The Roar
The Roar

Advertisement
Advertisement
Advertisement

NRL Round 19 teams: Ponga returns, Tedesco rested

Autoplay in... 6 (Cancel)
Up Next No more videos! Playlist is empty -
Replay
Cancel
Next
15th September, 2020
13

The NRL Round 19 teams have been revealed.

Kalyn Ponga returns to Newcastle’s lineup ahead of their Sunday afternoon matchup with St George Illawarra. The star fullback headlines a new-look spine following Mason Lino’s omission and Kurt Mann’s suspension. Tex Hoy will move five-eighth and Chris Randall starts at hooker.

The Roosters, meanwhile, have elected to rest James Tedesco and Sio Siua Taukeiaho, shifting Joseph Manu to fullback.

CHECK OUT THE FULL TEAMS

South Sydney Rabbitohs vs Canterbury Bulldogs

Thursday, 7:50pm at ANZ Stadium

Rabbitohs
1. Corey Allan, 2. Alex Johnston, 3. Campbell Graham, 4. Steven Marsters, 5. Jaxson Paulo, 6. Cody Walker, 7. Adam Reynolds, 8. Liam Knight, 9. Damien Cook, 10. Tom Burgess, 11. Jaydn Su’A, 12. Bayley Sironen, 13. Cameron Murray

Bench/Reserves: 14. Mark Nicholls, 15. Jed Cartwright, 16. Hame Sele, 17. Keaon Koloamatangi, 18. Tevita Tavola, 19. Patrick Mago, 20. Troy Dargan, 21. Cory Denniss

Bulldogs
1. Will Hopoate, 2. Dallin Watene-Zelezniak, 3. Reimis Smith, 4. Tim Lafai, 5. Jayden Okunbor, 6. Jake Averillo, 7. Lachlan Lewis, 8. Aiden Tolman, 9. Jeremy Marshall-King, 10. Luke Thompson, 11. Josh Jackson, 12. Raymond Faitala-Mariner, 13. Chris Smith

Advertisement
Advertisement

Bench/Reserves: 14. Brandon Wakeham, 15. Renouf To’omaga, 16. Sione Katoa, 17. Sauaso Sue, 19. Dean Britt, 20. Tuipulotu Katoa, 21. Nick Meaney, 22. James Roumanos

North Queensland Cowboys vs Penrith Panthers

Friday, 6pm at QCB Stadium

Cowboys
1. Valentine Holmes, 2. Kyle Feldt, 3. Murray Taulagi, 4. Esan Marsters, 5. Hamiso Tabuai-Fidow, 6. Scott Drinkwater, 7. Jake Clifford, 8. Corey Jensen, 9. Reuben Cotter, 10. Jordan McLean, 11. Gavin Cooper, 12. Mitchell Dunn, 13. Francis Molo

Bench/Reserves: 14. Daejarn Asi, 15. Emry Pere, 16. Tom Gilbert, 17. Ben Condon, 18. Jason Taumalolo, 19. Jake Graville, 20. Peter Hola, 21. Ben Hampton

Panthers
1. Dylan Edwards, 2. Josh Mansour, 3. Brent Naden, 4. Stephen Crichton, 5. Brian To’o, 6. Jarome Luai, 7. Nathan Cleary, 8. Moses Leota, 9. Mitch Kenny, 10. James Fisher-Harris, 11. Villame Kikau, 12. Liam Martin, 13. Isaah Yeo

Bench/Reserves: 14. Tyrone May, 15. Spencer Leniu, 16. Kurt Capewell, 17. Jack Hetherington, 18. Dean Whare, 19. Billy Burns, 20. Matt Burton, 21. Charlie Staines

Parramatta Eels vs Brisbane Broncos

Advertisement
Advertisement

Friday, 7:55pm at Bankwest Stadium

Eels
1. Clint Gutherson, 2. Maika Sivo, 3. Michael Jennings, 4. Waqa Blake, 5. Blake Ferguson, 6. Jai Field, 7. Mitchell Moses, 8. Reagan Campbell-Gillard, 9. Reed Mahoney, 10. Junior Paulo, 11. Ryan Matterson, 12. Shaun Lane, 13. Nathan Brown

Bench/Reserves: 14. Will Smith, 15. Andrew Davey, 16. Kane Evans, 17. Oregon Kaufusi, 18. Haze Dunster, 19. Stefano Utoikamanu, 20. George Jennings, 21. Daniel Alvaro

Broncos
1. Darius Boyd, 2. Corey Oates, 3. Kotoni Staggs, 4. Herbie Farnworth, 5. Richard Kennar, 6. Tyson Gamble, 7. Tom Dearden, 8. Joe Ofahengaue, 9. Isaac Luke, 10. Ben Te’o, 11. David Fifita, 12. Alex Glenn, 13. Patrick Carrigan

Bench/Reserves: 14. Cory Paix, 15. Jamil Hopoate, 16. Xavier Coates, 17. Ethan Bullemor, 18. Kobe Hetherington, 19. Pride Petterson-Robati, 20. Sean O’Sullivan, 21. Jesse Arthars

Manly Sea Eagles vs Gold Coast Titans

Saturday, 3pm at Lottoland

Sea Eagles
1. Tevita Funa, 2. Albert Hopoate, 3. Brad Parker, 4. Morgan Harper, 5. Abbas Miski, 6. Lachlan Croker, 7. Daly Cherry-Evans, 8. Addin Fonua-Blake, 9. Danny Levi, 10. Martin Taupau, 11. Jack Gosiewski, 12. Curtis Sironen, 13. Jake Trbojevic

Advertisement
Advertisement

Bench/Reserves: 14. Morgan Boyle, 15. Corey Waddell, 16. Sean Keppie, 17. Taniela Paseka, 18. Haumole Olakau’atu, 19. Reuben Garrick, 20. Ben Trbojevic, 21. Tom Trbojevic

Titans
1. AJ Brimson, 2. Anthony Don, 3. Treymain Spry, 4. Young Tonumaipea, 5. Corey Thompson, 6. Ashley Taylor, 7. Jamal Fogarty, 8. Jarrod Wallace, 9. Mitch Rein, 10. Moeaki Fotuaika, 11. Kevin PRoctor, 12. Sam Stone, 13. Tyrone Peachey

Bench/Reserves: 14. Tanah Boyd, 15. Jai Arrow, 16. Sam Lisone, 17. Jai Whitbread, 18. Darius Farmer, 19. Brian Kelly, 20. Toby Sexton, 21. Nathan Peats

Melbourne Storm vs Wests Tigers

Saturday, 5:30pm at Sunshine Coast Stadium

Storm
1. Nicho Hynes, 2. Suliasi Vunivalu, 3. Brenko Lee, 4. Justin Olam, 5. Josh Addo-Carr, 6. Cameron Munster, 7. Jahrome Hughes, 8. Jesse Bromwich, 9. Cameron Smith, 10. Christian Welch, 11. Felise Kaufusi, 12. Kenneath Bromwich, 13. Nelson Asofa-Solomona

Bench/Reserves: 14. Ryley Jacks, 15. Tino Faasuamaleaui, 16. Tom Eisenhuth, 17. Tui Kamikamica, 18. Brandon Smith, 19. Isaac Lumelume, 20. Max King, 21. Paul Momirovski

Tigers
1. Adam Doueihi, 2. David Nofoaluma, 3. Joseph Leilua, 4. Chris Lawrence, 5. Asu Kepaoa, 6. Josh Reynolds, 7. Benji Marshall, 8. Josh Aloiai, 9. Harry Grant, 10. Thomas Mikaele, 11. Sam McIntyre, 12. Luciano Leilua, 13. Alex Twal

Advertisement
Advertisement

Bench/Reserves: 14. Zane Musgrove, 15. Matthew Eisenhuth, 16. Russell Packer, 17. Luke Garner, 18. Tommy Talau, 19. Michael Chee-Kam, 20. Jock Madden, 21. Jacob Liddle

Sydney Roosters vs Cronulla Sharks

Saturday, 7:35pm at SCG

Roosters
1. Joseph Manu, 2. Daniel Tupou, 3. Josh Morris, 4. Mitchell Aubusson, 5. Brett Morris, 6. Luke Keary, 7. Kyle Flanagan, 8. Jared Waerea-Hargreaves, 9. Jake Friend, 10. Lindsay Collins, 11. Boyd Cordner, 12. Sitili Tupouniua, 13. Isaac Liu

Bench/Reserves: 14. Freddy Lussick, 15. Angus Crichton, 16. Nat Butcher, 17. Sonny Bill Williams, 18. Poasa Faamausili, 19. Drew Hutchison, 20. Daniel Fifita, 21. Matt Ikuvalu

Sharks
1. Will Kennedy, 2. Sione Katoa, 3. Josh Dugan, 4. Jesse Ramien, 5. Ronaldo Mulitalo, 6. Connor Tracey, 7. Shaun Johnson, 8. Braden Hamlin-Uele, 9. Blayke Brailey, 10. Aaron Woods, 11. Briton Nikora, 12. Siosifa Talakai, 13. Toby Rudolf

Bench/Reserves: 14. Teig Wilton, 15. Jack Williams, 16. Andrew Fifita, 17. Royce Hunt, 18. Scott Sorensen, 19. Bryson Goodwin, 20. Braydon Trindall, 21. Billy Magoulias

Canberra Raiders vs Warriors

Advertisement
Advertisement

Sunday, 4:05pm at GIO Stadium

Raiders
1. Charnze Nicoll-Klokstad, 2. Semi Valemei, 3. Jarrod Croker, 4. Jordan Rapana, 5. Nick Cotric, 6. Jack Wighton, 7. George Williams, 8. Josh Papalii, 9. Siliva Havili, 10. Dunamis Lui, 11. John Bateman, 12. Elliott Whitehead, 13. Joseph Tapine

Bench/Reserves: 14. Tom Starling, 15. Ryan Sutton, 16. Hudson Young, 17. Corey Harawira-Naera, 18. Sam Williams, 19. Matt Frawley, 20. Matthew Timoko, 21. Iosia Soliola

Warriors
1. Roger Tuivasa-Sheck, 2. Adam Pompey, 3. Adam Keighran, 4. Peta Hiku, 5. Hayze Perham, 6. Kodi Nikorima, 7. Chanel Harris-Tavita, 8. Lachlan Burr, 9. Karl Lawton, 10. Isaiah Papali’i, 11. Jack Murchie, 12. Tohu Harris, 13. Jazz Tevaga

Bench/Reserves: 14. Wayde Egan, 15. Adam Blair, 16. Eliesa Katoa, 17. Tom Ale, 18. Josh Curran, 20. Paul Turner, 21. Gerard Beale, 22. Rocco Berry

Newcastle Knights vs St George Illawarra Dragons

Sunday, 6:30pm at McDonald Jones Stadium

Knights
1. Kalyn Ponga, 2. Edrick Lee, 3. Enari Tuala, 4. Hymel Hunt, 5. Starford To’a, 6. Tex Hoy, 7. Mitchell Pearce, 8. David Klemmer, 9. Chris Randall, 10. Daniel Saifiti, 11. Lachlan Fitzgibbon, 12. Aidan Guerra, 13. Mitchell Barnett

Advertisement
Advertisement

Bench/Reserves: 14. Phoenix Crossland, 15. Jacob Saifiti, 16. Herman Ese’se, 17. Sione Mata’utia, 18. Josh King, 19. Pasami Saulo, 20. Mason Lino, 21. Tautau Moga

Dragons
1. Matt Dufty, 2. Jordan Pereira, 3. Euan Aitken, 4. Zac Lomax, 5. Cody Ramsey, 6. Corey Norman, 7. Adam Clune, 8. Kaide Ellis, 9. Ben Hunt, 10. Paul Vaughan, 11. Tyson Frizell, 12. Jacob Host, 13. Cameron McInnes

Bench/Reserves: 14. Tariq Sims, 15. Josh Kerr, 16. Blake Lawrie, 17. Max Feagai, 18. Eddie Blacker, 19. Tyrell Fuimaono, 20. Brayden Williame, 21. Jayden Sullivan

All times AEST (Sydney/Brisbane/Melbourne).