly Cherry-Evans (c), 8. Addin Fonua-Blake, 9. Danny Levi, 10. Martin Taupau, 11. Joel Thompson, 12. Curtis Sironen, 13. Jake Trbojevic

Bench/Reserves: 14. Lachlan Croker, 15. Corey Waddell, 16. Sean Keppie, 17. Taniela Paseka, 18. Morgan Boyle, 19. Jack Gosiewski, 20. Tevita Funa, 21. Brendan Elliot

North Queensland Cowboys vs Cronulla Sharks

Saturday, 7:35pm at QCB Stadium

Cowboys
1. Valentine Holmes, 2. Kyle Feldt, 3. Justin O’Neill, 4. Esan Marsters, 5. Ben Hampton, 6. Scott Drinkwater, 7. Jake Clifford, 8. Francis Molo, 9. Jake Granville, 10. Jordan McLean (c), 11. Mitchell Dunn, 12. Coen Hess, 13. Josh McGuire

Bench/Reserves: 14. Reece Robson, 15. John Asiata, 16. Tom Gilbert, 17. Gavin Cooper, 18. Corey Jensen, 19. Shane Wright, 20. Tom Opacic, 21. Reuben Cotter

Sharks
1. William Kennedy, 2. Sione Katoa, 3. Josh Dugan, 4. Jesse Ramien, 5. Ronaldo Mulitalo, 6. Matt Moylan, 7. Shaun Johnson, 8. Toby Rudolf, 9. Blayke Brailey, 10. Aaron Woods, 11. Briton Nikora, 12. Wade Graham (c), 13. Jack Williams

Advertisement
Advertisement

Bench/Reserves: 14. Connor Tracey, 15. Braden Hamlin-Uele, 16. Siosifa Talakai, 17. Scott Sorensen, 18. Billy Magoulias, 19. Braydon Trindall, 20. Royce Hunt, 21. Teig Wilton

Canberra Raiders vs Newcastle Knights

Sunday, 4:05pm at Campbelltown Stadium

Raiders
1. Charnze Nicoll-Klokstad, 2. Bailey Simonsson, 3. Jarrod Croker (c), 4. Curtis Scott, 5. Nick Cotric, 6. Jack Wighton, 7. George Williams, 8. Josh Papalii, 9. Josh Hodgson, 10. Dunamis Lui, 11. Joseph Tapine, 12. Elliott Whitehead, 13. Corey Horsburgh

Bench/Reserves: 14. Siliva Havili, 15. Emre Guler, 16. Sia Soliola, 17. Jordan Rapana, 18. Tom Starling, 19. Matt Frawley, 20. Kai O’Donnell, 21. Michael Oldfield

Knights
1. Kalyn Ponga, 2. Edrick Lee, 3. Enari Tuala, 4. Bradman Best, 5. Hymel Hunt, 6. Kurt Mann, 7. Mitchell Pearce (c), 8. David Klemmer, 9. Andrew McCullough, 10. Daniel Saifiti, 11. Aidan Guerra, 12. Sione Mata’utia, 13. Herman Ese’ese

Bench/Reserves: 14. Tex Hoy, 15. Jacob Saifiti, 16. Tim Glasby, 17. Brodie Jones, 18. Gehamat Shibasaki, 19. Chris Randall, 20. Mason Lino, 21. Pasami Saulo

Gold Coast Titans vs Wests Tigers

Advertisement
Advertisement

Sunday, 6:30pm at Suncorp Stadium

Titans
1. Tyrone Roberts, 2. Phillip Sami, 3. Dale Copley, 4. Tyrone Peachey, 5. Brian Kelly, 6. Ashley Taylor, 7. Jamal Fogarty, 8. Moeaki Fotuaika, 9. Erin Clark, 10. Sam Lisone, 11. Kevin Proctor (c), 12. Keegan Hipgrave, 13. Jai Arrow

Bench/Reserves: 14. Tanah Boyd, 15. Jaimin Jolliffe, 16. Bryce Cartwright, 17. Young Tonumaipea, 18. Jarrod Wallace, 19. Jai Whitbread, 20. Anthony Don, 21. Jonus Pearson

Tigers
1. Adam Doueihi, 2. David Nofoaluma, 3. Joey Leilua, 4. Moses Mbye (c), 5. Robert Jennings, 6. Benji Marshall, 7. Luke Brooks, 8. Josh Aloiai, 9. Harry Grant, 10. Thomas Mikaele, 11. Luke Garner, 12. Luciano Leilua, 13. Alex Twal

Bench/Reserves: 14. Oliver Clark, 15. Billy Walters, 16. Chris Lawrence, 17. Alex Seyfarth, 18. Josh Reynolds, 19. Matthew Eisenhuth 20. Corey Thompson, 21. Michael Chee-Kam

Canterbury Bulldogs vs St George Illawarra Dragons

Monday, 4:05pm at BankWest Stadium

Bulldogs
1. Dallin Watene-Zelezniak, 2. Nick Meaney, 3. Reimis Smith, 4. Will Hopoate, 5. Christian Crichton, 6. Kieran Foran, 7. Lachlan Lewis, 8. Aiden Tolman, 9. Jeremy Marshall-King, 10. Dylan Napa, 11. Josh Jackson (c), 12. Dean Britt, 13. Adam Elliott

Advertisement
Advertisement

Bench/Reserves: 14. Jake Averillo, 15. Renouf To’omaga, 16. Raymond Faitala-Mariner, 17. Sauaso Sue Ogden, 19. Ofahiki Ogden, 20. Kerrod Holland, 21. Sione Katoa, 22. Brandon Wakeham

Dragons
1. Corey Norman, 2. Jordan Pereira, 3. Brayden Williame, 4. Zac Lomax, 5. Mikaele Ravalawa, 6. Ben Hunt, 7. Adam Clune, 8. Josh Kerr, 9. Cameron McInnes (c), 10. Paul Vaughan, 11. Tyson Frizell, 12. Tariq Sims, 13. James Graham

Bench/Reserves: 14. Trent Merrin, 15. Blake Lawrie, 16. Isaac Luke, 17. Euan Aitken, 18. Tyrell Fuimaono, 19. Matt Dufty, 20. Jacob Host, 21. Jackson Ford

All times AEST (Sydney/Brisbane/Melbourne).