The Roar
The Roar

Advertisement
Advertisement
Advertisement

NRL Round 12 teams: Broncos ring in the changes again

Autoplay in... 6 (Cancel)
Up Next No more videos! Playlist is empty -
Replay
Cancel
Next
28th July, 2020
13
1171 Reads

The NRL Round 12 teams have been revealed.

Brisbane’s reshuffle of the spine is the biggest headline from team selection, with Brodie Croft’s shoulder injury necessitating change. Anthony Milford returns to five-eighth and Darius Boyd goes back to fullback, with Herbie Farnworth moving into the centres. Jake Turpin, Isaac Luke and Ethan Bullemor all rejoin the 17 at the expense of Cory Paix, Ethan Bullemor and Tyson Gamble.

CHECK OUT THE FULL TEAMS

St George Illawarra Dragons vs South Sydney Rabbtiohs

Thursday, 7:50pm at Netstrata Jubilee Stadium

Dragons
1. Matt Dufty, 2. Jordan Pereira, 3. Euan Aitken, 4. Zac Lomax, 5. Mikaele Ravalawa, 6. Corey Norman, 7. Ben Hunt, 8. Blake Lawrie, 9. Cameron McInnes, 10. Paul Vaughan, 11. Tyson Frizell, 12. Tariq Sims, 13. Jackson Ford

Bench/Reserves: 14. Tyrell Fuimaono, 15. Josh Kerr, 16. Jacob Host, 17. Tristan Sailor, 18. Kaide Ellis, 19. Jason Saab, 20. Jayden Sullivan, 21. Korbin Sims

Rabbitohs
1. Latrell Mitchell, 2. Jaxson Paulo, 3. Campbell Graham, 4. Dane Gagai, 5. Alex Johnston, 6. Cody Walker, 7. Adam Reynolds, 8. Tevita Tavola, 9. Damien Cook, 10. Tom Burgess, 11. Jaydn Su’A, 12. Bayley Sironen, 13. Cameron Murray

Bench/Reserves: 14. Mark Nicholls, 15. Liam Knight, 16. Keaon Koloamatangi, 17. Patrick Mago, 18. Jack Johns, 19. Corey Allan, 20. Kurt Dillon, 21. Troy Dargan

Advertisement
Advertisement

Wests Tigers vs Warriors

Friday, 6pm at SCG

Tigers
1. Adam Doueihi, 2. David Nofoaluma, 3. Chris Lawrence, 4. Moses Mbye, 5. Tommy Talau, 6. Billy Walters, 7. Benji Marshall, 8. Josh Aloiai, 9. Harry Grant, 10. Oliver Clark, 11. Luke Garner, 12. Luciano Leilua, 13. Alex Twal

Bench/Reserves: 14. Sam McIntyre, 15. Thomas Mikaele, 16. Luke Brooks, 17. Shawn Blore, 18. Josh Reynolds, 19. Chris McQueen, 20. Alex Seyfarth, 21. Asu Kepaoa

Warriors
1. Roger Tuivasa-Sheck, 2. Patrick Herbert, 3. Adam Pompey, 4. Peta Hiku, 5. George Jennings, 6. Kodi Nikorima, 7. Blake Green, 8. Jamayne Taunoa-Brown, 9. Karl Lawton, 10. Jack Hetherington, 11. Eliesa Katoa, 12. Tohu Harris, 13. Jazz Tevaga

Bench/Reserves: 14. Wayde Egan, 15. Adam Blair, 16. Daniel Alvaro, 17. Lachlan Burr, 18. Isaiah Papali’i, 20. Adam Keighran, 21. Jack Murchie, 22. Josh Curran

Brisbane Broncos vs Cronulla Sharks

Friday, 7:55pm at Suncorp Stadium

Advertisement
Advertisement

Broncos
1. Darius Boyd, 2. Richard Kennar, 3. Kotoni Staggs, 4. Herbie Farnworth, 5. Xavier Coates, 6. Anthony Milford, 7. Tom Dearden, 8. Thomas Flegler, 9. Jake Turpin, 10. Payne Haas, 11. Joe Ofahengaue, 12. Tevita Pangai Jr., 13. Patrick Carrigan

Bench/Reserves: 14. Isaac Luke, 15. Rhys Kennedy, 16. Ethan Bullemor, 17. Ben Te’o, 18. Cory Paix, 19. Jordan Riki, 20. Pride Petterson-Robati, 21. Jesse Arthars

Sharks
1. Will Kennedy, 2. Sione Katoa, 3. Josh Dugan, 4. Jesse Ramien, 5. Ronaldo Mulitalo, 6. Shaun Johnson, 7. Connor Tracey, 8. Braden Hamlin-Uele, 9. Blayke Brailey, 10. Aaron Woods, 11. Briton Nikora, 12. Wade Graham, 13. Toby Rudolf

Bench/Reserves: 14. Siosifa Talakai, 15. Jack Williams, 16. Teig Wilton, 17. Royce Hunt, 18. Bryson Goodwin, 19. Braydon Trindall, 20. Jackson Ferris, 21. Billy Magoulias

Sydney Roosters vs Gold Coast Titans

Saturday, 3pm at SCG

Roosters
1. James Tedesco, 2. Ryan Hall, 3. Josh Morris, 4. Joseph Manu, 5. Matt Ikuvalu, 6. Luke Keary, 7. Kyle Flanagan, 8. Jared Waerea-Hargreaves, 9. Jake Friend, 10. Sio Siua Taukeiaho, 11. Sitili Tupouniua, 12. Mitchell Aubusson, 13. Isaac Liu

Bench/Reserves: 14. Lachlan Lam, 15. Poasa Faamausili, 16. Nat Butcher, 17. Lindsay Collins, 18. Christian Tuipulotu, 19. Drew Hutchison, 20. Daniel Fifita 21. Egan Butcher

Advertisement
Advertisement

Titans
1. Corey Thompson, 2. Anthony Don, 3. Brian Kelly, 4. Dale Copley, 5. Phillip Sami, 6. Ashley Taylor, 7. Jamal Fogarty, 8. Moeaki Fotuaika, 9. Nathan Peats, 10. Jaimin Joliffe, 11. Kevin Proctor, 12. Keegan Hipgrave, 13. Jai Arrow

Bench/Reserves: 14. Tanah Boyd, 15. Tyrone Peachey, 16. Jarrod Wallace, 17. Sam Lisone, 18. Erin Clark, 19. Sam Stone, 20. Jai Whitbread, 21. AJ Brimson

North Queensland Cowboys vs Canberra Raiders

Saturday, 5:30pm at QCB Stadium

Cowboys
1. Hamiso Tabuai-Fidow, 2. Kyle Feldt, 3. Justin O’Neill, 4. Connelly Lemeulu, 5. Murray Taulagi, 6. Daejarn Asi, 7. Jake Clifford, 8. Josh McGuire, 9. Reece Robson, 10. Jordan McLean, 11. Shane Wright, 12. Coen Hess, 13. Jason Taumalolo

Bench/Reserves: 14. Mitchell Dunn, 15. Tom Gilbert, 16. Gavin Cooper, 17. Francis Molo, 18. John Asiata, 19. Ben Hampton, 20. Esan Marsters, 21. Jake Granville

Raiders
1. Jordan Rapana, 2. Semi Valemei, 3. Jarrod Croker, 4. Curtis Scott, 5. Nick Cotric, 6. Jack Wighton, 7. George Williams, 8. Josh Papalii, 9. Siliva Havili, 10. Dunamis Lui, 11. John Bateman, 12. Elliott Whitehead, 13. Hudson Young

Bench/Reserves: 14. Tom Starling, 15. Joseph Tapine, 16. Ryan Sutton, 17. Corey Harawira-Naera, 18. Sam Williams, 19. Harley Smith-Shields, 20. Kai O’Donnell, 21. Matt Frawley

Advertisement
Advertisement

Manly Sea Eagles vs Penrith Panthers

Saturday, 7:35pm at Lottoland

Sea Eagles
1. Brendan Elliot, 2. Jorge Taufua, 3. Brad Parker, 4. Moses Suli, 5. Reuben Garrick, 6. Cade Cust, 7. Daly Cherry-Evans, 8. Addin Fonua-Blake, 9. Danny Levi, 10. Martin Taupau, 11. Joel Thompson, 12. Curtis Sironen, 13. Jake Trbojevic

Bench/Reserves: 14. Lachlan Croker, 15. Corey Waddell, 16. Sean Keppie, 17. Taniela Paseka, 18. Haumole Olakau’atu, 19. Dylan Walker, 20. Tevita Funa, 21. Morgan Boyle

Panthers
1. Caleb Aekins, 2. Josh Mansour, 3. Brent Naden, 4. Stephen Crichton, 5. Malakai Watene-Zelezniak, 6. Jarome Luai, 7. Nathan Cleary, 8. James Tamou, 9. Mitch Kenny, 10. James Fisher-Harris, 11. Villame Kikau, 12. Liam Martin, 13. Isaah Yeo

Bench/Reserves: 14. Tyrone May, 15. Spencer Leniu, 16. Moses Leota, 17. Billy Burns, 18. Apisai Koroisau, 19. Matt Burton, 20. Zane Tetevano, 21. Charlie Staines

Canterbury Bulldogs vs Parramatta Eels

Sunday, 2pm at ANZ Stadium

Advertisement
Advertisement

Bulldogs
1. Nick Meaney, 2. Dallin Watene-Zelezniak, 3. Tim Lafai, 4. Jake Averillo, 5. Marcelo Montoya, 6. Kieran Foran, 7. Lachlan Lewis, 8. Aiden Tolman, 9. Jeremy Marshall-King, 10. Dylan Napa, 11. Josh Jackson, 12. Raymond Faitala-Mariner, 13. Luke Thompson

Bench/Reserves: 14. Jack Cogger, 15. Sione Katoa, 16. Sauaso Sue, 17. Ofahiki Ogden, 19. Kerrod Holland, 20. Renouf To’omaga, 21. Chris Smith, 22. Reimis Smith

Eels
1. Clint Gutherson, 2. Maika Sivo, 3. Michael Jennings, 4. Waqa Blake, 5. Blake Ferguson, 6. Dylan Brown, 7. Mitchell Moses, 8. Reagan Campbell-Gillard, 9. Reed Mahoney, 10. Junior Paulo, 11. Shaun Lane, 12. Ryan Matterson, 13. Nathan Brown

Bench/Reserves: 14. Andrew Davey, 15. Marata Niukore, 16. Kane Evans, 17. Oregon Kaufusi, 18. Brad Takairangi, 19. Stefano Utoikamanu, 20. David Gower, 21. Will Smith

Melbourne Storm vs Newcastle Knights

Sunday, 4:05pm at Sunshine Coast Stadium

Storm
1. Ryan Papenhuyzen, 2. Suliasi Vunivalu, 3. Marion Seve, 4. Justin Olam, 5. Josh Addo-Carr, 6. Cameron Munster, 7. Jahrome Hughes, 8. Nelson Asofa-Solomona, 9. Cameron Smith, 10. Christian Welch, 11. Felise Kaufusi, 12. Kenneath Bromwich, 13. Dale Finucane

Bench/Reserves: 14. Brandon Smith, 15. Tino Faasuamaleaui, 16. Albert Vete, 17. Tom Eisenhuth, 18. Ryley Jack, 19. Nicho Hynes, 20. Darryn Schonig, 21. Jesse Bromwich

Advertisement
Advertisement

Knights
1. Kalyn Ponga, 2. Enari Tuala, 3. Tautau Moga, 4. Bradman Best, 5. Hymel Hunt, 6. Kurt Mann, 7. Mitchell Pearce, 8. David Klemmer, 9. Chris Randall, 10. Jacob Saifiti, 11. Lachlan Fitzgibbon, 12. Aidan Guerra, 13. Mitchell Barnett

Bench/Reserves: 14. Phoenix Crossland, 15. Josh King, 16. Pasami Saulo, 17. Herman Ese’ese, 18. Tex Hoy, 19. Jirah Momoisea, 20. Mason Lino, 21. Matt Croker

All times AEST (Sydney/Brisbane/Melbourne).