The Roar
The Roar

Advertisement
Advertisement
Advertisement

NRL Round 9 teams: No changes for spluttering Broncos, new backline for Cowboys

Autoplay in... 6 (Cancel)
Up Next No more videos! Playlist is empty -
Replay
Cancel
Next
7th July, 2020
25

The NRL Round 9 teams have been revealed.

Underfire Brisbane coach Anthony Seibold has declined to make any changes to his 17 despite a sixth consecutive loss last weekend, instead opting to simply to shuffle the forwards. Tevita Pangai Jr. will start at prop, Corey Oates moves to the second row and Thomas Fleger has been moved to the bench.

Their arch-rivals, North Queensland, have done the opposite, naming a new-look backline. Hamiso Tabuai-Fidow gets the no.1 jersey again, with Valentine Holmes moving to the wing, Conelly Lemuelu moving into the centres and Justin O’Neill (injury) and Tom Opacic (form) making way.

CHECK OUT THE FULL TEAMS

North Queensland Cowboys vs Sydney Roosters

Thursday, 7:50pm at QCB Stadium

Cowboys
1. Hamiso Tabuai-Fidow, 2. Kyle Feldt, 3. Connelly Lemuelu, 4. Esan Marsters, 5. Valentine Holmes, 6. Scott Drinkwater, 7. Jake Clifford, 8. Josh McGuire, 9. Reece Robson, 10. Francis Molo, 11. Shane Wright, 12. Coen Hess, 13. Jason Taumalolo

Bench/Reserves: 14. Ben Hampton, 15. Tom Gilbert, 16. Peter Hola, 17. Gavin Cooper, 18. Murray Taulagi, 19. Reuben Cotter, 20. Corey Jensen, 21. Jake Granville

Roosters
1. James Tedesco, 2. Ryan Hall, 3. Josh Morris, 4. Joseph Manu, 5. Brett Morris, 6. Luke Keary, 7. Kyle Flanagan, 8. Jared Waerea-Hargreaves, 9. Jake Friend, 10. Sio Siua Taukeiaho, 11. Angus Crichton, 12. Mitchell Aubusson, 13. Nat Butcher

Advertisement
Advertisement

Bench/Reserves: 14. Lachlan Lam, 15. Sitili Tupouniua, 16. Poasa Faamausili, 17. Lindsay Collins, 18. Daniel Fifita, 19. Drew Hutchison, 20. Freddy Lussick, 21. Matt Ikuvalu

Gold Coast Titans vs Warriors

Friday, 6pm at Cbus Super Stadium

Titans
1. Corey Thompson, 2. Anthony Don, 3. Beau Fermor, 4. Bryce Cartwright, 5. Treymain Spry, 6. Ashley Taylor, 7. Jamal Fogarty, 8. Moeaki Fotuaika, 9. Erin Clark, 10. Jaimin Joliffe, 11. Sam Stone, 12. Keegan Hipgrave, 13. Jai Arrow

Bench/Reserves: 14. Tanah Boyd, 15. Sam Lisone, 16. Tyrone Peachey, 17. Jarrod Wallace, 18. Jai Whitbread, 19. Nathan Peats, 20. Greg Leleuisiuao, 21. Tyrone Roberts

Warriors
1. Roger Tuivasa-Sheck, 2. David Fusitu’a, 3. Patrick Herbert, 4. Peta Hiku, 5. Ken Maumalo, 6. Chanel Harris-Tavita, 7. Blake Green, 8. Jamayne Taunoa-Brown, 9. Wayde Egan, 10. Adam Blair, 11. Jack Murchie, 12. Tohu Harris, 13. Karl Lawton

Bench/Reserves: 14. Agnatius Paasi, 15. Jack Hetherington, 16. Isaiah Papali’i, 17. Jazz Tevaga, 18. Lachlan Burr, 20. Gerard Beale, 21. King Vuniyayawa, 22. Adam Pompey

South Sydney Rabbitohs vs Wests Tigers

Advertisement
Advertisement

Friday, 7:55pm at BankWest Stadium

Rabbitohs
1. Latrell Mitchell, 2. Dane Gagai, 3. Campbell Graham, 4. James Roberts, 5. Alex Johnston, 6. Cody Walker, 7. Adam Reynolds, 8. Tevita Tavola, 9. Damien Cook, 10. Tom Burgess, 11. Jaydn Su’A, 12. Ethan Lowe, 13. Cameron Murray

Bench/Reserves: 14. Liam Knight, 15. Bayley Sironen, 16. Patrick Mago, 17. Hame Sele, 18. Mark Nicholls, 19. Steven Marsters, 20. Troy Dargan, 21. Corey Allan

Tigers
1. Adam Doueihi, 2. David Nofoaluma, 3. Michael Chee-Kam, 4. Moses Mbye, 5. Tommy Talau, 6. Josh Reynolds, 7. Luke Brooks, 8. Josh Aloiai, 9. Harry Grant, 10. Oliver Clark, 11. Luke Garner, 12. Luciano Leilua, 13. Matthew Eisenhuth

Bench/Reserves: 14. Elijah Taylor, 15. Thomas Mikaele, 16. Sam McIntyre, 17. Chris Lawrence, 18. Benji Marshall, 19. Reece Hoffman, 20. Billy Walters, 21. Russell Packer

Cronulla Sharks vs Penrith Panthers

Saturday, 3pm at Netstrata Jubilee Stadium

Sharks
1. Josh Dugan, 2. Sione Katoa, 3. Bryson Goodwin, 4. Jesse Ramien, 5. Ronaldo Mulitalo, 6. Shaun Johnson, 7. Chad Townsend, 8. Andrew Fifita, 9. Blayke Brailey, 10. Aaron Woods, 11. Briton Nikora, 12. Wade Graham, 13. Jack Williams

Advertisement
Advertisement

Bench/Reserves: 14. Toby Rudolf, 15. Braden Hamlin-Uele, 16. Siosifa Talakai, 17. Royce Hunt, 18. Scott Sorensen, 19. Connor Tracey, 20. William Kennedy, 21. Nene Macdonald

Panthers
1. Dylan Edwards, 2. Josh Mansour, 3. Dean Whare, 4. Stephen Crichton, 5. Brent Naden, 6. Jarome Luai, 7. Nathan Cleary, 8. James Tamou, 9. Apisai Koroisau, 10. James Fisher-Harris, 11. Villame Kikau, 12. Liam Martin, 13. Isaah Yeo

Bench/Reserves: 14. Tyrone May, 15. Zane Tetevano, 16. Moses Leota, 17. Billy Burns, 18. Mitch Kenny, 19. Malakai Watene-Zelezniak, 20. Spencer Leniu, 21. Charlie Staines

Brisbane Broncos vs Canterbury Bulldogs

Saturday, 5:30pm at Suncorp Stadium

Broncos
1. Tesi Niu, 2. Jamayne Isaako, 3. Herbie Farnworth, 4. Darius Boyd, 5. Xavier Coates, 6. Anthony Milford, 7. Brodie Croft, 8. Tevita Pangai Jr., 9. Isaac Luke, 10. Payne Haas, 11. Alex Glenn, 12. Corey Oates, 13. Patrick Carrigan

Bench/Reserves: 14. Tom Dearden, 15. Thomas Flegler, 16. Rhys Kennedy, 17. Ben Te’o, 18. Cory Paix, 19. Jamil Hopoate, 20. Kotoni Staggs, 21. Matt Lodge

Bulldogs
1. Dallin Watene-Zelezniak, 2. Nick Meaney, 3. Reimis Smith, 4. Marcelo Montoya, 5. Christian Crichton, 6. Kieran Foran, 7. Brandon Wakeham, 8. Aiden Tolman, 9. Jeremy Marshall-King, 10. Dylan Napa, 11. Josh Jackson, 12. Raymond Faitala-Mariner, 13. Luke Thompson

Advertisement
Advertisement

Bench/Reserves: 14. Kerrod Holland, 15. Dean Britt, 16. Renouf To’omaga, 17. Sauaso Sue, 19. Ofahiki Ogden, 20. Jack Cogger, 21. Sione Katoa, 22. Lachlan Lewis

Canberra Raiders vs Melbourne Storm

Saturday, 7:35pm at GIO Stadium

Raiders
1. Charnze Nicoll-Klokstad, 2. Nick Cotric, 3. Jarrod Croker, 4. Michael Oldfield, 5. Bailey Simonsson, 6. Jack Wighton, 7. George Williams, 8. Josh Papalii, 9. Josh Hodgson, 10. Dunamis Lui, 11. Hudson Young, 12. Elliott Whitehead, 13. Joseph Tapine

Bench/Reserves: 14. Siliva Havili, 15. Kai O’Donnell, 16. Ryan Sutton, 17. Jordan Rapana, 18. Tom Starling, 19. Matt Frawley, 20. Darby Medlyn, 21. Curtis Scott

Storm
1. Ryan Papenhuyzen, 2. Marion Seve, 3. Justin Olam, 4. Paul Momirovski, 5. Josh Addo-Carr, 6. Ryley Jacks, 7. Jahrome Hughes, 8. Jesse Bromwich, 9. Cameron Smith, 10. Christian Welch, 11. Felise Kaufusi, 12. Kenneath Bromwich, 13. Dale Finucane

Bench/Reserves: 14. Brandon Smith, 15. Tino Faasuamaleaui, 16. Tom Eisenuth, 17. Nelson Asofa-Solomona, 18. Darryn Schonig, 19. Cameron Munster, 20. Brenko Lee, 21. Nicho Hynes

Newcastle Knights vs Parramatta Eels

Advertisement
Advertisement

Sunday, 4:05pm at McDonald Jones Stadium

Knights
1. Kalyn Ponga, 2. Tex Hoy, 3. Enari Tuala, 4. Bradman Best, 5. Hymel Hunt, 6. Kurt Mann, 7. Mitchell Pearce, 8. David Klemmer, 9. Andrew McCullough, 10. Daniel Saifiti, 11. Lachlan Fitzgibbon, 12. Aidan Guerra, 13. Hermn Ese’ese

Bench/Reserves: 14. Starford To’a, 15. Jacob Saifiti, 16. Pasami Saulo, 17. Brodie Jones, 18. Tautau Moga, 19. Josh King, 20. Phoenix Crossland, 21. Connor Watson

Eels
1. Clint Gutherson, 2. Maika Sivo, 3. Michael Jennings, 4. Waqa Blake, 5. Blake Ferguson, 6. Dylan Brown, 7. Jai Field, 8. Reagan Campbell-Gillard, 9. Reed Mahoney, 10. Junior Paulo, 11. Shaun Lane, 12. Ryan Matterson, 13. Nathan Brown

Bench/Reserves: 14. David Gower, 15. Stefano Utoikamanu, 16. Marata Niukore, 17. Brad Takairangi, 18. Daniel Alvaro, 19. George Jennings, 20. Will Smith, 21. Andrew Davey

St George Illawarra Dragons vs Manly Sea Eagles

Sunday, 6:30pm at Netstrata Jubilee Stadium

Dragons
1. Matt Dufty, 2. Jordan Pereira, 3. Euan Aitken, 4. Zac Lomax, 5. Mikaele Ravalawa, 6. Corey Norman, 7. Adam Clune, 8. Blake Lawrie, 9. Ben Hunt, 10. Paul Vaughan, 11. Tyson Frizell, 12. Tariq Sims, 13. Cameron McInnes

Advertisement
Advertisement

Bench/Reserves: 14. Trent Merrin, 15. Josh Kerr, 16. Tyrell Fuimaono, 17. Jackson Ford, 18. Timoteo Lafai, 19. Tristan Sailor, 20. Jason Saab, 21. Korbin Sims

Sea Eagles
1. Reuben Garrick, 2. Jorge Taufua, 3. Brad Parker, 4. Moses Suli, 5. Tevita Funa, 6. Lachlan Croker, 7. Daly Cherry-Evans, 8. Taniela Paseka, 9. Danny Levi, 10. Martin Taupau, 11. Joel Thompson, 12. Curtis Sironen, 13. Jake Trbojevic

Bench/Reserves: 14. Cade Cust, 15. Jack Gosiewski, 16. Sean Keppie, 17. Morgan Boyle, 18. Corey Waddell, 19. Brendan Elliot, 20. Abbas Miski, 21. Haumole Olakau’atu

All times AEST (Sydney/Brisbane/Melbourne).