The Roar
The Roar

Advertisement
Advertisement
Advertisement

NRL Round 23 teams: Still no Cordner for Roosters, Foran returns for Bulldogs

Autoplay in... 6 (Cancel)
Up Next No more videos! Playlist is empty -
Replay
Cancel
Next
Editor
20th August, 2019
9

The NRL Round 23 teams have been announced, with Boyd Cordner’s continued absence from the Roosters the biggest story.

It’s an otherwise quiet news week on the team selection front, with most sides sticking with the 17s they picked a week ago.

CHECK OUT THE FULL TEAMS

Parramatta Eels vs Canterbury Bulldogs

Thursday, 7:50pm at Bankwest Stadium

Eels
1. Clint Gutherson, 2. Maika Sivo, 3. Michael Jennings, 4. Waqa Blake, 5. Brad Takairangi, 6. Dylan Brown, 7. Mitchell Moses, 8. Kane Evans, 9. Reed Mahoney, 10. Junior Paulo, 11. Shaun Lane, 12. Manu Ma’u, 13. Nathan Brown

Bench/Reserves: 14. Peni Terepo, 15. David Gower, 16. Daniel Alvaro, 17. Marata Niukore, 18. Tepai Moeroa, 19. George Jennings, 20. Stefano Utiokamanu, 21. Jaeman Salmon

Bulldogs
1. Dallin Watene-Zelezniak, 2. Nick Meaney, 3. Kerrod Holland, 4. Will Hopoate, 5. Reimis Smith, 6. Kieran Foran, 7. Lachlan Lewis, 8. Aiden Tolman, 9. Jeremy Marshall-King, 10. Dylan Napa, 11. Josh Jackson, 12. Corey Harawira-Naera, 13. Adam Elliott

Bench/Reserves: 14. Jack Cogger, 15. Renouf Toomaga, 16. Raymond Faitala-Mariner, 17. Chris Smith, 19. Danny Fualalo, 20. Morgan Harper, 21. Michael Lichaa, 22. Ofahiki Ogden

Advertisement
Advertisement

North Queensland Cowboys vs Penrith Panthers

Friday, 6pm at 1300SMILES Stadium

Cowboys
1. Scott Drinkwater, 2. Kyle Feldt, 3. Jordan Kahu, 4. Tom Opcacic, 5. Murray Taulagi, 6. Michael Morgan, 7. Jake Clifford, 8. Scott Bolton, 9. Jake Granville, 10. Jordan McLean, 11. Gavin Cooper, 12. Shane Wright, 13. John Asiata

Bench/Reserves: 14. Reuben Cotter, 15. Coen Hess, 16. Peter Hola, 17. Francis Molo, 18. Jason Taumalalo, 19. Tom Gilbert, 20. Corey Jensen, 21. Gideon Gela-Mosby

Panthers
1. Dylan Edwards, 2. Stephe Crichton, 3. Dean Whare, 4. Brent Naden, 5. Brian To’o, 6. James Maloney, 7. Nathan Cleary, 8. James Tamou, 9. Mitchell Kenny, 10. James Fisher-Harris, 11. Villame Kikau, 12. Liam Martin 13. Isaah Yeo

Bench/Reserves: 14. Jarome Luai, 15. Spencer Leniu, 16. Moses Leota, 17. Reagan Campbell-Gillard, 18. Wayde Egan, 19. William Burns, 20. Malakai Watene-Zelezniak, 21. Hame Sele

Brisbane Broncos vs South Sydney Rabbitohs

Friday, 7:55pm at Suncorp Stadium

Advertisement
Advertisement

Broncos
1. Anthony Milford, 2. Corey Oates, 3. Kotoni Staggs, 4. Alex Glenn, 5. Jamayne Isaako, 6. Darius Boyd, 7. Sean O’Sullivan, 8. Matthew Lodge, 9. Andrew McCullough, 10. Payne Haas, 11. David Fifita, 12. Matt Gillett, 13. Joe Ofahengaue

Bench/Reserves: 14. James Segeyaro, 15. Thomas Flegler, 16. Gehamat Shibasaki, 17. Patrick Carrigan, 18. Rhys Kennedy, 19. Izaia Perese, 20. Shaun Fensom 21. Fanitesi Niu

Rabbitohs
1. Adam Doueihi, 2. Dane Gagai, 3. James Roberts, 4. Kyle Turner, 5. Campbell Graham, 6. Cody Walker, 7. Adam Reynolds, 8. Sam Burgess, 9. Damien Cook, 10. Liam Knight, 11. John Sutton, 12. Jaydn Su’A, 13. Cameron Murray

Bench/Reserves: 14. Mark Nicholls, 15. Ethan Lowe, 16. Dean Britt, 17. Tevita Tavola, 18. Tom Amone, 19. Corey Allan, 20. Bayley Sironen, 21. Connor Tracey

Cronulla Sharks vs Warriors

Saturday, 3pm at PointsBet Stadium

Sharks
1. Josh Dugan, 2. Sosaia Feki, 3. Bronson Xerri, 4. Josh Morris, 5. Ronaldo Mulitalo, 6. Shaun Johnson, 7. Chad Townsend, 8. Aaron Woods, 9. Jayden Brailey, 10. Matt Prior, 11. Briton Nikora, 12. Wade Graham, 13. Paul Gallen

Bench/Reserves: 14. Kurt Capewell, 15. Jack Williams, 16. Andrew Fifita, 17. Braden Hamlin-Uele, 18. Billy Magoulias, 19. Blayke Brailey, 20. Sione Katoa, 21. Kyle Flanagan

Advertisement
Advertisement

Warriors
1. Roger Tuivasa-Sheck, 2. David Fusitu’a, 3. Peta Hiku, 4. Patrick Herbert, 5. Ken Maumalo, 6. Chanel Harris-Tevita, 7. Blake Green, 8. Agnatius Paasi, 9. Isaac Luke, 10. Leeson Ah Mau, 11. Adam Blair, 12. Isaiah Papali’i, 13. Jazz Tevaga

Bench/Reserves: 14. Lachlan Burr, 15. Sam Lisone, 16. Bunty Afoa, 17. Kodi Nikorima, 18. Adam Pompey, 20. Ligi Sao, 21. Adam Keighran, 22. Blake Ayshford

Wests Tigers vs Newcastle Knights

Saturday, 5:30pm at Campbelltown Stadium

Tigers
1. Corey Thompson, 2. Robert Jennings, 3. Paul Momirovski, 4. Esan Marsters, 5. David Nofoaluma, 6. Benji Marshall, 7. Luke Brooks, 8. Thomas Mikaele, 9. Josh Reynolds, 10. Oliver Clark, 11. Luke Garner, 12. Chris Lawrence, 13. Ryan Matterson

Bench/Reserves: 14. Matthew Eisenhuth, 15. Elijah Taylor, 16. Alex Twal, 17. Michael Chee-Kam, 18. Tommy Talau, 19. Chris McQueen, 20. Sam McIntyre

Knights
1. Kalyn Ponga, 2. Hymel Hunt, 3. Sione Mata’utia, 4. Tautau Moga, 5. Shaun Kenny-Dowall, 6. Mason Lino, 7. Mitchell Pearce, 8. David Klemmer, 9. Danny Levi, 10. Daniel Saifiti, 11. Lachlan Fitzgibbon, 12. Mitchell Barnett, 13. Josh King

Bench/Reserves: 14. Kurt Mann, 15. Herman Ese’ese, 16. Jacob Saifiti, 17. Aidan Guerra, 18. Jamie Buhrer, 19. Chris Randall, 20. Bradman Best, 21. Tim Glasby

Advertisement
Advertisement

St George Illawarra Dragons vs Sydney Roosters

Saturday, 7:35pm at Netstrata Jubilee Stadium

Dragons
1. Corey Norman, 2. Zac Lomax, 3. Euan Aitken, 4. Timoteo Lafai, 5. Jonus Pearson, 6. Gareth Widdop, 7. Ben Hunt, 8. James Graham, 9. Cameron McInnes, 10. Paul Vaughan, 11. Jackson Ford, 12. Luciano Leilua, 13. Tyson Frizell

Bench/Reserves: 14. Jeremy Latimore, 15. Korbin Sims, 16. Blake Lawrie, 17. Patrick Kaufusi, 18. Tristan Sailor, 19. Josh Kerr, 20. Jacob Host, 21. Mikaele Ravalawa

Roosters
1. James Tedesco, 2. Daniel Tupou, 3. Latrell Mitchell, 4. Joseph Manu, 5. Brett Morris, 6. Luke Keary, 7. Cooper Cronk, 8. Jared Waerea-Hargreaves, 9. Sam Verrills, 10. Isaac Liu, 11. Angus Crichton, 12. Mitchell Aubusson, 13. Victor Radley

Bench/Reserves: 14. Nat Butcher, 15. Zane Tetevano, 16. Poasa Faamausili, 17. Sio Siua Taukeiaho, 18. Lindsay Collins, 19. Lachlan Lam, 20. Billy Smith, 21.Sitili Tupouniua

Melbourne Storm vs Gold Coast Titans

Sunday, 2pm at AAMI Park

Advertisement
Advertisement

Storm
1. Jahrome Hughes, 2. Suliasi Vunivalu, 3. Will Chambers, 4. Justin Olam, 5. Josh Addo-Carr, 6. Cameron Munster, 7. Brodie Croft, 8. Jesse Bromwich, 9. Cameron Smith, 10. Nelson Asofa-Solomona, 11. Felise Kaufusi, 12. Kenneath Bromwich, 13. Dale Finucane

Bench/Reserves: 14. Brandon Smith, 15. Tui Kamikamica, 16. Joe Stimson, 17. Ryan Papenhuyzen, 18. Curtis Scott, 19. Tom Eisenhuth, 20. Max King, 21. Harry Grant

Titans
1. Michael Gordon, 2. Jesse Arthars, 3. Kallum Watkins, 4. Brian Kelly, 5. Phillip Sami, 6. Tyrone Peachey, 7. Ryley Jacks, 8. Moeaki Fotuaika, 9. Mitch Rein, 10. Jai Arrow, 11. Kevin Proctor, 12. Sam Stone, 13. Nathan Peats

Bench/Reserves: 14. AJ Brimson, 15. Jai Whitbread, 16. Jarrod Wallace, 17. Brenko Lee, 18. Bryce Cartwright, 19. Tanah Boyd, 20. Anthony Don, 21. Jack Stockwell

Canberra Raiders vs Manly Sea Eagles

Sunday, 4:05pm at GIO Stadium

Raiders
1. Charnze Nicoll-Klokstad, 2. Nick Cotric, 3. Jarrod Croker, 4. Joseph Leilua, 5. Jordan Rapana, 6. Jack Wighton, 7. Aidan Sezer, 8. Josh Papalii, 9. Josh Hogdson, 10. Iosia Soliola, 11. John Bateman, 12. Elliott Whitehead, 13. Ryan Sutton

Bench/Reserves: 14. Bailey Simonsson, 15. Dunmais Lui, 16. Corey Horsburgh, 17. Hudson Young, 18. Sam Williams, 19. Siliva Havili, 20. Emre Guler, 21. Michael Oldfield

Advertisement
Advertisement

Sea Eagles
1. Tom Trbojevic, 2. Jorge Taufua, 3. Brendan Elliot, 4. Moses Suli, 5. Reuben Garrick, 6. Dylan Walker, 7. Daly Cherry-Evans, 8. Addin Fonua-Blake, 9. Apisai Koroisau, 10. Martin Taupau, 11. Joel Thompson, 12. Jack Gosiewski, 13. Jake Trbojevic

Bench/Reserves: 14. Manase Fainu, 15. Corey Waddell, 16. Morgan Boyle, 17. Taniela Paseka, 18. Lachlan Croker, 19. Tevita Funa 20. Cade Cust, 21. Lloyd Perrett

All times AEST (Sydney/Brisbane/Melbourne).