The Roar
The Roar

Advertisement
Advertisement
Advertisement

2018 AFL Draft

The 2018 AFL Draft will be held across two days; Thursday, November 22 and Friday, November 23.

The first round will be drawn from 7pm on the Thursday, while the rest of the draft will take place from midday on the Friday – including the pre-season draft and the rookie draft.

2018 AFL Draft order

Round Pick Club Player
1 1 Carlton
1 2 Gold Coast Suns
1 3 Gold Coast Suns
1 4 St Kilda
1 5 Port Adelaide
1 6 Gold Coast Suns
1 7 Western Bulldogs
1 8 Adelaide Crows
1 9 GWS Giants
1 10 Port Adelaide
1 11 GWS Giants
1 12 Geelong
1 13 Adelaide Crows
1 14 Fremantle
1 15 Port Adelaide
1 16 Adelaide Crows
1 17 Richmond
1 18 Brisbane Lions
1 19 GWS Giants
1 20 West Coast Eagles
2 21 Adelaide Crows
2 22 West Coast Eagles
2 23 Melbourne
2 24 Gold Coast Suns
2 25 GWS Giants
2 26 Sydney Swans
2 27 Western Bulldogs
2 28 Melbourne
2 29 Gold Coast Suns
2 30 Brisbane Lions
2 31 Fremantle
2 32 Western Bulldogs
2 33 Sydney Swans
2 34 Essendon
2 35 Brisbane Lions
2 36 St Kilda
2 37 Richmond
2 38 Sydney Swans
2 39 Sydney Swans
3 40 Sydney Swans
3 41 Collingwood
3 42 North Melbourne
3 43 Fremantle
3 44 Collingwood
3 45 Western Bulldogs
3 46 St Kilda
3 47 North Melbourne
3 48 North Melbourne
3 49 North Melbourne
3 50 Geelong
3 51 Geelong
3 52 GWS Giants
3 53 Hawthorn
3 54 Melbourne
3 55 North Melbourne
3 56 Brisbane Lions
3 57 Collingwood
3 58 North Melbourne
4 59 Collingwood
4 60 Collingwood
4 61 West Coast Eagles
4 62 Melbourne
4 63 Western Bulldogs
4 64 Richmond
4 65 Fremantle
4 66 Essendon
4 67 St Kilda
4 68 Richmond
4 69 Carlton
4 70 Geelong
4 71 Carlton
4 72 West Coast Eagles
4 73 Adelaide Crows
4 74 Richmond
4 75 Western Bulldogs
4 76 West Coast Eagles
5 77 Carlton
5 78 Brisbane Lions
5 79 St Kilda
5 80 Gold Coast Suns
5 81 Fremantle
5 82 Western Bulldogs
5 83 Adelaide Crows
5 84 Essendon
5 85 Port Adelaide
5 86 North Melbourne
5 87 Geelong
5 88 Sydney Swans
5 89 GWS Giants
5 90 Hawthorn
5 91 Melbourne
5 92 Richmond
5 93 Collingwood
5 94 West Coast Eagles
Cam Rayner

(Photo by Quinn Rooney/Getty Images)

History
Back in its VFL days, the national draft was introduced in 1981, allowing the Victorian teams to acquire interstate players depending on where they finished on the ladder.

It has since been expanded to include players from all locations, and is now the primary source of new talent for every AFL club.

The draft order is determined each year by awarding the clubs their draft picks in reverse finishing order – the club that finished last receives the first pick, and so on.

However these picks can then change hands during the trade period and the final draft order is often quite different to the original one released after the end of the season.

Advertisement
Advertisement

After originally being held in 1981 and 1982, the draft was then not held again until 1986, but has been held in some form every year since.

For much of its early history it was held in Victoria each year, but in recent times it has regularly been held interstate.

The draft was brought to the Gold Coast for the 2010 event, then to Sydney for 2011, and then returned to Gold Coast for several years, before being moved to Adelaide in 2015 and to Sydney again in 2016.

The draft has returned to Melbourne for 2018, however.

The No.1 draft pick is always a prized possession, though clubs have gotten smarter about using it in modern times than they were in the past.

1987 No.1 pick Richard Loudner for example only ever played four games for his club, Richmond. But in recent times No.1 picks like Nick Riewoldt, Luke Hodge, Adam Cooney and Tom Boyd have won premierships, Brownlows, and become legends of the game.

In the table below is every No.1 draft pick in VFL/AFL history, from 1981 onwards.

Draft Player Selected by Recruited from League recruited from
1981 Alan Johnson Melbourne Perth WAFL
1982 Andrew Purser Footscray East Fremantle WAFL
1986 Martin Leslie Brisbane Bears Port Adelaide Magpies SANFL
1987 Richard Lounder Richmond Central District SANFL
1988 Alex McDonald Hawthorn Ballarat YCW Ballarat Football League
1989 Anthony Banik Richmond Won Wron Woodside Alberton Football League
1990 Stephen Hooper Geelong East Perth WAFL
1991 John Hutton Brisbane Bears Claremont WAFL
1992 Drew Banfield West Coast Eagles Subiaco WAFL
1993 Darren Gaspar Sydney South Fremantle WAFL
1994 Jeff White Fremantle Dandenong Stingrays TAC Cup
1995 Clive Waterhouse Fremantle Port Adelaide Magpies SANFL
1996 Michael Gardiner West Coast Eagles Claremont WAFL
1997 Travis Johnstone Melbourne Dandenong Stingrays TAC Cup
1998 Des Headland Brisbane Lions Subiaco WAFL
1999 Josh Fraser Collingwood Murray Bushrangers TAC Cup
2000 Nick Riewoldt St Kilda Southport Sharks QAFL
2001 Luke Hodge Hawthorn Geelong Falcons TAC Cup
2002 Brendon Goddard St Kilda Gippsland Power TAC Cup
2003 Adam Cooney Western Bulldogs West Adelaide SANFL
2004 Brett Deledio Richmond Murray Bushrangers TAC Cup
2005 Marc Murphy Carlton Oakleigh Chargers TAC Cup
2006 Bryce Gibbs Carlton Glenelg SANFL
2007 Matthew Kreuzer Carlton Northern Knights TAC Cup
2008 Jack Watts Melbourne Sandringham Dragons TAC Cup
2009 Tom Scully Melbourne Dandenong Stingrays TAC Cup
2010 David Swallow Gold Coast East Fremantle Football Club WAFL
2011 Jonathon Patton Greater Western Sydney Eastern Ranges TAC Cup
2012 Lachie Whitfield Greater Western Sydney Dandenong Stingrays TAC Cup
2013 Tom Boyd Greater Western Sydney Eastern Ranges TAC Cup
2014 Paddy McCartin St Kilda Geelong Falcons TAC Cup
2015 Jacob Weitering Carlton Dandenong Stingrays TAC Cup
2016 Andrew McGrath Essendon Sandringham Dragons TAC Cup
2017 Cam Rayner Brisbane Western Jets TAC Cup
Advertisement
Advertisement