The Roar
The Roar

Advertisement
Advertisement
Advertisement

NRL Round 17 teams: Bunnies and Roosters boosted by big returns

Autoplay in... 6 (Cancel)
Up Next No more videos! Playlist is empty -
Replay
Cancel
Next
Editor
9th July, 2019
22
2216 Reads

The NRL Round 17 teams are in, with top four sides South Sydney and the Roosters both bolstered by big-name returns.

Sam Burgess returns to the Rabbitohs lineup for their Saturday afternoon blockbuster with Manly after a long layoff with a shoulder injury. His return shifts potential Origin debutant Ethan Lowe to the bench, while newly-transferred Bronco Jaydn Su’A has been named in the reserves.

Up the road at Moore Park, the Sydney Roosters will welcome back Jake Friend from his bicep injury as they get set to tackle North Queensland on the Central Coast on Sunday.

Most sides have elected to name their Origin representatives, although some teams have done so via naming additional reserves. The big exception is the Roosters, who have not named James Tedesco or Boyd Cordner.

Nathan Brown has listed Mitchell Pearce at halfback and named his trio of Origin forwards on an extended reserves list in the hope they’ll all pull up for Friday night’s clash with the Bulldogs, although they will officially be without Kalyn Ponga. Canterbury will also be missing the injured Kieran Foran.

Penrith have also named injured halfback Nathan Cleary in the reserves for their round-opening clash with Gold Coast.

CHECK OUT THE FULL TEAMS

Penrith Panthers vs Gold Coast Titans

Friday, 6pm at Panthers Stadium

Advertisement
Advertisement

Panthers
1. Dylan Edawrds, 2. Josh Mansour, 3. Dean Whare, 4. Brent Naden, 5. Brian To’o, 6. Jarome Luai, 7. James Maloney, 8. James Tamou, 9. Mitchell Kenny, 10. James Fisher-Harris, 11. Villame Kikau, 12. Isaah Yeo, 13. Liam Martin

Bench/Reserves: 14. Wayde Egan, 15. Frank Winterstein, 16. Moses Leota, 17. Reagan Campbell-Gillard, 18. Kaide Ellis, 19. Jed Cartwright, 20. Hame Sele, 21. Nathan Cleary

Titans
1. AJ Brimson, 2. Anthony Don, 3. Dale Copley, 4. Brian Kelly, 5. Phillip Sami, 6. Tyrone Roberts, 7. Ryley Jacks, 8. Jack Stockwell, 9. Nathan Peats, 10. Moeaki Fotuaika, 11. Kevin Proctor, 12. Bryce Cartwright, 13. Jarrod Wallace

Bench/Reserves: 14. Mitch Rein, 15. Shannon Boyd, 16. Jai Whitbread, 17. Tyrone Peachey, 18. Will Matthews, 19. Leilani Latu, 20. Brenko Lee, 21. Jesse Arthars

Newcastle Knights vs Canterbury Bulldogs

Friday, 7:55pm at McDonald Jones Stadium

Knights
1. Connor Watson, 2. Hymel Hunt, 3. Kurt Mann, 4. Jesse Ramien, 5. Shaun Kenny-Dowall, 6. Mason Lino, 7. Mitchell Pearce, 8. James Gavet, 9. Danny Levi, 10. Josh King, 11. Jamie Buhrer, 12. Sione Matu’utia, 13. Herman Ese’ese

Bench/Reserves: 14. Jacob Saifiti, 15. Pasami Saulo, 16. Phoenix Crossland, 17. Aidan Guerra, 18. Tautau Moga, 19. David Klemmer, 20. Daniel Saifiti, 21. Tim Glasby, 22. Brodie Jones, 23. Chris Randall

Advertisement
Advertisement

Bulldogs
1. Dallin Watene-Zelezniak, 2. Nick Meaney, 3. Marcelo Montoya, 4. Will Hopoate, 5. Reimis Smith, 6. Brandon Wakeham, 7. Jack Cogger, 8. Aiden Tolman, 9. Michael Lichaa, 10. Dylan Napa, 11. Josh Jackson, 12. Corey Harawira-Naera, 13. Chris Smith

Bench/Reserves: 14. Adam Elliott, 15. Renouf Toomaga, 16. Ofahiki Ogden, 17. Sauaso Sue, 19. Jeremy Marshall-King, 20. Faa’amanu Brown, 21. Kerrod Holland, 22. Danny Fualalo

South Sydney Rabbitohs vs Manly Sea Eagles

Saturday, 3pm at ANZ Stadium

Rabbitohs
1. Adam Doueihi, 2. Dane Gagai, 3. James Roberts, 4. Braidon Burns, 5. Campbell Graham, 6. Cody Walker, 7. Adam Reynolds, 8. Tevita Tavola, 9. Damien Cook, 10. Liam Knight, 11. John Sutton, 12. Sam Burgess, 13. Cameron Murray

Bench/Reserves: 14. Ethan Lowe, 15. Mark Nicholls, 16. Dean Britt, 17. Kyle Turner, 18. Jaydn Su’A, 19. Connor Tracey, 20. Tom Amone, 21. Corey Allan, 22. Billy Brittain, 23. Bayler Sironen

Sea Eagles
1. Tom Trbojevic, 2. Jorge Taufua, 3. Dylan Walker, 4. Moses Suli, 5. Reuben Garrick, 6. Cade Cust, 7. Daly Cherry-Evans, 8. Addin Fonua-Blake, 9. Manase Fainu, 10. Martin Taupau, 11. Joel Thompson, 12. Curtis Sironen, 13. Jake Trbojevic

Bench/Reserves: 14. Brendan Elliot, 15. Corey Waddell, 16. Morgan Boyle, 17. Taniela Paseka, 18. Lachlan Croker, 19. Kane Elgey, 20. Brad Parker, 21. Haumole Olakau’atu, 22. Lloyd Perrett

Advertisement
Advertisement

Brisbane Broncos vs Warriors

Saturday, 5:30pm at Suncorp Stadium

Broncos
1. Anthony Milford, 2. Corey Oates, 3. Kotoni Staggs, 4. Herbie Farnworth, 5. Xavier Coates, 6. Darius Boyd, 7. Jake Turpin, 8. Matthew Lodge, 9. Andrew McCullough, 10. Payne Haas, 11. Alex Glenn, 12. Tevita Pangai Jr., 13. Thomas Flegler

Bench/Reserves: 14. James Segeyaro, 15. Joe Ofahengaue, 16. David Fifita, 17. Patrick Carrigan, 18. Keenan Palasia, 19. Rhys Kennedy, 20. Cory Paix, 21. Jamayne Isaako, 22. Izaia Perese

Warriors
1. Roger Tuivasa-Sheck, 2. David Fusitu’a, 3. Peta Hiku, 4. Gerard Beale, 5. Ken Maumalo, 6. Kodi Nikorima, 7. Blake Green, 8. Agnatius Paasi, 9. Isaac Luke, 10. Leeson Ah Mau, 11. Adam Blair, 12. Isaiah Papali’i, 13. Jazz Tevaga

Bench/Reserves: 14. Lachlan Burr, 15. Sam Lisone, 16. Bunty Afoa, 17. Chanel Harris-Tavita, 18. Hayza Perham, 20. Blake Ayshford, 21. Ligi Sao, 23. Leivaha Pulu

Melbourne Storm vs Cronulla Sharks

Saturday, 7:35pm at AAMI Park

Advertisement
Advertisement

Storm
1. Jahrome Hughes, 2. Suliasi Vunivalu, 3. Will Chambers, 4. Marion Seve, 5. Josh Addo-Carr, 6. Cameron Munster, 7. Brodie Croft, 8. Jesse Bromwich, 9. Cameron Smith, 10. Nelson Asofa-Solomona, 11. Felise Kaufusi, 12. Kenneath Bromwich, 13. Dale Finucane

Bench/Reserves: 14. Brandon Smith, 15. Christian Welch, 16. Joe Stimson, 17. Ryan Papenhuyzen, 18. Justin Olam, 19. Tino Faasuamaleaui, 20. Tui Kamikamica, 21. Sandor Earl, 22. Tom Eisenhuth, 23. Solomone Kata

Sharks
1. Matt Moylan, 2. Sosaia Feki, 3. Bronson Xerri, 4. Josh Dugan, 5. Josh Morris, 6. Shaun Johnson, 7. Chad Townsend, 8. Andrew Fifita, 9. Jayden Brailey, 10. Matt Prior, 11. Briton Nikora, 12. Wade Graham, 13. Jack Williams

Bench/Reserves: 14. Kurt Capewell, 15. Jayson Bukuya, 16. Aaron Woods, 17. Braden Hamlin-Uele, 18. Billy Magoulias, 19. Kyle Flanagan, 20. Aaron Gray, 21. Blayke Brailey

Sydney Roosters vs North Queensland Cowboys

Sunday, 2pm at Central Coast Stadium

Roosters
1. Joseph Manu, 2. Daniel Tupou, 3. Latrell Mitchell, 4. Brett Morris, 5. Ryan Hall, 6. Luke Keary, 7. Cooper Cronk, 8. Jared Waerea-Hargreaves, 9. Jake Friend, 10. Siosiua Taukeiaho, 11. Nat Butcher, 12. Mitchell Aubusson, 13. Victor Radley

Bench/Reserves: 14. Isaac Liu, 15. Angus Crichton, 16. Sitili Tupouniua, 17. Poasa Faamausili, 18. Lindsay Collins, 19. Matt Ikuvalu, 20. Lachlan Lam, 21. Sam Verrills

Advertisement
Advertisement

Cowboys
1. Scott Drinkwater, 2. Kyle Feldt, 3. Jordan Kahu, 4. Tom Opcacic, 5. Javid Bowen, 6. Michael Morgan, 7. Jake Clifford, 8. Josh McGuire, 9. Jake Granville, 10. Jordan McLean, 11. Gavin Cooper, 12. Shane Wright, 13. Jason Taumalolo

Bench/Reserves: 14. John Asiata, 15. Matthew Scott, 16. Scott Bolton, 17. Francis Molo, 18. Coen Hess, 19. Reuben Cotter, 20. Corey Jensen, 21. Murray Taulagi

Wests Tigers vs Parramatta Eels

Sunday, 4:05pm at Bankwest Stadium

Tigers
1. Corey Thompson, 2. Robert Jennings, 3. Moses Mbye, 4. Esan Marsters, 5. David Nofoaluma, 6. Benji Marshall, 7. Luke Brooks, 8. Josh Aloiai, 9. Robbie Farah, 10. Alex Twal, 11. Ryan Matterson, 12. Chris Lawrence, 13. Matthew Eisenhuth

Bench/Reserves: 14. Jacob Liddle, 15. Thomas Mikaele, 16. Elijah Taylor, 17. Michael Chee-Kam, 18. Paul Momirovski, 19. Chris McQueen, 20. Josh Reynolds, 21. Oliver Clark

Eels
1. Clint Gutherson, 2. Maika Sivo, 3. Brad Takairangi, 4. Josh Hoffman, 5. Blake Ferguson, 6. Dylan Brown, 7. Mitchell Moses, 8. Kane Evans, 9. Reed Mahoney, 10. Junior Paulo, 11. Shaun Lane, 12. Manu Ma’u, 13. Nathan Brown

Bench/Reserves: 14. Jaeman Salmon, 15. Marata Niukore, 16. David Gower, 17. Tepai Moeroa, 18. Oregon Kaufusi, 19. Daniel Alvaro, 20. Greg Leleisiuao, 21. Bevan French

Advertisement
Advertisement

St George-Illawarra Dragons vs Canberra Raiders

Sunday, 6:10pm at WIN Stadium

Dragons
1. Matt Dufty, 2. Jonus Pearson, 3. Euan Aitken, 4. Timoteo Lafai, 5. Mikaele Ravalawa, 6. Corey Norman, 7. Darren Nicholls, 8. Jeremy Latimore, 9. Cameron McInnes, 10. Blake Lawrie, 11. Jacob Host, 12. Tariq Sims, 13. Luciano Leilua

Bench/Reserves: 14. Korbin Sims, 15. Reece Robson, 16. Patrick Kaufusi, 17. Josh Kerr, 18. Tristan Sailor, 19. Jason Saab, 20. James Graham, 21. Ben Hunt, 22. Paul Vaughan, 23. Tyson Frizell

Raiders
1. Charnze Nicoll-Klokstad, 2. Bailey Simonsson, 3. Jarrod Croker, 4. Nick Cotric, 5. Jordan Rapana, 6. Jack Wighton, 7. Aidan Sezer, 8. Josh Papalii, 9. Josh Hogdson, 10. Dunmais Lui, 11. John Bateman, 12. Elliott Whitehead, 13. Joseph Tapine

Bench/Reserves: 14. Siliva Havili, 15. Corey Horsburgh, 16. Iosia Soliola, 17. Ryan Sutton, 18. Sam Williams, 19. Michael Oldfield, 20. Royce Hunt, 21. Emre Guler

All times AEST (Sydney/Brisbane/Melbourne).