The Roar
The Roar

Advertisement
Advertisement
Advertisement

NRL Round 2 teams: Rapana makes surprise return for Raiders

Autoplay in... 6 (Cancel)
Up Next No more videos! Playlist is empty -
Replay
Cancel
Next
19th March, 2019
18
1243 Reads

The Canberra Raiders have made headlines at the selection table, after naming Jordan Rapana in the side for their Round 2 clash with the Melbourne Storm on Friday night.

Rapana was originally slated to miss the first ten weeks of the 2019 season after undergoing shoulder surgery in the offseason, but has stunningly been named on the wing for Canberra.

NRL Round 2 teams

All times AEDT

St George Illawarra Dragons vs South Sydney Rabbitohs
7:50pm Thursday, Netstrata Jubilee Stadium

Dragons: 1. Gareth Widdop, 2. Jordan Pereira, 3. Euan Aitken, 4. Timoteo Lafai, 5. Mikaele Ravalawa, 6. Corey Norman, 7. Ben Hunt, 8. James Graham, 9. Cameron McInnes, 10. Paul Vaughan, 11. Jacob Host, 12. Tariq Sims, 13. Blake Lawrie

Interchange/Reserves: 14. Jeremy Latimore, 15. Matthew Dufty, 16. Josh Kerr, 17. Luciano Leilua, 18. Zac Lomax, 19. Reece Robson, 20. Mitchell Allgood, 21. Jonus Pearson

Rabbitohs: 1. Alex Johnston, 2. Dane Gagai, 3. Greg Inglis, 4. Braidon Burns, 5. Campbell Graham, 5. Cody Walker, 7. Adam Reynolds, 8. Tevita Tatola, 9. Damien Cook, 10. Thomas Burgess, 11. John Sutton, 12. Sam Burgess, 13. Cameron Murray

Interchange/Reserves: 14. Liam Knight, 15. Mark Nicholls, 16. Ethan Lowe, 17. Kyle Turner, 18. Corey Allan, 19. Connor Tracey, 20. Rhys Kennedy, 21. Mawene Hiroti

Advertisement
Advertisement

Canberra Raiders vs Melbourne Storm
6pm Friday, GIO Stadium

Raiders: Charnze Nicoll-Klokstad, 2. Nick Cotric, 3. Jarrod Croker, 4. Joseph Leilua, 5. Jordan Rapana, 6. Jack Wighton, 7. Aidan Sezer, 8. Josh Papalii, 9. Josh Hodgson, 10. Dunamis Lui, 11. Joseph Tapine, 12. Elliott Whitehead, 13. John Bateman

Interchange/Reserves: 14. Siliva Havili, 15. Ryan Sutton, 16. Iosia Soliola, 17. Corey Horsburgh, 18. Sam Williams, 19. JJ Collins, 20 Bailey Simonsson, 21. Jack Murchie

Storm: 1. Jahrome Hughes, 2. Suliasi Vunivalu, 3. Will Chambers, 4. Curtis Scott, 5. Josh Addo-Carr, 6. Cameron Munster, 7. Brodie Croft, 8. Jesse Bromwich, 9. Cameron Smith, 10. Nelson Asofa-Solomona, 11. Felise Kaufusi, 12. Kenneath Bromwich, 13. Dale Finucane

Interchange/Reserves: 14. Brandon Smith, 15. Christian Welch, 16. Tui Kamikamica, 17. Patrick Kaufusi, 18. Marion Seve, 19. Albert Vete, 20. Ryan Papenhuyzen, 21. Billy Walters

Brisbane Broncos vs North Queensland Cowboys
7:55pm Friday, Suncorp Stadium

Broncos: 1. Darius Boyd, 2. Corey Oates, 3. James Roberts, 4. Jack Bird, 5. Jamayne Isaako, 6. Anthony Milford, 7. Kodi Nikorima, 8. Tevita Pangai Junior, 9. Andrew McCullough, 10. Joe Ofahengaue, 11. Alex Glenn, 12. David Fifita, 13. Matt Gillett

Interchange/Reserves: 14. Kotoni Staggs, 15. Jaydn Su’A, 16. Thomas Flegler, 17. Shaun Fensom, 18. Patrick Carrigan, 19. Patrick Mago, 20. Richard Kennar, 21. Gehamat Shibasaki

Advertisement
Advertisement

Cowboys: 1. Jordan Kahu, 2. Nene Macdonald, 3. Justin O’Neill, 4. Tom Opacic, 5. Javid Bowen, 6. Te Maire Martin, 7. Michael Morgan, 8. Matthew Scott, 9. Jake Granville, 10. Jordan McLean, 11. Gavin Cooper, 12. Coen Hess, 13. Jason Taumalolo

Interchange/Reserves: 14. John Asiata, 15. Josh McGuire, 16. Mitchell Dunn, 17. Francis Molo, 18. Ben Hampton, 19. Jake Clifford, 20. Corey Jensen, 23. Enari Taula

Cronulla Sharks vs Gold Coast Titans
3pm Saturday, Shark Park

Sharks: 1. Matt Moylan, 2. Sosaia Feki, 3. Josh Dugan, 4. Josh Morris, 5. Sione Katoa, 6. Shaun Johnson, 7. Chad Townsend, 8. Andrew Fifita, 9. Jayden Brailey, 10. Matt Prior, 11. Briton Nikora, 12. Kurt Capewell, 13. Paul Gallen

Interchange/Reserves: 14. Blayke Brailey, 15. Jayson Bukuya, 16. Aaron Woods, 17. Jack Williams, 18. Scott Sorensen, 19. Kyle Flanagan, 20. Bronson Xerri, 21. Braden Hamlin-Uele

Titans: 1. Michael Gordon, 2. Anthony Don, 3. Tyrone Peachey, 4. Brian Kelly, 5. Brenko Lee, 6. Alexander Brimson, 7. Ryley Jacks, 8. Jarrod Wallace, 9. Nathan Peats, 10. Shannon Boyd, 11. Kevin Proctor, 12. Ryan James, 13. Jai Arrow

Interchange/Reserves: 14. Phillip Sami, 15. Moeaki Fotuaika, 16. Max King, 17. Bryce Cartwright, 18. Mitch Rein, 19. Jai Whitbread, 20. Leilani Latu, 21. Jesse Arthars

Newcastle Knights vs Penrith Panthers
5:30pm Saturday, McDonald Jones Stadium

Advertisement
Advertisement

Knights: 1. Connor Watson, 2. Edrick Lee, 3. Hymel Hunt, 4. Jesse Ramien, 5. Shaun Kenny-Dowall, 6. Kalyn Ponga, 7. Mitchell Pearce, 8. David Klemmer, 9. Danny Levi, 10. James Havey, 11. Lachlan Fitzgibbon, 12. Sione Mata’utia, 13. Tim Glasby

Interchange/Reserves: 14. Kurt Mann, 15. Aidan Guerra, 16. Mitchell Barnett, 17. Herman Ese’ese, 18. Josh King, 19. Jamie Buhrer, 20. Mason Lino, 21. Brodie Jones

Panthers: 1. Dylan Edwards, 2. Josh Mansour, 3. Dean Whare, 4. Waqa Blake, 5. Dallin Watene-Zelezniak, 6. James Maloney, 7. Nathan Cleary, 8. James Tamou, 9. Sione Katoa, 10. Reagan Campbell-Gillard, 11. James Fisher-Harris, 12. Isaah Yeo, 13, Hame Sele

Interchange/Reserves: 14. Wayde Egan, 15. Frank Winterstein, 16. Moses Leota, 17. Jack Hetherington, 18. Jarome Luai, 19. Tim Grant, 20. Liam Martin, 21. Malakai Watene-Zelezniak

Manly Sea Eagles vs Sydney Roosters
7:35pm Saturday, Lottoland

Sea Eagles: 1. Brendan Elliot, 2. Jorge Taufua, 3. Moses Suli, 4. Brad Parker, 5. Reuben Garrick, 6. Kane Elgey, 7. Daly Cherry-Evans, 8. Toafofoa Sipley, 9. Apisai Koroisau, 10. Martin Taupau, 11. Joel Thompson, 12. Curtis Sironen, 13. Jake Trbojevic

Interchange/Reserves: 14. Manase Fainu, 15. Jack Gosiewski, 16. Corey Waddell, 17. Kelepi Tanginoa, 18. Trent Hodkinson, 19. Tevita Funa, 20. Lloyd Perrett, 21. Lachlan Croker

Roosters: 1. James Tedesco, 2. Daniel Tupou, 3. Latrell Mitchell, 4. Joseph Manu, 5. Brett Morris, 6. Luke Keary, 7. Cooper Cronk, 8. Jared Waerea-Hargreaves, 9. Jake Friend, 10. Siosiua Taukeiaho, 11. Boyd Cordner, 12. Mitchell Aubusson, 13. Victor Radley

Advertisement
Advertisement

Interchange/Reserves: 14. Isaac Liu, 15. Zane Tetevano, 16. Lindsay Collins, 17. Angus Crichton, 18. Nat Butcher, 19. Matt Ikuvalu, 20. Sitili Tupouniua, 21. Poasa Faamausili

Canterbury Bulldogs vs Parramatta Eels
4:05pm Sunday, ANZ Stadium

Bulldogs: 1. Will Hopoate, 2. Christian Crichton, 3. Kerrod Holland, 4. Marcelo Montoya, 5. Reimis Smith, 6. Kieran Foran, 7. Lachlan Lewis, 8. Aiden Tolman, 9. Michael Lichaa, 10. Dylan Napa, 11. Josh Jackson, 12. Raymond Faitala-Mariner, 13. Adam Elliott

Interchange/Reserves: 14. Jeremy Marshall-King, 15. Danny Fualalo, 16. Corey Harawira-Naera, 17. Sauaso Sue, 19, Jack Cogger, 20. Nick Meaney, 21. Chris Smith, 22. Ofahiki Ogden

Eels: 1. Clinton Gutherson, 2. Maika Sivo, 3. Josh Hoffman, 4. Brad Takairangi, 5. Blake Ferguson, 6. Dylan Brown, 7. Mitchell Moses, 8. Daniel Alvaro, 9. Reed Mahoney, 10. Junior Paulo, 11. Shaun Lane, 12. Marata Niukore, 13. Tepai Moeroa

Interchange/Reserves: 14. Jaeman Salmon, 15. Tim Mannah, 16. Kane Evans, 17. David Gower, 18. Bevan French, 19. Oregon Kaufusi, 20. George Jennings, 21. Andrew Davey

Wests Tigers vs Warriors
6:10pm Sunday, Campbelltown Stadium

Tigers: 1. Corey Thompson, 2. Mahe Fonua, 3. Paul Momirovski, 4. Esan Marsters, 5. Robert Jennings, 6. Benji Marshall, 7. Luke Brooks, 8. Ben Matulino, 9. Robbie Farah, 10. Alex Twal, 11. Ryan Matterson, 12. Luke Garner, 13. Elijah Taylor

Advertisement
Advertisement

Interchange/Reserves: 14. Russell Packer, 15. Thomas Mikaele, 16. Josh Aloiai, 17. Michael Chee-Kam, 18. Moses Mbye, 19. Josh Reynolds, 20. Matthew Eisenhuth, 21. Chris McQueen

Warriors: 1. Roger Tuivasa-Sheck, 2. David Fusitu’a, 3. Peta Hiku, 4. Solomone Kata, 5. Ken Maumalo, 6. Adam Keighran, 7. Blake Green, 8. Agnatius Paasi, 9. Nathaniel Roache, 10. Bunty Afoa, 11. Adam Blair, 12. Tohu Harris, 13. Lachlan Burr

Interchange/Reserves: 14. Jazz Tevaga, 15. Sam Lisone, 16. Leeson Ah Mau, 17. Isaiah Papali’i, 18 Gerard Beale, 20. Chanel Harris-Tabita, 22. Issac Luke, 23. Ligi Sao