The Roar
The Roar

Advertisement
Advertisement
Advertisement

NRL Round 14 teams: Watene-Zelezniak to start for Bulldogs, Queensland sides hit by injury

Autoplay in... 6 (Cancel)
Up Next No more videos! Playlist is empty -
Replay
Cancel
Next
Editor
11th June, 2019
1

Ex-Penrith star Dallin Watene-Zelezniak will make his debut for the Canterbury Bulldogs on Sunday, named in the No.3 jersey for his new club’s clash with the Roosters.

It’s easily the biggest headline in an otherwise quiet week on the team selection front in the NRL, with several sides naming unchanged line-ups.

The exception, however, are the three Queensland teams – who have all been hit by the injury bug.

Brisbane will be without Tom Dearden or Alex Glenn for their crunch match on Saturday night against Parramatta, Gold Coast are missing Kevin Proctor and the suspended Keegan Hipgrave, while the Cowboys have lost Jordan McLean and Mitchell Dunn.

CHECK OUT THE FULL TEAMS

Canberra Raiders vs Cronulla Sharks

Thursday, 7:50pm at GIO Stadium

Raiders
1. Charnze Nicoll-Klokstad, 2. Bailey Simonsson, 3. Jarrod Croker, 4. Nick Cotric, 5. Jordan Rapana, 6. Jack Wighton, 7. Aidan Sezer, 8. Josh Papalii, 9. Siliva Havili, 10. Dunmais Lui, 11. John Bateman, 12. Elliott Whitehead, 13. Joseph Tapine

Bench/Reserves: 14. Tom Starling, 15. Emre Guler, 16. Iosia Soliola, 17. Ryan Sutton, 18. Sam Williams, 19. Royce Hunt, 20. Michael Oldfield, 21. Sebastian Kris

Advertisement
Advertisement


1. Matt Moylan, 2. Sosaia Feki, 3. Bronson Xerri, 4. Josh Morris, 5. Josh Dugan, 6. Kyle Flanagan, 7. Chad Townsend, 8. Andrew Fifita, 9. Blayke Brailey, 10. Matt Prior, 11. Briton Bikora, 12. Kurt Capewell, 13. Paul Gallen

Bench/Reserves: 14. Wade Graham, 15. Jayson Bukuya, 16. Jack Williams, 17. Braden Hamlin-Uele, 18. Aaron Gray, 19. Scott Sorensen, 20. Billy Magoulias, 21. Shaun Johnson

Gold Coast Titans vs Warriors

Friday, 6pm at Cbus Super Stadium

Titans
1. AJ Brimson, 2. Anthony Don, 3. Jesse Arthars, 4. Brian Kelly, 5. Dale Copley, 6. Tyrone Roberts, 7. Ryley Jacks, 8. Jarrod Wallace, 9. Nathan Peats, 10. Moeaki Fotuaika, 11. Bryce Cartwright, 12. Tyrone Peachey, 13. Jai Arrow

Bench/Reserves: 14. Mitch Rein, 15. Shannon Boyd, 16. Jai Whitbread, 17. Jack Stockwell, 18. Will Matthews, 19. Max King, 20. Phillip Sami, 21. Brenko Lee

Warriors
1. Roger Tuivasa-Sheck, 2. David Fusitu’a, 3. Peta Hiku, 4. Patrick Herbert, 5. Ken Maumalo, 6. Kodi Nikorima, 7. Blake Green, 8. Agnatius Passi, 9. Isaac Luke, 10. Leeson Ah Mau, 11. Isaiah Papali’i, 12. Tohu Harris, 13. Adam Blair

Bench/Reserves: 14. Jazz Tevaga, 15. Bunty Afoa, 16. Lachlan Burr, 17. Karl Lawton, 18. Gerard Beale, 20. Chanel Harris-Tavita, 21. Ligi Sao, 23. Leivaha Pulu

Advertisement
Advertisement

North Queensland Cowboys vs Wests Tigers

Friday, 7:55pm at 1300SMILES Stadium

Cowboys
1. Michael Morgan, 2. Kyle Feldt, 3. Enari Tuala, 4. Tom Opcacic, 5. Javid Bowen, 6. John Asiata, 7. Jake Clifford, 8. Josh McGuire, 9. Jake Granville, 10. Scott Bolton, 11. Gavin Cooper, 12. Coen Hess, 13. Jason Taumalolo

Bench/Reserves: 14. Kurt Baptiste, 15. Shane Wright, 16. Corey Jensen, 17. Francis Molo, 18. Peter Hola, 19. Jordan Kahu, 20. Dan Russell, 21. Emry Pere

Tigers
1. Corey Thompson, 2. Robert Jennings, 3. Moses Mbye, 4. Esan Marsters, 5. David Nofoaluma, 6. Benji Marshall, 7. Luke Brooks, 8. Ben Matulino, 9. Robbie Farah, 10. Alex Twal, 11. Ryan Matterson, 12. Michael Chee-Kam, 13. Michael Eisenhuth

Bench/Reserves: 14. Jacob Liddle, 15. Thomas Mikaele, 16. Josh Aloiai, 17. Chris Lawrence, 18. Paul Momirovski, 19. Chris McQueen, 20. Elijah Taylor, 21. Luke Garner

Melbourne Storm vs Newcastle Knights

Satutday, 3pm at AAMI Park

Advertisement
Advertisement

Storm
1. Jahrome Hughes, 2. Suliasi Vunivalu, 3. Will Chambers, 4. Marion Seve, 5. Josh Addo-Carr, 6. Cameron Munster, 7. Brodie Croft, 8. Jesse Bromwich, 9. Cameron Smith, 10. Nelson Asofa-Solomona, 11. Felise Kaufusi, 12. Kenneath Bromwich, 13. Dale Finucane

Bench/Reserves: 14. Brandon Smith, 15. Christian Welch, 16. Joe Stimson, 17. Ryan Papenhuyzen, 18. Justin Olam, 19. Tui Kamikamica, 20. Tino Faasuamaleaui, 21. Sandor Earl

Knights
1. Kalyn Ponga, 2. Edrick Lee, 3. Hymel Hunt, 4. Jesse Ramien, 5. Shaun Kenny-Dowall, 6. Kurt Mann, 7. Mitchell Pearce, 8. James Gavet, 9. Connor Watson, 10. Daniel Saifiti, 11. Lachlan Fitzgibbon, 12. Mitchell Barnet, 13. Tim Glasby

Bench/Reserves: 14. Jamie Buhrer, 15. Herman Ese’ese, 16. Josh King, 17. Siona Mata’utia, 18. Mason Lino, 19. Pasami Saulo, 20. Jacob Saifiti, 21. Aidan Guerra

South Sydney Rabbitohs vs Penrith Panthers

Saturday, 5:30pm at ANZ Stadium

Rabbitohs
1. Corey Allan, 2. Dane Gagai, 3. James Roberts, 4. Kyle Turner, 5. Campbell Graham, 6. Cody Walker, 7. Adam Doueihi, 8. George Burgess, 9. Damien Cook, 10. Liam Knight, 11. John Sutton, 12. Ethan Lowe, 13. Cameron Murray

Bench/Reserves: 14. Tevita Tatola, 15. Mark Nicholls, 16. Dean Britt, 17. Tom Amone, 18. Rhys Kennedy, 19. Connor Tracey, 20. Alex Johnston, 21. Mawene Hiroti

Advertisement
Advertisement

Panthers
1. Dylan Edawrds, 2. Josh Mansour, 3. Isaah Yeo, 4. Brent Naden, 5. Brian To’o, 6. James Maloney, 7. Nathan Cleary, 8. James Tamou, 9. Mitchell Kenny, 10. James Fisher-Harris, 11. Villame Kikau, 12. Frank Winterstein, 13. Liam Martin

Bench/Reserves: 14. Wayde Egan, 15. Jarome Luai, 16. Moses Leota, 17. Reagan Campbell-Gillard, 18. Caleb Aekins, 19. Kaide Ellis, 20. Malakai Watene-Zelezniak, 21. Jed Cartwright

Parramatta Eels vs Brisbane Broncos

Saturday, 7:35pm at Bankwest Stadium

Eels
1. Clint Gutherson, 2. Maika Sivo, 3. Michael Jennings, 4. Josh Hoffman, 5. Blake Ferguson, 6. Jaeman Salmon, 7. Mitchell Moses, 8. Kane Evans, 9. Reed Mahoney, 10. Junior Paulo, 11. Shaun Lane, 12. Manu Ma’u, 13. Nathan Brown

Bench/Reserves: 14. Ray Stone, 15. Peni Terepo, 16. David Gower, 17. Marata Niukore, 18. Daniel Alvaro, 19. Tepai Moeroa, 20. Brad Takairangi, 21. Will Smith

Broncos
1. Darius Boyd, 2. Corey Oates, 3. Kotoni Staggs, 4. Gehamat Shibasaki, 5. Jamayne Isaako, 6. Anthony Milford, 7. Sean O’Sullivan, 8. Matthew Lodge, 9. Jake Turpin, 10. Payne Haas, 11. David Fifita, 12. Matt Gillett, 13. Tevita Pangai Jr.

Bench/Reserves: 14. Andrew McCullough, 15. Jaydn Su’A, 16. Thomas Flegler, 17. Patrick Carrigan, 18. Richard Kennar, 19. Shaun Fensom, 20. Patrick Mago, 21. James Segeyaro

Advertisement
Advertisement

Manly Sea Eagles vs St George-Illawarra Dragons

Saturday, 2pm at Lottoland

Sea Eagles
1. Tom Trbojevic, 2. Jorge Taufua, 3. Dylan Walker, 4. Moses Suli, 5. Reuben Garrick, 6. Cade Cust, 7. Daly Cherry-Evans, 8. Addin Fonua-Blake, 9. Apisai Koroisau, 10. Martin Taupau, 11. Joel Thompson, 12. Curtis Sironen, 13. Jake Trbojevic

Bench/Reserves: 14. Manase Fainu, 15. Jack Gosiewski, 16. Morgan Boyle, 17. Taniela Paseka, 18. Brendan Elliot, 19. Kane Elgey, 20. Haumole Olakau’atu, 21. Lloyd Perrett

Dragons
1. Matt Dufty, 2. Jonus Pearson, 3. Euan Aitken, 4. Zac Lomax, 5. Mikaele Ravalawa, 6. Corey Norman, 7. Ben Hunt, 8. Blake Lawrie, 9. Cameron McInnes, 10. Paul Vaughan, 11. Jacob Host, 12. Tariq Sims, 13. Tyson Frizell

Bench/Reserves: 14. Jeremy Latimore, 15. Reece Robson, 16. Korbin Sims, 17. Jai Field, 18. Luciano Leilua, 19. Jordan Pereira, 20. Josh Kerr, 21. Lachlan Timm

Sydney Roosters vs Canterbury Bulldogs

Sunday, 4:05pm at SCG

Advertisement
Advertisement

Roosters
1. James Tedesco, 2. Daniel Tupou, 3. Latrell Mitchell, 4. Joseph Manu, 5. Ryan Hall, 6. Drew Hutchison, 7. Cooper Cronk, 8. Zane Tetevano, 9. Victor Radley, 10. Siosiua Taukeiaho, 11. Boyd Cordner, 12. Angus Crichton, 13. Isaac Liu

Bench/Reserves: 14. Nat Butcher, 15. Lindsay Collins, 16. Sitili Tupouniua, 17. Mitchell Aubusson, 18. Poasa Faamausili, 19. Matt Ikuvalu, 20. Brock Lamb, 21. Sam Verrills

Bulldogs
1. Nick Meaney, 2. Marcelo Montoya, 3. Dallin Watene-Zelezniak, 4. Will Hopoate, 5. Reimis Smith, 6. Kieran Foran, 7. Jack Cogger, 8. Aiden Tolman, 9. Jeremy Marshall-King, 10. Dylan Napa, 11. Josh Jackson, 12. Raymond Faitala-Mariner, 13. Adam Elliott

Bench/Reserves: 14. Rhyse Martin, 15. Danny Fualalo, 16. Corey Harawira-Naera, 17. Sauaso Sue, 19. Fa’amanu Brown, 20. Michael Lichaa, 21. Chris smith, 22. Ofahiki Ogden

All times AEST (Sydney/Brisbane/Melbourne).