The Roar
The Roar

Advertisement
Advertisement
Advertisement

NRL Round 15 teams: Injury relief for Knights, Storm at full strength for blockbuster

Autoplay in... 6 (Cancel)
Up Next No more videos! Playlist is empty -
Replay
Cancel
Next
Editor
25th June, 2019
22
1102 Reads

The NRL Round 15 teams are in with Newcastle fans are breathing a sigh of relief after Kalyn Ponga was named at fullback for their clash with Brisbane despite injury concerns.

The Knights could also regain injured duo David Klemmer (wrist) and Aidan Guerra (ankle) after they were both named as reserves for Saturday’s clash, while Tim Glasby has also been named at 13 despite earlier reports he’d been ruled out. The Broncos regain injured Origin hopeful Joe Ofahengaue.

South Sydney will welcome back Adam Reynolds after he missed two weeks with a back injury. With Cleary all but set to miss Origin 3 with an ankle injury, his play could go a long way to determining New South Wales’ lineup for the decider.

Gold Coast have named a new-look back row for their clash with Manly after Jai Arrow injured his ankle and Tyrone Peachey was relegated to the bench. Will Matthews joins the pack and Jai Whitbread lines up as lock alongside Bryce Cartwright.

Canberra have regained hooker Josh Hodgson for their trip to Darwin to face the Eels, with Parramatta coach Brad Arthur ending Brad Takairangi’s exile following Michael Jennings’ continued injury absence.

CHECK OUT THE FULL TEAMS

Wests Tigers vs South Sydney Rabbitohs

Thursday, 7:50pm at Bankwest Stadium

Tigers
1. Corey Thompson, 2. Robert Jennings, 3. Moses Mbye, 4. Esan Marsters, 5. David Nofoaluma, 6. Benji Marshall, 7. Luke Brooks, 8. Josh Aloiai, 9. Robbie Farah, 10. Alex Twal, 11. Ryan Matterson, 12. Chris Lawrence, 13. Michael Eisenhuth

Advertisement
Advertisement

Bench/Reserves: 14. Jacob Liddle, 15. Thomas Mikaele, 16. Elijah Taylor, 17. Michael Chee-Kam, 18. Paul Momirovski, 19. Chris McQueen, 20. Josh Reynolds, 21. Oliver Clark

Rabbitohs
1. Ales Johnston, 2. Dane Gagai, 3. James Roberts, 4. Braidon Burns, 5. Campbell Graham, 6. Cody Walker, 7. Adam Reynolds, 8. George Burgess, 9. Damien Cook, 10. Liam Knight, 11. John Sutton, 12. Ethan Lowe, 13. Cameron Murray

Bench/Reserves: 14. Tevita Tatola, 15. Mark Nicholls, 16. Dean Britt, 17. Kyle Turner, 18. Corey Allan, 19. Connor Tracey, 20. Adam Doeuihi, 21. Sam Burgess

St George-Illawarra Dragons vs North Queensland Cowboys

Friday, 6pm at WIN Stadium

Dragons
1. Matt Dufty, 2. Jonus Pearson, 3. Euan Aitken, 4. Timoteo Lafai, 5. Mikaele Ravalawa, 6. Corey Norman, 7. Ben Hunt, 8. Blake Lawrie, 9. Cameron McInnes, 10. Paul Vaughan, 11. Jacob Host, 12. Tariq Sims, 13. Tyson Frizell

Bench/Reserves: 14. Jeremy Latimore, 15. Reece Robson, 16. Korbin Sims, 17. Luciano Leilua, 18. Jai Field, 19. Jordan Pereira, 20. Lachlan Maranta, 21. Josh Kerr

Cowboys
1. Scott Drinkwater, 2. Kyle Feldt, 3. Jordan Kahu, 4. Tom Opcacic, 5. Enari Tuala, 6. Michael Morgan, 7. Jake Clifford, 8. Scott Bolton, 9. Jake Granville, 10. Jordan McLean, 11. Gavin Cooper, 12. Shane Wright, 13. Jason Taumalolo

Advertisement
Advertisement

Bench/Reserves: 14. Reuben Cotter, 15. John Asiata, 16. Corey Jensen, 17. Francis Molo, 18. Peter Hola, 19. Javid Bowen, 20. Matthew Scott, 21. Emry Pere

Sydney Roosters vs Melbourne Storm

Friday, 7:55pm at Adelaide Oval

Roosters
1. James Tedesco, 2. Daniel Tupou, 3. Latrell Mitchell, 4. Joseph Manu, 5. Ryan Hall, 6. Drew Hutchison, 7. Cooper Cronk, 8. Zane Tetevano, 9. Victor Radley, 10. Siosiua Taukeiaho, 11. Boyd Cordner, 12. Angus Crichton, 13. Isaac Liu

Bench/Reserves: 14. Nat Butcher, 15. Lindsay Collins, 16. Sitili Tupouniua, 17. Mitchell Aubusson, 18. Poasa Faamausili, 19. Matt Ikuvalu, 20. Lachlan Lam, 21. Brett Morris

Storm
1. Jahrome Hughes, 2. Suliasi Vunivalu, 3. Will Chambers, 4. Marion Seve, 5. Josh Addo-Carr, 6. Cameron Munster, 7. Brodie Croft, 8. Jesse Bromwich, 9. Cameron Smith, 10. Nelson Asofa-Solomona, 11. Felise Kaufusi, 12. Kenneath Bromwich, 13. Dale Finucane

Bench/Reserves: 14. Brandon Smith, 15. Christian Welch, 16. Joe Stimson, 17. Ryan Papenhuyzen, 18. Justin Olam, 19. Tui Kamikamica, 20. Tino Faasuamaleaui, 21. Sandor Earl

Gold Coast Titans vs Manly Sea Eagles

Advertisement
Advertisement

Satutday, 3pm at Cbus Super Stadium

Titans
1. AJ Brimson, 2. Anthony Don, 3. Jesse Arthars, 4. Brian Kelly, 5. Dale Copley, 6. Tyrone Roberts, 7. Ryley Jacks, 8. Jarrod Wallace, 9. Nathan Peats, 10. Moeaki Fotuaika, 11. Will Matthews, 12. Bryce Cartwright, 13. Jai Whitbread

Bench/Reserves: 14. Mitch Rein, 15. Tyrone Peachey, 16. Jack Stockwell, 17. Shannon Boyd, 18. Leilani Latu, 19. Phillip Sami, 20. Brenko Lee, 21. Kevin Proctor

Sea Eagles
1. Tom Trbojevic, 2. Jorge Taufua, 3. Dylan Walker, 4. Moses Suli, 5. Reuben Garrick, 6. Cade Cust, 7. Daly Cherry-Evans, 8. Addin Fonua-Blake, 9. Manase Fainu, 10. Martin Taupau, 11. Joel Thompson, 12. Curtis Sironen, 13. Jake Trbojevic

Bench/Reserves: 14. Brendan Elliot, 15. Corey Waddell, 16. Morgan Boyle, 17. Taniela Paseka, 18. Lachlan Croker, 19. Kane Elgey, 20. Haumole Olakau’atu, 21. Lloyd Perrett

Newcastle Knights vs Brisbane Broncos

Saturday, 5:30pm at McDonald Jones Stadium

Knights
1. Kalyn Ponga, 2. Edrick Lee, 3. Hymel Hunt, 4. Jesse Ramien, 5. Shaun Kenny-Dowall, 6. Kurt Mann, 7. Mitchell Pearce, 8. James Gavet, 9. Connor Watson, 10. Daniel Saifiti, 11. Lachlan Fitzgibbon, 12. Sione Matu’utia, 13. Tim Glasby

Advertisement
Advertisement

Bench/Reserves: 14. Jamie Buhrer, 15. Herman Ese’ese, 16. Josh King, 17. Pasami Saulo, 18. Mason Lino, 19. David Klemmer, 20. Jacob Saifiti, 21. Aidan Guerra

Broncos
1. Darius Boyd, 2. Corey Oates, 3. Kotoni Staggs, 4. Gehamat Shibasaki, 5. Richard Kennar, 6. Anthony Milford, 7. Sean O’Sullivan, 8. Matthew Lodge, 9. Andrew McCullough, 10. Payne Haas, 11. David Fifita, 12. Matt Gillett, 13. Tevita Pangai Jr.

Bench/Reserves: 14. Jake Turpin, 15. Joe Ofahengaue, 16. Thomas Flegler, 17. Patrick Carrigan, 18. Xavier Coates, 19. Jaydn Su’A, 20. James Segeyaro, 21. Shaun Fensom

Parramatta Eels vs Canberra Raiders

Saturday, 7:35pm at TIO Stadium, Darwin

Eels
1. Clint Gutherson, 2. Maika Sivo, 3. Brad Takairangi, 4. Josh Hoffman, 5. Blake Ferguson, 6. Dylan Brown, 7. Mitchell Moses, 8. Kane Evans, 9. Reed Mahoney, 10. Junior Paulo, 11. Shaun Lane, 12. Manu Ma’u, 13. Nathan Brown

Bench/Reserves: 14. Jaeman Salmon, 15. Peni Terepo, 16. David Gower, 17. Marata Niukore, 18. Daniel Alvaro, 19. Tepai Moeroa, 20. George Jennings, 21. Will Smith

Raiders
1. Charnze Nicoll-Klokstad, 2. Bailey Simonsson, 3. Jarrod Croker, 4. Sebastian Kris, 5. Jordan Rapana, 6. Jack Wighton, 7. Aidan Sezer, 8. Josh Papalii, 9. Josh Hogdson, 10. Dunmais Lui, 11. John Bateman, 12. Elliott Whitehead, 13. Joseph Tapine

Advertisement
Advertisement

Bench/Reserves: 14. Siliva Havili, 15. Corey Horsburgh, 16. Iosia Soliola, 17. Ryan Sutton, 18. Sam Williams, 19. Emre Guler, 20. Royce Hunt, 21. Michael Oldfield

Warriors vs Penrith Panthers

Saturday, 2pm at Mt Smart Stadium

Warriors
1. Roger Tuivasa-Sheck, 2. David Fusitu’a, 3. Peta Hiku, 4. Patrick Herbert, 5. Ken Maumalo, 6. Kodi Nikorima, 7. Blake Green, 8. Agnatius Paasi, 9. Karl Lawton, 10. Leeson Ah Mau, 11. Adam Blair, 12. Isaiah Papali’i, 13. Jazz Tevaga

Bench/Reserves: 14. Nathaniel Roache, 15. Bunty Afoa, 16. Sam Lisone, 17. Leivaha Pulu, 18. Gerard Beale, 20. Ligi Sao, 21. Chris Satae, 23. Chanel Harris-Tavita

Panthers
1. Dylan Edawrds, 2. Josh Mansour, 3. Isaah Yeo, 4. Brent Naden, 5. Brian To’o, 6. Jarome Luai, 7. James Maloney, 8. James Tamou, 9. Mitchell Kenny, 10. James Fisher-Harris, 11. Villame Kikau, 12. Frank Winterstein, 13. Liam Martin

Bench/Reserves: 14. Wayde Egan, 15. Reagan Campbell-Gillard, 16. Moses Leota, 17. Hame Sele, 18. Kaide Ellis, 19. Malakai Watene-Zelezniak, 20. Sione Katoa, 21. Dean Whare

Canterbury Bulldogs vs Cronulla Sharks

Advertisement
Advertisement

Sunday, 4:05pm at ANZ Stadium

Bulldogs
1. Dallin Watene-Zelezniak, 2. Nick Meaney, 3. Marcelo Montoya, 4. Will Hopoate, 5. Reimis Smith, 6. Kieran Foran, 7. Jack Cogger, 8. Aiden Tolman, 9. Michael Lichaa, 10. Dylan Napa, 11. Josh Jackson, 12. Corey Harawira-Naera, 13. Chris Smith

Bench/Reserves: 14. Rhyse Martin, 15. Danny Fualalo, 16. Ofahiki Ogden, 17. Sauaso Sue, 19. Raymond Faitala-Mariner, 20. Brandon Wakeham, 21. Adam Elliott, 22. Renouf Toomaga

Sharks
1. Matt Moylan, 2. Sosaia Feki, 3. Bronson Xerri, 4. Josh Morris, 5. Josh Dugan, 6. Shaun Johnson, 7. Chad Townsend, 8. Braden Hamlin-Uele, 9. Jayden Brailey, 10. Matt Prior, 11. Briton Bikora, 12. Wade Graham, 13. Paul Gallen

Bench/Reserves: 14. Blayke Brailey, 15. Jayson Bukuya, 16. Jack Williams, 17. Kurt Capewell, 18. Scott Sorensen, 19. Kyle Flanagan, 20. Aaron Gray, 21. Aaron Woods

All times AEST (Sydney/Brisbane/Melbourne).