The Roar
The Roar

Advertisement
Advertisement
Advertisement

NRL Round 8 teams: Friend back for Roosters, Broncos drop Oates

Autoplay in... 6 (Cancel)
Up Next No more videos! Playlist is empty -
Replay
Cancel
Next
30th June, 2020
34
1249 Reads

The NRL Round 8 teams have been revealed.

The Sydney Roosters will welcome back co-captain Jack Friend for their Thursday night blockbuster with the Melbourne Storm – a welcome reinforcement following last week’s double-ACL blow.

CHECK OUT THE FULL TEAMS

Melbourne Storm vs Sydney Roosters

Thursday, 7:50pm at Suncorp Stadium

Storm
1. Ryan Papenhuyzen, 2. Suliasi Vunivalu, 3. Justin Olam, 4. Paul Momirovski, 5. Josh Addo-Carr, 6. Ryley Jacks, 7. Jahrome Hughes, 8. Jesse Bromwich, 9. Cameron Smith, 10. Christian Welch, 11. Felise Kaufusi, 12. Kenneath Bromwich, 13. Dale Finucane

Bench/Reserves: 14. Brandon Smith, 15. Tino Faasuamaleaui, 16. Tom Eisenuth, 17. Nelson Asofa-Solomona, 18. Cooper Johns, 19. Marion Seve, 20. Albert Vete, 21. Chris Lewis

Roosters
1. James Tedesco, 2. Daniel Tupou, 3. Josh Morris, 4. Joseph Manu, 5. Brett Morris, 6. Luke Keary, 7. Kyle Flanagan, 8. Jared Waerea-Hargreaves, 9. Jake Friend, 10. Sio Siua Taukeiaho, 11. Boyd Cordner, 12. Angus Crichton, 13. Nat Butcher

Bench/Reserves: 14. Poasa Faamausili, 15. Sitili Tupouniua, 16. Mitchell Aubusson, 17. Lindsay Collins, 18. Daniel Fifita, 19. Ryan Hall, 20. Freddy Lussick, 21. Lachlan Lam

Advertisement
Advertisement

Canberra Raiders vs St George Illawarra Dragons

Friday, 6pm at GIO Stadium

Raiders
1. Charnze Nicoll-Klokstad, 2. Bailey Simonsson, 3. Jarrod Croker, 4. Michael Oldfield, 5. Nick Cotric, 6. Jack Wighton, 7. George Williams, 8. Josh Papalii, 9. Josh Hodgson, 10. Iosia Soliola, 11. Hudson Young, 12. Elliott Whitehead, 13. Joseph Tapine

Bench/Reserves: 14. Curtis Scott, 15. Emre Guler, 16. Ryan Sutton, 17. Siliva Havili, 18. Tom Starling, 19. Dunamis Lui, 20. Matt Frawley, 21. Kai O’Donnell

Dragons
1. Matt Dufty, 2. Jason Saab, 3. Euan Aitken, 4. Zac Lomax, 5. Mikaele Ravalawa, 6. Corey Norman, 7. Adam Clune, 8. Blake Lawrie, 9. Cameron McInnes, 10. Paul Vaughan, 11. Tyson Frizell, 12. Tyrell Fuimaono, 13. Trent Merrin

Bench/Reserves: 14. Ben Hunt, 15. Josh Kerr, 16. Korbin Sims, 17. Jackson Ford, 18. Eddie Blacker, 19. Tristan Sailor, 20. Billy Brittain, 21. Timoteo Lafai

Parramatta Eels vs North Queensland Cowboys

Friday, 7:55pm at BankWest Stadium

Advertisement
Advertisement

Eels
1. Clint Gutherson, 2. Maika Sivo, 3. Michael Jennings, 4. Waqa Blake, 5. Blake Ferguson, 6. Dylan Brown, 7. Jai Field, 8. Reagan Campbell-Gillard, 9. Reed Mahoney, 10. Junior Paulo, 11. Shaun Lane, 12. Ryan Matterson, 13. Marata Niukore

Bench/Reserves: 14. Ray Stone, 15. David Gower, 16. Oregon Kaufusi, 17. Brad Takairangi, 18. Stefano Utoikamanu, 19. Daniel Alvaro, 20. George Jennings, 21. Will Smith

Cowboys
1. Hamiso Tabuai-Fidow, 2. Kyle Feldt, 3. Tom Opacic, 4. Esan Marsters, 5. Justin O’Neill, 6. Scott Drinkwater, 7. Jake Clifford, 8. Josh McGuire, 9. Reece Robson, 10. Jordan McLean, 11. Shane Wright, 12. Coen Hess, 13. Jason Taumalolo

Bench/Reserves: 14. Ben Hampton, 15. Gavin Cooper, 16. Peter Hola, 17. Francis Molo, 18. Reuben Cotter, 19. Valentine Holmes, 20. Corey Jensen, 21. Jake Granville

Gold Coast Titans vs Cronulla Sharks

Saturday, 3pm at Cbus Super Stadium

Titans
1. Corey Thompson, 2. Anthony Don, 3. Brian Kelly, 4. Tyrone Peachey, 5. Phillip Sami, 6. Ashley Taylor, 7. Jamal Fogarty, 8. Moeaki Fotuaika, 9. Mitch Rein, 10. Jaimin Joliffe, 11. Kevin Proctor, 12. Keegan Hipgrave, 13. Jai Arrow

Bench/Reserves: 14. Tanah Boyd, 15. Sam Lisone, 16. Bryce Cartwright, 17. Jarrod Wallace, 18. Erin Clark, 19. Beau Fermor, 20. Jai Whitbread, 21. Tyrone Roberts

Advertisement
Advertisement

Sharks
1. Matt Moylan, 2. Sione Katoa, 3. Josh Dugan, 4. Jesse Ramien, 5. Bryson Goodwin, 6. Shaun Johnson, 7. Chad Townsend, 8. Andrew Fifita, 9. Blayke Brailey, 10. Aaron Woods, 11. Briton Nikora, 12. Wade Graham, 13. Jack Williams

Bench/Reserves: 14. Toby Rudolf, 15. Braden Hamlin-Uele, 16. Siosifa Talakai, 17. Royce Hunt, 18. Scott Sorensen, 19. Connor Tracey, 20. William Kennedy, 21. Nene Macdonald

Warriors vs Brisbane Broncos

Saturday, 5:30pm at Central Coast Stadium

Warriors
1. Roger Tuivasa-Sheck, 2. David Fusitu’a, 3. Peta Hiku, 4. Patrick Herbert, 5. Ken Maumalo, 6. Kodi Nikorima, 7. Blake Green, 8. Jamayne Taunoa-Brown, 9. Wayde Egan, 10. Agnatius Paasi, 11. Jack Murchie, 12. Tohu Harris, 13. Adam Blair

Bench/Reserves: 14. Chanel Harris-Tavita, 15. Jack Hetherington, 16. Karl Lawton, 17. Josh Curran, 18. King Vuniyayawa, 20. Isaiah Papali’i, 21. Adam Pompey, 22. Gerard Beale

Broncos
1. Tesi Niu, 2. Jamayne Isaako, 3. Herbie Farnworth, 4. Darius Boyd, 5. Xavier Coates, 6. Anthony Milford, 7. Brodie Croft, 8. Matthew Lodge, 9. Isaac Luke, 10. Payne Haas, 11. Alex Glenn, 12. Tevita Pangai Jr., 13. Patrick Carrigan

Bench/Reserves: 14. Tom Dearden, 15. Thomas Flegler, 16. Rhys Kennedy, 17. Ben Te’o, 18. Corey Oates, 19. Cory Paix, 20. Richard Kennar, 21. Jamil Hopoate

Advertisement
Advertisement

Wests Tigers vs Penrith Panthers

Saturday, 7:35pm at BankWest Stadium

Tigers
1. Adam Doueihi, 2. David Nofoaluma, 3. Joey Leilua, 4. Moses Mbye, 5. Tommy Talau, 6. Josh Reynolds, 7. Luke Brooks, 8. Josh Aloiai, 9. Harry Grant, 10. Oliver Clark, 11. Luke Garner, 12. Luciano Leilua, 13. Matthew Eisenhuth

Bench/Reserves: 14. Elijah Taylor, 15. Thomas Mikaele, 16. Sam McIntyre, 17. Michael Chee-Kam, 18. Benji Marshall, 19. Chris Lawrence, 20. Billy Walters, 21. Russell Packer

Panthers
1. Dylan Edwards, 2. Josh Mansour, 3. Dean Whare, 4. Stephen Crichton, 5. Brian To’o, 6. Jarome Luai, 7. Nathan Cleary, 8. James Tamou, 9. Apisai Koroisau, 10. James Fisher-Harris, 11. Villame Kikau, 12. Liam Martin, 13. Isaah Yeo

Bench/Reserves: 14. Matt Burton, 15. Zane Tetevano, 16. Moses Leota, 17. Billy Burns, 18. Mitch Kenny, 19. Brent Naden, 20. Spencer Leniu, 21. Tyrone May

Manly Sea Eagles vs Newcastle Knights

Sunday, 4:05pm at Lottoland

Advertisement
Advertisement

Sea Eagles
1. Reuben Garrick, 2. Jorge Taufua, 3. Brad Parker, 4. Moses Suli, 5. Tevita Funa, 6. Lachlan Croker, 7. Daly Cherry-Evans, 8. Addin Fonua-Blake, 9. Danny Levi, 10. Martin Taupau, 11. Joel Thompson, 12. Curtis Sironen, 13. Jake Trbojevic

Bench/Reserves: 14. Cade Cust, 15. Jack Gosiewski, 16. Sean Keppie, 17. Taniela Paseka, 18. Morgan Boyle, 19. Brendan Elliot, 20. Abbas Miski, 21. Haumole Olakau’atu

Knights
1. Kalyn Ponga, 2. Edrick Lee, 3. Enari Tuala, 4. Bradman Best, 5. Hymel Hunt, 6. Kurt Mann, 7. Mitchell Pearce, 8. David Klemmer, 9. Andrew McCullough, 10. Daniel Saifiti, 11. Lachlan Fitzgibbon, 12. Sione Mata’utia, 13. Hermn Ese’ese

Bench/Reserves: 14. Tex Hoy, 15. Jacob Saifiti, 16. Aidan Guerra, 17. Pasami Saulo, 18. Tautau Moga, 19. Brodie Jones, 20. Phoenix Crossland, 21. Josh King

Canterbury Bulldogs vs South Sydney Rabbitohs

Sunday, 6:30pm at BankWest Stadium

Bulldogs
1. Dallin Watene-Zelezniak, 2. Nick Meaney, 3. Reimis Smith, 4. Marcelo Montoya, 5. Christian Crichton, 6. Kieran Foran, 7. Brandon Wakeham, 8. Aiden Tolman, 9. Jeremy Marshall-King, 10. Dylan Napa, 11. Josh Jackson, 12. Raymond Faitala-Mariner, 13. Adam Elliott

Bench/Reserves: 14. Kerrod Holland, 15. Dean Britt, 16. Renouf To’omaga, 17. Sauaso Sue, 19. Ofahiki Ogden, 20. Jack Cogger, 21. Luke Thompson, 22. Sione Katoa

Advertisement
Advertisement

Rabbitohs
1. Latrell Mitchell, 2. Dane Gagai, 3. Campbell Graham, 4. James Roberts, 5. Alex Johnston, 6. Cody Walker, 7. Adam Reynolds, 8. Tevita Tavola, 9. Damien Cook, 10. Tom Burgess, 11. Jaydn Su’A, 12. Ethan Lowe, 13. Cameron Murray

Bench/Reserves: 14. Liam Knight, 15. Bayley Sironen, 16. Hame Sele, 17. Braidon Burns, 18. Mark Nicholls, 19. Patrick Mago, 20. Troy Dargan, 21. Corey Allan

All times AEST (Sydney/Brisbane/Melbourne).